Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έλεγχος σε υπάρχον ξύλινο υποστύλωμα


 
CVeng1

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Το "πρόβλημα" έχει ως εξής:
έχω μια ξυλόπηκτη κατασκευή (με τσατμά και ωμοπλινθοδομή) και θέλω σε πρώτο στάδιο να ελέγξω αν η διατομή των υπαρχόντων υποστυλωμάτων που είναι 15Χ15 είναι επαρκής σύμφωνα με τους ευρωκώδικες και γενικά τους καινούργιους κανονισμούς.
Το υποστύλωμα αυτό που θα ελέγξω είναι στο ισόγειο, η κατασκευή έχει Α' όροφο και Β' όροφο.
Δεν μπορώ να βρω κάπου το Ι.Β. από το σανίδωμα για να το λάβω υπόψη και επιπλέον, υποθέτω ότι πρέπει να λάβω υπόψη μου

ζώνες επιρροής των φορτίων. Για το τελευταίο, κάτι διάβαζα στον EC 5 για έναν συντελεστή ksys. Αυτός είναι? ή κάτι άλλο.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λίγο να το συνεχίσω για να δω τι φορτία θα πάρω ώστε να προχωρήσω μετά με τους συνδυασμούς?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η χρονολογία κατασκευής του κτιρίου? Γιατί κάνεις έλεγχο με τους καινούριος κανονισμούς σε υφιστάμενο?

 

Για να σε βοηθήσω θα σου πω πως δεν "βγαίνει" το υποστυλωμα με ευρωκώδικά, όπως επίσης και κανένα παλιό κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ότι δεν βγαίνει....
απλά θέλω να δω στο πολύ περίπου τις διαστάσεις της διατομής που θα χρειαστώ
του 1930 ίσως και πιο μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου δεν είναι ο Κsys. Βάλε αύξηση 10% στις αντοχές. Ποιές αντοχές όμως;

Με την σεισμική απόκριση τι γίνεται; Μιλάμε για διατριβή.

Ρίξε μια ματιά:

3ο Πανελλ. Συν. Αντισ. Μηχανικής 2008

- Άρθρο 2013

- Άρθρο 2072

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.