Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανοίγουν οι τράπεζες - «συγχωνεύονται» τα 60ευρα


Engineer

Recommended Posts

άντε να ελπίσουμε ότι θα κατατίθενται και αμοιβές στα γκισέ

 

κι ας τα παίρνω τρία τρία tetris

 

και να γίνονται και νορμάλ συναλλαγές

 

χτες είχα μια έλλειψη 10 ευρώ σε ΤΣΜΕΔΕ για ρευματοδότηση και η αντΕΘΝΙΚΗ μου ζήτησε μετρητά και δεν δεχόταν χρέωση λογαριασμού !!!

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λέω terry είναι ότι μόνο με μετρητά δεν γίνεται δουλειά

δηλαδή αν ο άλλος είναι π.χ. εταιρεία δεν τα έχει "στο στρώμα", και αυτός (π.χ. ο ιδιώτης) που τα έχει δεν θα τα πάει στην τράπεζα

κι εγώ δεν γουστάρω να σηκώνω απο το ΑΤΜ για να πάω να τα δώσω στο γκισέ, είναι γελοίο

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να γινεται αυτο που λες, αν ανοιξουν οι τραπεζες. Διοτι θεωρειται αναληψη κ καταθεση με μετρητα. Αρα εχεις το οριο των 60€. Σε καθε περιπτωση ας γινει μεταφορα στο λογαριασμο οψεως μηχανικου κ να κοψουν το κεφαλι τους στην ΥΔΟΜ να δεκτουν το παραστατικο της στναλλαγης.

Link to comment
Share on other sites

Πως πληρώνει κάποιος το ΤΣΜΕΔΕ Β'14 αν το χρωστάει δεδομένων των capital controls 60 ευρώ την ημέρα ; Επιταγές μπορούμε να πάρουμε ; Ξέρει κανείς ; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πως πληρώνει κάποιος το ΤΣΜΕΔΕ Β'14 αν το χρωστάει δεδομένων των capital controls 60 ευρώ την ημέρα ; Επιταγές μπορούμε να πάρουμε ; Ξέρει κανείς ; Ευχαριστώ.

πληρωμές ΔΕΚΟ, ιδιωτικών (τουλάχιστον) ασφαλιστικών και άλλα παρόμοια γίνονται με μεταφορά από λογαριασμό -και στο γκισέ- βάσει της ΠΝΠ 

το τι εφαρμόζει κάθε τράπεζα πιστεύω (από εμπειρία των ημερών) είναι διαφορετικό

η γ..Εθνική μάλλον κάνει του κεφαλιού της για να μαζέψει μετρητά

για επιταγές IOUs κλπ δεν ξέρω αυτά τα κατέχουν άλλοι ...

καλύτερα να ρωτήσεις στην τράπεζά σου

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, η υποχρέωση κατάθεσης αμοιβής έχει καταργηθεί.

Επειδή όμως συναλλαγές άνω των 500 € πρέπει να γίνονται υποχρεωτικά μέσω τράπεζας, μπορεί ο πελάτης να πληρώσει την αμοιβή με e-banking.

Επίσης, στην Αττικής μου είπαν ότι γίνεται ελεύθερα οποιαδήποτε συναλλαγή με το ΤΣΜΕΔΕ (κατάθεση εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

Η λύση σε πολλά απ αυτά είναι το e bank. Έχω χρόνια να πάω σε γκισέ τράπεζας και όλους τους λογαριασμούς και προ καπιταλ κοντρόλ από το PC μου…

Στην Ελλάδα τα πραγματικά μεγάλα ποσά έχουν βγει από τους λογαριασμούς περισσότερο από 3 χρόνια πριν και υπήρχε ιδιαίτερο πρόβλημα να κλειδώσουν το e bankig παρά μόνο για πληρωμές εξωτερικού. Για Ελλάδα πληρωμές τα πάντα όπως πριν.

Στην Κύπρο που υπήρχαν τραπεζικοί λογαριασμοί με σημαντικά νούμερα ανά καταθέτη κλείδωσε και αυτό για να προλάβουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα κάπιταλ κοντρόλς δεν απαγόρευσαν τις μεταφορές μεταξύ λογαριασμών από το γκισέ. Ο μόνος λόγος που μπορεί κάποιος να έφαγε άκυρο ήταν ο υπερβολικός φόρτος για άλλες πιο επείγουσες συναλλαγές. Αν όντως επρόκειτο να απαγορευτούν οι μεταφορές θα απαγορεύονταν και μέσω e-banking.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε οταν μιλαμε για πληρωμη αμοιβης με εντολη πληρωμης αυτη πρεπει να γινει με μετρητα.

Δεν ειναι μεταφορα απο λογαρισμο σε λογαριασμο.

Αρα τιθεται το οριο των 60Ε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.