Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Γνωστοποίηση εγκυκλίου για την επιλογή κατώτερης ασφαλιστικής κατηγορίας


Engineer

Recommended Posts

 

3. Προκειμένου οι ασφαλισμένοι να υπαχθούν σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία, θα πρέπει κατά την υποβολή της σχετικής αίτησης να μην έχουν οφειλές προς το ΕΤΑΑ ή σε περίπτωση ύπαρξης οφειλών να έχουν υπαχθεί καθεστώς ρύθμισης και να είναι ενήμεροι. Για να παραμείνουν στην επιλεχθείσα κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία, οι ασφαλισμένοι πρέπει να καταβάλλουν εμπρόθεσμα τις ασφαλιστικές τους εισφορές, ενώ όσοι έχουν υπαχθεί σε καθεστώς ρύθμισης οφειλών να μην εκπέσουν αυτής. Σε αντίθετη περίπτωση εκπίπτουν του δικαιώματος παραμονής σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία, και επανέρχονται αυτοδικαίως στην υποχρεωτική ασφαλιστική κατηγορία στην οποία θα υπαγόταν βάσει του χρόνου ασφάλισής τους, ως να μην είχαν ασκήσει το σχετικό δικαίωμα.

 

Το εχουν γραψει καποια παιδια στο αλλο topic, λιγοι εδωσαν σημασια στο σχετικο σημειο του Νομου και της Εγκυκλιου.

 

Αν δεν πληρωσεις εμπροθεσμα το εξαμηνο της μειωμενης ασφαλιστικης κατηγοριας, γυρνας αυτοματα στην ασφαλιστικη κατηγορια που θα ησουν ως σαν να μην ειχες κανει αιτηση υπαγωγης σε χαμηλοτερη ασφαλιστικη κατηγορια.

 

Εγω σημερα πληρωσα το Β Εξαμηνο του 2014, μαζι με τα προστιμα 2666,37 Ευρω (10 χρονια ασφαλισμενος + Ειδικη Προσαυξηση = 2538 Ευρω + προστιμα). Το να πληρωσω φετος δυο ειδοποιητηρια (Α & Β Εξαμηνο του 2015, εκαστο 2075 Ευρω - μειωμενη ασφαλιστικη κατηγορια) ειναι γολγοθας. Θεωρω τραγικο να χανεις αμεσως την ευνοικη ρυθμιση της χαμηλοτερης ασφαλιστικης κατηγοριας επειδη καποιο εξαμηνο δεν θα προλαβεις εγκαιρως να πληρωσεις τις μειωμενες εστω εισφορες. Ντροπη και μονο ντροπη σε αυτους που συνεταξαν τον Νομο με αυτον τον τροπο. Μας εχουν δεσει μια θηλεια στο λαιμο και μας τραβουν. Ειχε που ειχε η οικοδομη τοσα προβληματα, ηρθαν και οι φετινοι μαθητευομενοι μαγοι και την αποτελειωσαν. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γειά σας. είμαι στον 11ο χρόνο ασφάλισης και στην 3η κατηγορία. επιθυμώ να έχω μια μείωση για 2 χρόνια αλλά δεν ξέρω ποια χαμηλότερη κατηγορία είναι καλύτερο να επιλέξω. ποιες επιπτώσεις θα έχει αυτό στο χρόνο της συνταξιοδότησης αν επιλέξω για δύο έτη την 2η ή την 3η? επίσης υπάρχουν επιπτώσεις στις παροχές στο θέμα ασφάλεια υγείας?

Link to comment
Share on other sites

γειά σας. είμαι στον 11ο χρόνο ασφάλισης και στην 3η κατηγορία. επιθυμώ να έχω μια μείωση για 2 χρόνια αλλά δεν ξέρω ποια χαμηλότερη κατηγορία είναι καλύτερο να επιλέξω. ποιες επιπτώσεις θα έχει αυτό στο χρόνο της συνταξιοδότησης αν επιλέξω για δύο έτη την 2η ή την 3η? επίσης υπάρχουν επιπτώσεις στις παροχές στο θέμα ασφάλεια υγείας?

Ιατροφαρμακευτικά προφανώς και δεν θα χάσεις απολύτως τίποτα (θα συνεχίσουμε στον ίδιο τρισάθλιο ΕΟΠΥ) συνταξιοδοτικά προφανώς κάτι θα χάσεις από το επίδομα γηρατειών που θα πάρουμε εκεί κάπου στα 70 (αν και μεταξύ μας όσο λιγότερα δίνεις στο τσμέδε τόσο πιο κερδισμένος είσαι γιατί με την κατάσταση που επικρατεί στα ταμεία όταν έρθει η εποχή θα τρομάξουμε όλοι με τα ποσά που θα πάρουμε σε σχέση με αυτά που πληρώσαμε). Στα χρόνια προφανώς δεν θα χάσεις κάτι μιας και οι ασφαλισμένοι του τσμέδε έχουμε ήδη το όριο στα 67...

