Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Το πρώτο, πανελλαδικά με οικοδομική άδεια, σπίτι από αχυροπηλό στον Βόλο


Engineer

Recommended Posts

εγω παντως απο τις φωτογραφιες βλεπω οτι απο την μια πλευρα χτιζεται κανονικος τοιχος με κολωνες .. δεν ξερω επισης κατα ποσο ολο αυτο θεωρειτε οικολογικο ... και μαλλον θα βγει και ποιο ακριβο .. επισης ολους αυτους τους κοβω για συριζαιους και αντι να κοιτανε μπροστα κοιτανε πισω...χαχαχ και δεν ξερω επισης τι ΦΠΑ θα εχει ο σανος 13% σκετος και με λασπη 23% ; ας μας ενημερωσει καποιος ...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η φωτο του δημοσιευμένου άρθρου δεν αντιστοιχεί στην περιγραφή του σπιτιού στον Βόλο αφού ούτε διώροφο είναι αυτό που φαίνεται, ούτε τούβλα έχει στην βάση του, ούτε καμινάδα διαθέτει, ενώ αντιθέτως όλα αυτά τα στοιχεία υπάρχουν στην φωτο που δημοσίευσε ο Δημήτρης.  Σχετικά με τα υλικά κατασκευής (ξυλεία & άχυρο) εγώ με όλη μου την καλή προαίρεση να θεωρήσω ότι  η  ξυλεία έχει υποστεί  αδρανοποίηση και απομυκητοποίηση. Για το άχυρο όμως που θα αποτελεί το μόνιμο περιβάλλον του ξύλου τι να θεωρήσω αντίστοιχα ;;;  .........

Όσο για τον στατικό φορέα:

  •  υπάρχει μηχανικός που να θεωρεί ως στερεούς κόμβους την σύνδεση των ξύλινων  ορθοστατών και δοκών με πρόκες χωρίς μεταλλικούς συνδέσμους μορφής Τ ; !!!!!! Στο σπίτι του Βόλου τουλάχιστον φαίνονται κάτι υποτυπώδεις μεταλλικές γωνιές σύνδεσης.
  • Καταφανέστατη είναι η έλλειψη χιαστί αντισεισμικών συνδέσμων που θα εμπόδιζαν την οριζόντια κινητότητα των επιπέδων πλαισίων και θα μόρφωναν σταθερούς επίπεδους φορείς. Ακόμη και  κατοικίες περασμένων αιώνων που έχουν ξύλινο σκελετό διαθέτουν χιαστί συνδέσμους ενώ το ενσωματωμένο υλικό πλήρωσης τους από συμπαγείς οπτοπλίνθους αποδίδει πρόσθετη διατμητική ακαμψία.   

Αν λοιπόν και οι ξύλινοι στύλοι δεν είναι απολύτως πακτωμένοι στην βάση τους (που δεν είναι) τότε όλα αυτά τα ξύλινα πολύστυλα επίπεδα πλαίσια που μορφώνουν τον στατικό φορέα μάλλον σε μηχανισμό προσιδιάζουν παρά   σε σταθερό στατικώς ορισμένο φορέα !!!!

 

Οι ελαστικοί κόμβοι με τις πρόκες και η έλλειψη στοιχείων διατμητικής ακαμψίας, ειδικά σε πονεμένες περιοχές όπως οι Αχαρνές και ο Βόλος, δεν θα με άφηναν να κοιμάμαι ήσυχος ......

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο δεν είναι σίγουρα γιατί έχω μελετήσει και βγάλει άδεια για δύο κτίρια εδώ και δύο χρόνια με ομόπλινθους και ξύλο

καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο δεν είναι σίγουρα γιατί έχω μελετήσει και βγάλει άδεια για δύο κτίρια εδώ και δύο χρόνια με ομόπλινθους και ξύλο

καληνύχτα

 

τι κοστος κατασκευης εχουν ;

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο δεν είναι σίγουρα γιατί έχω μελετήσει και βγάλει άδεια για δύο κτίρια εδώ και δύο χρόνια με ομόπλινθους και ξύλο

καληνύχτα

 

Ποιό είναι το "πρώτο " που αναφέρεσαι συνάδελφε και τι εννοείς;...

 

Επίσης σε ποιό ... μεσημβρινό της γης βρίσκεσαι για να λες "καληνύχτα" !!;;

Εμείς εδώ έχουμε μεσημέρι .....

