Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φορολογια για μηχανικους με συμβαση και παραλληλα εργασια ως freelancers


antigonyp

Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι,

Εχω τον εξης προβληματισμο. Εργαζομαι εδω και καποια χρονια σε μια κατασκευαστικη εταιρεια και φορολογουμαι ως μισθωτη. Προσφατα μου προτειναν καποιες εταιρειες του εξωτερικου συνεργασια με εργασια μεσω ιντερνετ (freelance), για δουλειες κατ΄αποκοπη, αναλογα με το project και επειδη τα χρηματα που βγαζω ειναι λιγα σκεφτομαι να δεχτω.

Ηθελα να ρωτησω τι ισχυει στην φορολογια μου σ αυτη την περιπτωση που θελω να διατηρησω και την δουλεια μου στην εταιρεια που δουλευω ηδη? Αν ειναι μεχρι 2 οι extra αυτες εταιρειες του εξωτερικου, και υπογραψω συμβαση, εξακολουθω να φορολογουμαι ως μισθωτη?(παραπανω απο 2 εταιρειες δεν θα μπορουσα να ανταπεξελθω ουτως η αλλως) 'Η μηπως θεωρουμαι ελευθερος επαγγελματιας και φορολογουμαι με 29% ακομα και για τα εσοδα απ την κατασκευαστικη της Ελλαδας που ειναι και η βασικη μου εργασια? Και συνεπως απο ποιο μπλοκακι πρεπει να τους κοψω, το θεωρημενο ή το αθεωρητο? Τι με συμφερει να κανω?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχεις μία καλή εικόνα για το φορολογικό πλαίσιο. Υποθέτω ότι και στην κατασκευαστική είσαι με μπλοκάκι. Σε αυτήν την περίπτωση:

 

1) μπορείς να έχεις ακόμα 2 συμβάσεις με άλλους εργοδότες. Τα έργα μπορεί να είναι πολλά από μία εταιρεία αλλά αν είναι μία η σύμβαση που τα "σκεπάζει"/καλύπτει όλα τα έργα και με τον κατάλληλο τίτλο, δε θα έχεις πρόβλημα.

 

2) αν τα ποσά κάθε έργου συνολικά δεν ξεπερνούν το 25% των απολαβών σου από το μπλοκάκι/σύμβαση της κατασκευαστικής τότε δεν έχεις κανένα θέμα με τον αριθμό των συμβάσεων.

 

Πιστεύω ότι δε θα έχεις θέμα να υπογράψεις σύμβαση και με τι έξω εταιρείες. Θα φορολογηθείς ως μισθωτή.

 

Όσο αφορά το θεωρημένο και αθεώρητο που λες, ίσως συνάδελφοι σε κατατοπίσουν καλύτερα μιας και εγώ αθεώρητα ξέρω ότι είναι τα μπλοκάκια πλέον.

 

 

καλή συνέχεια,

Link to comment
Share on other sites

Στα σχετικά με την φορολόγηση σύμφωνα με τις διατάξεις περ. στ’ παρ.2 άρθρ. 12 Κ.Φ.Ε δεν αποκλείει το αλλοδαπό ΑΦΜ.

Βέβαια κάποια στιγμή υπήρχε το θέμα στον πίνακα που μας βγάζει κατά την οριστικοποίηση και ζητά το ΑΦΜ του εργοδότη δεν δεχόταν το αλλοδαπό ΑΦΜ.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία φίλου συνάδελφου με το taxis που είχε το πρόβλημα αυτό του είπαν στον πίνακα που μας βγάζει κατά την οριστικοποίηση και ζητά το ΑΦΜ του εργοδότη να βάλει στην τελευταία γραμμή το αλλοδαπό ΑΦΜ (όσα ψηφία χωράει αν δεν τα χωράει όλα) ή την επωνυμία του αλλοδαπού ΑΦΜ, και προχωρησε κανονικά η δήλωση στην οριστικοποίηση χωρίς πρόβλημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Ελπιζω οντως να ειναι ετσι...

Και κατι ακομα, τι γινεται με την παρακρατηση του 20% ? Εννοω, η ελληνικη κατασκευαστικη το αποδιδει κατευθειαν στην εφορια.

Τι συμβαινει στην περιπτωση των ξενων εταιρειων?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Ελπιζω οντως να ειναι ετσι...

Και κατι ακομα, τι γινεται με την παρακρατηση του 20% ? Εννοω, η ελληνικη κατασκευαστικη το αποδιδει κατευθειαν στην εφορια.

Τι συμβαινει στην περιπτωση των ξενων εταιρειων?

 

Θα συμβεί οτι προβλέπει η νομοθεσία της κάθε ξένης χώρας .

Εχει όμως και αλλες διαστασεις αυτή η ιστορία . Με τον ΦΠΑ τι γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

@Sotiris, εχω την εντυπωση οτι δεν αποδιδουμε ΦΠΑ... αλλα αν γνωριζει καποιος καλυτερα ας μας διαφωτισει

Link to comment
Share on other sites

ΠΙθανόν να γίνεται χρήση της φορολόγησης ως royalties (Άρθρο 38 Ν.4172/2013). Ενδεχομένως να υπάρχει σύμβαση αποφυγής διπλής φορολόγησης, δηλαδή να μην φορολογείται στο εξωτερικό και επομένως υπάρχει υποχρέωση φορολόγησης με 20% αυτοτελώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Μια νέα ΠΟΛ.1029/2018 που αφορά τα μπλοκάκια που έχουν αντισυμβαλλόμενο αλλοδαπό ΑΦΜ.

 

"[...]

Κατόπιν των ανωτέρω και δεδομένου ότι με τις διατάξεις της περ. στ' της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013 δεν επιβάλλονται περιορισμοί ως προς την έδρα των φυσικών ή νομικών προσώπων ή νομικών οντοτήτων που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες, οι διατάξεις αυτές έχουν εφαρμογή και στην περίπτωση που τα ως άνω αντισυμβαλλόμενα πρόσωπα ή οντότητες έχουν φορολογική κατοικία ή μόνιμη εγκατάσταση στην αλλοδαπή."

 

ΠΟΛ.1029_2018_ Μπλοκάκια και αντισυμβαλλόμενος με αλλοδαπό ΑΦΜ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.