Link to comment
Share on other sites

γειά σας. είμαι στον 11ο χρόνο ασφάλισης και στην 3η κατηγορία. επιθυμώ να έχω μια μείωση για 2 χρόνια αλλά δεν ξέρω ποια χαμηλότερη κατηγορία είναι καλύτερο να επιλέξω. ποιες επιπτώσεις θα έχει αυτό στο χρόνο της συνταξιοδότησης αν επιλέξω για δύο έτη την 2η ή την 3η? επίσης υπάρχουν επιπτώσεις στις παροχές στο θέμα ασφάλεια υγείας?

 

1. Καμία επίπτωση στο χρόνο της συνταξιοδότησης. Είτε είσαι 1η είτε 2η είτε 3η κατηγορία, 1 χρόνος ασφάλισης είναι 1 χρόνος ασφάλισης.

2. Καμία επίπτωση στις παροχές υγείας, επίσης. ΕΟΠΥΥ και ξερό ψωμί.

 

Στο επίσης εύλογο ερώτημα "Πόσο θα επηρεάσει το ποσό της σύνταξης η υπαγωγή σε χαμηλότερη κατηγορία για 1 ή 2 χρόνια;" δεν είναι εύκολο να δοθεί μία απάντηση. Καταρχήν, δε γνωρίζουμε τι νόμος θα ισχύει σε 5, 10, 30 χρόνια. Δεύτερον, ακόμα και με τον ισχύοντα σήμερα νόμο, το ποσό της σύνταξης για τους μετά την 1.1.1993 ασφαλισμένους (διορθώστε με αν κάνω λάθος) καθορίζεται με Υπουργική Απόφαση (!) που λαμβάνει υπ'όψιν της επικαιροποιημένη αναλογιστική μελέτη.

Σε γενικές γραμμές, μπορούμε να πούμε ότι κάθε συντάξιμο έτος συμβάλλει με 1/35 ή 1/40 στο τελικό ποσό της σύνταξης. Άρα αν κάποιος για 2 χρόνια πληρώνει 31% λιγότερο (1η αντί για 3η κατηγορία) τότε χάνει χοντρικά περίπου 1,5~2% της σύνταξης. Αυτό το αποτέλεσμα προέκυψε με την παραδοχή ότι όλα τα χρόνια μετράνε το ίδιο και χωρίς να λαμβάνονται υπ'όψιν οι διαφορές στον τρόπο υπολογισμού κύριας σύνταξης / επικουρικής / ειδικής προσαύξησης.

 

Τέλος, θα ήθελα να τονίσω ότι με τα ισχύοντα σήμερα, οι μετά την 1.1.1993 ασφαλισμένοι συνταξιοδοτούνται στα 62 έτη. Η μόνη περίπτωση στην οποία κάποιος δε μπορεί να βγει στη σύνταξη στα 62 είναι εάν έχει πληρώσει λιγότερα από 15 χρόνια εισφορές, σε οποιονδήποτε ασφαλιστικό φορέα.

http://www.tsmede.gr/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7/%CE%9B%CF%8C%CE%B3%CF%89%CE%93%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/tabid/95/Default.aspx

Και αν θέλετε την άποψή μου, όσοι λένε "θα πάρουμε στα 67", "θα πάρουμε στα 70", "δε θα πάρουμε ποτέ", απλά μεμψιμοιρούν.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι επίσης ότι αν μετά από δύο χρόνια δεν θα έχει υπάρξει μια καλύτερη κατάσταση στον κλάδο με ανάπτυξη, τότε θα έχουμε παράταση στις χαμηλές εισφορές...αλλά όπως λέτε μέχρι τότε....μπορεί να αλλάξουν κι άλλα πολλά....! οπότε πρέπει δηλαδή τώρα να χαιρόμαστε κάπως που καταφέραμε να μειώσουμε τις εισφορές :smile:  :mrgreen: ?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα έχω κάνει την αίτηση αλλά μου λέει οτι δεν μπορώ να πάω στην κατηγορία 1 διότι είμαι στην κατώτερη. Έχω κλείσει τα 5 χρονιά δεν είναι να ανεβώ κατηγορία??? 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υποβληθει αιτηση μεχρι σημερα μπορει να υποβληθει το επομενο διαστημα με αναδρομικη ισχύ απο 1/1/2015 ή αναγκαστικα θα εχει πλεον ισχυει η χαμηλοτερη κατηγορια απο 1/1/2016 ?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υποβληθει αιτηση μεχρι σημερα μπορει να υποβληθει το επομενο διαστημα με αναδρομικη ισχύ απο 1/1/2015 ή αναγκαστικα θα εχει πλεον ισχυει η χαμηλοτερη κατηγορια απο 1/1/2016 ?

 

Ναι, μπορείς να το κάνεις.

Αν το κάνεις πριν πληρώσεις το Α' 2015, πας ΤΣΜΕΔΕ και πληρώνεις το μειωμένο.

Αν πληρώσεις το Α' 2015 και μετά κάνεις αίτηση, η διαφορά που δικαιούσαι θα συμψηφιστεί (είπανε) με επόμενη οφειλή (αλλιώς θα σου επιστραφεί με τη γνωστή διαδικασία επιστροφής του ΤΣΜΕΔΕ - υπολόγιζε 2 με 3 χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.