Link to comment
Share on other sites

με ποιο πρόγραμμα γίνεται η επίλυση ξύλινου φορέα (woods express π.χ.)και τι αποτελέσματα βγάζει και τι κατασκευαστικες λεπτομερειες θα έχει όπως λέει και ο συνάδελφος παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον να πούμε ένα μπράβο στη συνάδελφο και καλή επιτυχία στο εγχείρημα.

Εμένα η απορία μου είναι πώς γίνεται οι εργασίες να ξεκίνησαν την προηγούμενη Δευτέρα και να έχει πέσει ο σκελετός το άχυρο και να μένουν μόνο τα επιχρίσματα. Ή render  είναι η φώτο ή η Δευτέρα είναι η Μ. Δευτέρα.

Το σπίτi είναι χτισμένο, όπως και αυτό στις Αρχάνες με την τεχνική του αχυροπηλού, ή light clay, straw clay, wattle and daub, όλα αυτά είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα.

Το χανι της Γραβιάς είναι από ωμόπλινθους, τα γνωστά πλιθιά.

Τα σπίτια στα οποία αναφέρεται ο Evan είναι  αυτό http://toprasinospiti.blogspot.gr/search/label/σπίτι%20από%20χώμα%20στην%20Κάτω%20Ελάτη%20Τρικάλων

και αυτό https://www.facebook.com/countryhouseme?fref=ts

 

@ tetris τα παλιά πλινθόκτιστα ήταν σε πολύ μεγάλο βαθμό διώροφα και με τους δυο όροφους από πλιθιά. Υπάρχουν αρκετά σωζόμενα σε Κορέστεια, Τρίκαλα, Κόρινθο ακόμα και μέσα στην Αθήνα. Με βάση τους σύγχρονους κανονισμούς περιττό να πούμε πως αυτό απαγορεύεται.

Το ξύλο φυσικά και είναι φιλικότερο στο περιβάλλον από το σκυρόδεμα ή το χάλυβα, ακόμα και αν έρχεται από το Όρεγκον. Πόσο μάλλον αν σε τμήμα της κατασκευής (π.χ. μη εμφανή ξυλεία) βάλεις εγχώρια.

Για το θέμα του κόστους στο πρώτο λινκ που στέλνω που είναι σπίτι που μελέτησα (μαζί με το φίλο Evan) και κατασκεύασα, το κόστος βγαίνει πάνω κάτω ίδιο με αντίστοιχη κατασκευή συμβατική. Με καλύτερη οργάνωση και με αυξημένη εμπειρία το κόστος μπορεί να κατέβει.

 

Σχετικά με πυρασφάλεια και εγώ έχω απορίες για αχυροπηλό. Μην ξεχνάμε όμως πως μιλάμε για επιχρισμένους τοίχους, οπότε σε περίπτωση πυρκαγιάς, η φλόγα θα περάσει μόνο από τις όποιες ρωγμές, θα έχει λίγο οξυγόνο και θα αργήσει να εξαπλωθεί. Ας μας πουν όμως καλύτερα οι ΜΜ. Έχω υπόψη μου όμως πατέντα προκατασκευής από ΗΒ μεριά, πάνελ ξύλου με γέμισμα αχυροπηλό, που πιστοποιούν πως αργεί πάρα πολύ να εξαπλώσει την πυρκαγιά.

Σχετικά με το αν είναι υλικό που κοιτάει πίσω, μπρος, διαγώνια: το χώμα είναι υλικό, χρησιμοποιείται σε φτωχικές κατασκευές στον τρίτο κόσμο, σε χίπικες οικοκοινότητες, σε high κατασκευές στις ΗΠΑ (με φουλ πρόσμικτα), σε σύγχρονες κατασκευές εντός αστικού ιστού (Γερμανία, Γαλλία, Χιλή κλπ) με μεγάλο βαθμό αυτοματοποίησης. Δεν είναι υλικό ούτε για επιστροφή στη φύση αποκλειστικά, ούτε φυσικά ξαφνικά θα αρχίσουμε όλοι να χτίζουμε με πλιθιά. Είναι θέμα αρχιτεκτονικό, τεχνικό, οικονομικό και κοινωνικό για το αν ταιριάζει για κάποια κατασκευή. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το "πρώτο " που αναφέρεσαι συνάδελφε και τι εννοείς;...

 

Επίσης σε ποιό ... μεσημβρινό της γης βρίσκεσαι για να λες "καληνύχτα" !!;;

Εμείς εδώ έχουμε μεσημέρι .....

στο ημισφαιριο του φανταστικου κοσμου αυτου που εγραψε πως ειναι το πρωτο με αδεια τετοιας κατασκευης σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.