Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

α)ΚΛ.ΑΣΦ.-ΚΥΡΙΑΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ (ΤΣΜΕΔΕ) 4 ΜΗΝΕΣ ΑΝΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ & 2μηνες  1η ασφαλιστικη κατηγορια 686,42

2. ΚΛΑΔΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ (ΤΠΜΕΔΕ) 4 ΜΗΝΕΣ ΑΝΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ & 2 ΜΗΝΕΣ  1η ασφαλιστικη κατηγορια 166,38

3. ΚΛ.ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ (ΤΕΑΜΕΔΕ) 4 ΜΗΝΕΣ ΑΝΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ & 2 ΜΗΝΕΣ1η ασφαλιστικη κατηγορια 205,92

4. ΚΛΑΔΟΣ ΥΓΕΙΑΣ (ΤΥΜΕΔΕ) 4 ΜΗΝΕΣ ΑΝΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ & 2 ΜΗΝΕΣ1η ασφαλιστικη κατηγορια  268,32

5. ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ (Ν.3986/11) 60,00

 

Αυτο ειναι το ραβασακι το δικο μου.

Ενω εχω κανει αιτηση για υπαγωγη στην 1η ασφαλιστικη, βλεπω οτι ανεβηκα κανονικα κατηγορια. (Η αιτηση εχει γινει αποδεκτη)

 

Γνωριζει κανεις οτι θα επιστραφουν αναδρομικα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μάλλον επειδή είμαι σε ρύθμιση ή λόγω των αναδρομικών

 

Κάποιος να ξέρει για το μήνυμα 305

Αυτο έγραφε παντα σε όσους εχουν υπόλοιπο.. Άσχετα αν ειναι σε ρύθμιση η όχι. Τα αναδρομικά δεν εχουν σχεση. Σε φίλο που δεν χρωστάει τιποτα ήρθε πάλι μπλε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικό αυτό που αναφέρεις Ίκαρε. 

Το σύστημα του ΤΣΜΕΔΕ βλέπει οφειλές, ανεξάρτητα αν κάποιος έχει υπαχθεί σε ρύθμιση οφειλών. 

Link to comment
Share on other sites

 

α)ΚΛ.ΑΣΦ.-ΚΥΡΙΑΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ (ΤΣΜΕΔΕ) 4 ΜΗΝΕΣ ΑΝΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ & 2μηνες  1η ασφαλιστικη κατηγορια 686,42
2. ΚΛΑΔΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ (ΤΠΜΕΔΕ) 4 ΜΗΝΕΣ ΑΝΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ & 2 ΜΗΝΕΣ  1η ασφαλιστικη κατηγορια 166,38
3. ΚΛ.ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ (ΤΕΑΜΕΔΕ) 4 ΜΗΝΕΣ ΑΝΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ & 2 ΜΗΝΕΣ1η ασφαλιστικη κατηγορια 205,92
4. ΚΛΑΔΟΣ ΥΓΕΙΑΣ (ΤΥΜΕΔΕ) 4 ΜΗΝΕΣ ΑΝΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ & 2 ΜΗΝΕΣ1η ασφαλιστικη κατηγορια  268,32
5. ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ (Ν.3986/11) 60,00
 
Αυτο ειναι το ραβασακι το δικο μου.
Ενω εχω κανει αιτηση για υπαγωγη στην 1η ασφαλιστικη, βλεπω οτι ανεβηκα κανονικα κατηγορια. (Η αιτηση εχει γινει αποδεκτη)
 
Γνωριζει κανεις οτι θα επιστραφουν αναδρομικα?

 

 

Δεν ανέβηκες κατηγορία. Σε έχει σε όλους τους κλάδους στην 1η ασφαλιστική κατηγορία όπως ζήτησες στην αίτηση.

 

Άλλο πράγμα η πενταετία. Όταν συμπληρώσεις 5ετία χάνεις την έκπτωση των "Κάτω 5ετίας". Δε μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η υπαγωγή σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία αφορά μόνο ελ. επαγγελματίες. Εάν είσαι μισθωτός (η εταιρεία σου πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ+ΙΚΑ), τότε είναι άνευ περιεχομένου η συζήτηση περί ασφαλιστικών κατηγοριών, αφού οι ασφαλιστικές σου κρατήσεις προκύπτουν ως ποσοστό % επί του μισθού. Εάν είσαι 'οιωνεί μισθωτός', με μπλοκάκι δηλαδή, τότε μπορείς να επιλέξεις ασφαλιστική κατηγορία κανονικά.

 

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να επιλέξεις την ασφαλιστική κατηγορία για την ειδική προσαύξηση, είτε είσαι μισθωτός, είτε ελ. επαγγελματίας.

 

Εαν όμως περάσεις στα 10 χρόνια ασφάλισης και γίνεις 35 χρονών τότε είτε είσαι μισθωτός είτε είσαι Ελευθερος Επαγγελματίας μπαίνεις στην Ειδικη Προσαύξηση όπου οι κρατήσεις δεν υπολογίζονται βάσει ποσοστού % επί του μισθού αλλά είναι ένα fix ποσό ανα κλάση. Ετσι δεν είναι?

Edited by EleniZaggana
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν είχα ειδική προσαύξηση...Διότι ειμαι κατω απο 35 και δεν εχω συμπληρώσει 10ετία.

 

Οταν έκανα την αίτηση μου βγάζει ειδική προσαύξηση κατηγορία 1η.

 

Τυπώνω το ειδοποιητήριο και δεν έχει ειδική προσαύξηση. Οτι να΄ναι. Α και ημ/νια πληρωμής 30/4 και μένα, χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εκτυπωσα το ειδοποιητηριο (ληξη προθεσμιας πληρωμης 31/8-ασφαλισμενος μετα το 93) εχτες και πηγα σημερα (1/9) στην Εθνικη να το πληρωσω και στο ταμειο δε μπορουσαν να καταχωρησουν καποιον απο τους κωδικους πληρωμης...μου ελεγαν δν τους αναγνωριζε το συστημα...Ξερει κανεις τι παιζει???

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα ενώ έκανα κανονικά την αίτηση και έγινε αποδεκτή, με έχει ακόμα 3η κατηγορία!!!! ΤΣΜΕΔΕ ΑΘΑΝΑΤΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εκτυπωσα το ειδοποιητηριο (ληξη προθεσμιας πληρωμης 31/8-ασφαλισμενος μετα το 93) εχτες και πηγα σημερα (1/9) στην Εθνικη να το πληρωσω και στο ταμειο δε μπορουσαν να καταχωρησουν καποιον απο τους κωδικους πληρωμης...μου ελεγαν δν τους αναγνωριζε το συστημα...Ξερει κανεις τι παιζει???

Μετά από ερώτηση μου στο ΤΣΜΕΔΕ, μου είπαν ότι δεν έχει ενημέρωθει η τράπεζα με τους αρίθμους των ειδοποιητηρίων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία...

 

Βλέπω λοιπόν πως το πρόβλημα της μη μείωσης ασφαλιστικής κατηγορίας ενώ συμπληρώσαμε την αίτηση είναι γενικευμένο.

Τι κάνουμε τώρα; Πώς διορθώνεται το θέμα μας;

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.