Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δοχείο διαστολής-πιεστικό νερού


DimMani

Recommended Posts

Κάνοντας ντούς τις τελευταίες μέρες , η θερμοκρασία του νερού ανεβοκατέβαινε(ζεστό-κρύο) χωρίς εντολή μου στην μπαταρία . Έψαξα για διαρροές , αλλά δεν υπάρχουν . Το δοχείο διαστολής όμως δεν κράταγε πίεση . Ανοίγοντας οποιαδήποτε βρύση , μόλις έτρεχε ελάχιστο νερό , ενεργοποιούσε το μοτέρ , το οποίο σταμάταγε μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα , καί πάλι ελάχιστο νερό καί πάλι ενεργοποίηση κοκ . Έβαλα αέρα στο δοχείο διαστολής καί διατηρεί πλέον πίεση στις 3,5 ατμόσφαιρες , που νομίζω ότι είναι σωστή για οικιακή χρήση . Το μόνο που κατάφερα όμως είναι να αυξήσω τον χρόνο παροχής νερού καί να καθυστερήσω αντίστοιχα την ενεργοποίηση του μοτέρ . Δηλαδή από τα 3 δεύτερα ανέβηκε στα 15 παροχή νερού , μετά ενεργοποιείται το μοτέρ για 5 δεύτερα κοκ . Δέν ξέρω να ογκομετρήσω την ποσότητα του νερού , τον δε χρόνο τον μετράω ανοίγοντας μέχρι τέρμα μιά βρύση καί μετρώντας τον χρόνο ενεργοποίησης καί τον χρόνο παροχής νερού , μέχρι την επόμενη ενεργοποίηση . Το βασικό πρόβλημα είναι το πότισμα του κήπου μου , το οποίο διαρκή 2 ώρες καθημερινά . Το μηχάνημα όμως υπερθερμαίνεται μετά από 20 λεπτά καί πρέπει να περιμένω 1 ώρα για να κρυώσει . Δηλαδή το 2ωρο πότισμα , έγινε 6ωρο ! Το πιεστικό μηχάνημα είναι DAF καί λειτουργεί από το 2010 χωρίς service(δεν ξέρω άν χρειάζεται , ούτε ξέρω πως να το κάνω) . Το δοχείο διαστολής είναι reflex 25lt , το οποίο άλλαξα τον Ιανουάριο του 14', αντικαθιστώντας το παληό από το 2010 . Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη . Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

H πίεση του αέρα στο δοχείο πρέπει να είναι λίγο χαμηλότερη (0,2-0,3 bar) από την επιθυμητή πίεση νερού (πίεση που ξεκινάει η αντλία).

 

Ή πίεση στο δοχείο μετράται όταν ή πίεση του νερού είναι 0 bar και το δοχείο είναι τελείως άδειο από νερό.

 

Ένα μεγαλύτερο δοχείο θα κάνει τα σταμάτα - ξεκίνα πιό αραιά. 

 

Η πίεση που σταματάει η αντλία πρέπει να είναι χαμηλότερη από την αντοχή του δοχείου.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

στα πολύ σωστά του συναδέλφου antloukidis να προσθέσω ότι  "Η πίεση που σταματάει η αντλία πρέπει να είναι χαμηλότερη από την αντοχή του δοχείου."      και μικρότερη από την μέγιστη πίεση που μπορεί να αναπτύξει η αντλία στην δεδομένη εγκατάσταση.... 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , αλλά επειδή είμαι τελείος άσχετος , θα με εξυπηρετούσε μιά ποιό αναλυτική προσέγγιση .Δηλαδή τί πρέπει να κάνω καί πώς , βήμα-βήμα .

Link to comment
Share on other sites

το σωστότερο θα ήταν να κάνει έλεγχο και ρυθμίσεις ένας υδραυλικός....

 

στην περίπτωση που θες να το κάνεις εσύ.... και με την ακρίβεια που έχει μια "τηλεδιάγνωση" , χρειάζεται...

 

  1. αποσυνδέση από το ρεύμα το πιεστικό.
  2. άδειασμα της εγκατάστασης από το νερό (ανοίγεις την χαμηλότερη σε ύψος βρύση του δικτύου, η οποία πρέπει να είναι σε χαμηλότερο ύψος από το δοχείο διαστολής,  μέχρι να σταματήσει να τρέχει)
  3. προσθέτεις λίγο ακόμα αέρα να δεις αν βγάλει άλλο νερό.
  4. προσθαφαιρείς αέρα για να πάει στα 2 bar η πίεση στο δοχείο διαστολής
  5. επανασυνδεση του ρεύματος
  6. όταν αρχίσει να τρέχει νερό από την βρύση την κλείνεις
  7. ρυθμίζεις την πίεση που σταματά η αντλία στα 3,5bar
  8. ρυθμίζεις το ΔΡ σε 1 bar... δηλαδή να επανεκκινεί στα 2,5bar
  9. είσαι έτοιμος

 

στην περίπτωση που δεν είναι "αρκετή" η πίεση στην υψηλότερη βρύση... επαναλαμβάνεις την διακασία 1-9 αυξάνοντας την πίεση στο δοχείο διαστολής κατά 0,5bar

 

βάλε μεγαλύτερο δοχείο διαστολής για να αποφύγεις τις πολλές εκκινήσεις...

έχε κατά νου ότι ίσως απαιτείται μεγαλύτερο πιεστικό συγκρότητα για το πότισμα...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.