Μετάβαση στο περιεχόμενο

αυθαιρετη η γοργονα στις Καβουροτρυπες ....


dimitris GM

Recommended Posts

Δηλαδη αν φωναξω εναν εργολαβο να "στησει" ενα αυθαιρετο σε οικοπεδο μου, το προστιμο θα το φαει ο εργολαβος?

 

Το προστιμο γιατι το "εφαγε" ο δημιουργος?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κάθε τόσο να στίβουν το κεφάλι τους για να βρούν διάφορους εξωφρενικούς/παλαβούς τρόπους πώς θα εισπράξουν χρήμα.

 

Υπάρχει ένα απλό που μπορεί να εφαρμοστεί γενικά παντού.

 

"Κύριε τάδε έχεις σε λογαριασμό σου χχχ €.   Επειδή φαληρίσαμε, ΦΕΡΤΑ"

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι αν ο "δημιουργός" είχε πάρει τις σχετικές εγκρίσεις ή έκανε "του κεφαλιού του".

Αν (όπως φαίνεται) αυθαιρέτησε σε δημόσια έκταση προκειμένου να κάνει το κέφι του, πρέπει να πληρώσει.

Όσο για την καλλιτεχνική αξία του "έργου" ας αποφανθούν οι ειδικοί.

Πάντως, η στάση στη φωτο, είναι "ακατάλληλη δι' ανηλίκους"... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται από την πρώτη ματιά. Το πρόστιμο δεν επιβλήθηκε από το Δήμο αλλά από την Τουριστική Αστυνομία όχι το 97 που φτιάχτηκε η γοργόνα αλλά το 2004 και 2007 για ελεύθερη κατασκήνωση, όχι μόνο στον δημιουργό της γοργόνας αλλά και σε αρκετούς άλλους. Θύμωσε λοιπόν ο τύπος, που απαιτούσε ως "χορηγός" της περιοχής να μην πληρώσει το πρόστιμο και πήγε και κατέστρεψε το δημιούργημά του. 

 

Σε άλλη ιστοσελίδα, φαίνεται επί το έργον της καταστροφής να είναι γυμνός. Οι διάφορες ιστοσελίδες φυσικά άλλο που δεν ήθελαν. Βρήκαν δουλειά για το χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω παράδοξο εμείς που γνωρίζουμε την κατάσταση που επικρατεί σε δημόσιες υπηρεσίες που δίνουν άδεια να μαλώνουμε αυτούς που με προσωπικά τους έξοδα, πήγαν και δημιούργησαν κάτι το οποίο οι "ειδικοί" έχουν ήδη αποφανθεί ότι αποτελούσε ένα καλαίσθητο γλυπτό, γιατί δεν έβγαλαν άδεια. 

Και πες για την συζήτηση ότι αυτός πήγαινε στον Δήμο και ζητούσε να φτιάξει το γλυπτό, το πανηγύρι που θα ακολουθούσε μόνο εγώ το φαντάζομαι? Από την μια υπηρεσία στην άλλη θα τον έστελναν με την προσδοκία ότι μπορεί να έπαιρνε την άδεια, γιατί όπως όλοι μας έχουμε αντιληφθεί στο ελληνικό δημόσιο είσαι έρμαιο του πως ερμηνεύει ο υπάλληλος τον νόμο.

Η στάση δεν είναι ακατάλληλη, γοργόνα είναι... 

Όταν το διέλυσε ήταν γυμνός γιατί η παραλία είναι και για γυμνιστές. Και ναι θύμωσε "ο τύπος" μιας και για άλλες ******** έχουμε πληρώσει ως πολίτες μια περιουσία και του ιδίου του ζήταγαν να πληρώσει πρόστιμο για την σκηνή που είχε στήσει όσο καιρό έφτιαχνε την γοργόνα.

Ως Ελληνίδα απελπίζομαι όχι μόνο από την κατάσταση που επικρατεί αλλά γιατί σιγά σιγά το σύστημα τρώει και την δικιά μας λογική, στην Ελλάδα που έχει χρεοκοπήσει, ένας Δήμος μπορεί να βρεί τον τρόπο να πληρώσει μερικά εκατομμύρια ευρώ για ιστοσελίδες του ******, και για "διαχείριση κοινωνικών δικτύων" - δηλαδή τον ********** που ποστάρει στο facebook, αλλά ένας άλλος Δήμος δεν μπορεί να βρεί τον τρόπο να διαγράψει ένα πρόστιμο μιας και οι υπηρεσίες που προσέφερε ο πολίτης είχαν αποδειχθεί πολύ ανώτερες του προστίμου. 

 

Σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής που οφείλετε να διαβάσετε, η γλώσσα που περιέχει η δημοσίευση είναι ακατάλληλη. 

DIMITRIS80


 

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Απορίες επί του ανωτέρω

1. Ποιοι "ειδικοί" απεφάνθησαν για την καλαισθησία του γλυπτού?

2. Πώς νομιμοποιείται κάποιος να χρησιμοποιεί δημόσιο χώρο κατά το δοκούν?

3. Μιας και γνωρίζεις την ανατομία της γοργόνας, μπορείς να την περιγράψεις λεπτομερώς?

Ο σχολιασμός από μέρους μου των δύο τελευταίων παραγράφων, απλώς θα επέτεινε το μετα-σουρεαλιστικό σκηνικό που έστησε ο "καλλιτέχνης", και συνεχίζεται στο #8...

Link to comment
Share on other sites

Απορίες επί του ανωτέρω

1. Ποιοι "ειδικοί" απεφάνθησαν για την καλαισθησία του γλυπτού?

 

  • Ας αφήσουμε τους «ειδικούς» επί καλαισθησίας διότι αν βάλεις δέκα μαζί να κρίνουν δέκα φορές και τις δέκα φορές θα βγουν διαφορετικές αποφάσεις.

 

2. Πώς νομιμοποιείται κάποιος να χρησιμοποιεί δημόσιο χώρο κατά το δοκούν?

 

  • Όλοι έχουμε δικαίωμα να κάνουμε χρήση των δημόσιων χώρων. Για αυτό είναι δημόσιοι.
  • Δεν είναι δόμησα το άγαλμα εκεί ούτε αυθαίρετο φυσικά οπότε καμία σχέση με πολεοδομίες. Και μακάρι να είχαμε χιλιάδες βράχους σκαλισμένους σε δημόσιους χώρους από ασκάλιστους.
  • Μακάρι να είχαμε ζωγραφιές στους τοίχους τους παρατημένους και τους ρημαγμένους.. θα δίναμε χρώμα στη ζωή μας.

 

3. Μιας και γνωρίζεις την ανατομία της γοργόνας, μπορείς να την περιγράψεις λεπτομερώς?

 

  • Εγώ φίλε μου ακόμα δεν γνώρισα κάποια γοργόνα για να ξέρω την ανατομία της. Δες αυτή που πρόλαβε και έγινε διάσημη και βγάλε συμπέρασμα.   :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen: 3E1471EC28EB5B0E69EFE44D0A133249.jpg

 

 

 

 

Πολλές φωνές για το τίποτα λέω εγώ… και αν την χάλασαν την γοργόνα στην παράλια με τους γυμνιστές κρίμα…  

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.