Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράταση πρόσβασης στο πληροφοριακό σύστημα από τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές


Engineer

Recommended Posts

 

Ο Πανελλήνιος Σύλλογος Ενεργειακών Επιθεωρητών έχει ήδη ξεκινήσει την προσφυγή στη δικαιοσύνη, για την επαναφορά της νομιμότητας και την προστασία των εμπλεκόμενων, το συντομότερο δυνατό.

 

ΕΛΕΟΣ! ΛΥΠΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ! ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!

 

Και το λέω εγώ που είμαι επιτυχών στις εξετάσεις.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφου κατάφεραν και έστρεψαν τη μια κοινωνική ομάδα ενάντια σε καποια αλλη περάσαμε στο επόμενο στάδιο να χωρίζεται η καθε κοινωνική ομάδα στα 2.. Θα σφαχτουμε μεταξύ μας και κάποιοι θα γλεντάνε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο συναδελφος παρουσιαζει τον τεκμηριωμενο προβληματισμο του και λετε οτι εχει κομπλεξ?

 

Εσυ Ινζακι θα εβαζες στον Ν4178 αυθαιρετο που κατασκευαστηκε το 2014?

Οχι?

Γτ?

Εισαι κομπλεξικος?

 

Αντε να δω πότε, στην Μπανανια αυτη, ο πολιτης θα αναλογιστει τον ρολο του, ποσο μαλλον αν ειναι και επιστημονας...

Ναι, ειναι κομπλεξικος γιατι στρεφεται εναντιον συναδελφων με μοναδικο σκοπο το καλο της τσεπης του και τη βολεψη του, κρυβομενος πισω απο Νομους, εγκυκλιους και δελτια τυπου.

 

Αυτο γιατι δε βγηκε να το πει και την προηγουμενη φορα?

Δεν προβληματιστηκε τοτε, μαλλον δεν ειχε περασει ακομα εξετασεις.

Η δεν ειχε δει τη γλυκα του να ειναι το απολυτο μονοπωλιο.

 

Πως και δεν τον απασχολησαν ακομα τα ΠΕΑ σε θερμανση και κλιματισμο? Πως γινεται να βγαζει ΠΕΑ διαμερισματος με λεβητα κεντρικης θερμανσης οταν δεν υπαρχει ΠΕΑ θερμανσης?

Τι θα πει δεν εφαρμοστηκε ο Νομος?

Τι θα πει στην Ελλαδα βρισκομαστε?

Εκει γιατι γινεται μουχτι...?

Θα σου απαντησω εγω, γιατι εκει δεν ειχε αμεσο συμφερον ο κωλος του.

 

Φτασαμε στο σημειο να βαλλομαστε ο ενας εναντια στον αλλον, ο ενας να βγαλει τα ματια του αλλου για ενα κομματι ψωμι, καποια λιγα ψιχουλα. Χανουμε το δασος και κοιταμε το δεντρο.

 

Και στο ερωτημα σου, ΝΑΙ θα εβαζα στο Ν.4178/2013 ακινητο που κατασκευαστηκε το 2014 ΑΝ δεν το γνωριζα ή αν μου εφερναν αποδεικτικα κατασκευης προ 28.07.2011 ο αιτων. Απλα.

  • Upvote 9
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην ΕΥΕΠΕΝ και απαίτησα να ανοίξουν το σύστημα για όσους πληρώνουν το παράβολο. Τους μίλησα σε λίγο έντονο ύφος. Μου εξήγησαν πάλι κάτι νομικίστικα και κατάλαβα ότι προσπαθούν να βρούν μια φόρμουλα να ανοίξει το σύστημα για αυτούς που πληρώνουν τώρα το παράβολο. Μάλλον χρειάζονται πάλι εντολή από τον υπουργό και προς τα εκεί μάλλον θα πρέπει να στραφούμε. Δυστυχώς ο υπουργός τώρα άλλαξε και δεν είμαι σίγουρος ότι ο συγκεκριμένος καταλαβαίνει τις ανάγκες των Μηχανικών.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τζάμπα κόπος όλη η φασαρία. Τα θέλαμε και τα πάθαμε. Όταν πέρασε ο Νόμος για τις εξετάσεις οι αντιδράσεις του κλάδου ήταν έως και μηδενικές. Στη συνέχεια με το τυράκι του προσωρινού μητρώου πήγαμε και κάναμε σεμινάρια. Αυτόματα λοιπόν νομιμοποιήσαμε την όλη διαδικασία. Ο χρόνος για να διαμαρτυρηθούμε ήταν τότε, τώρα πλέον είναι αργά. Γι' αυτό έχω ξαναπεί ότι ακόμα και ένας μηχανικός να είχε περάσει με επιτυχία τις εξετάσεις σε όλη τη χώρα θα είχε κατά τη γνώμη μου κάθε δίκιο να στραφεί εναντίον του κράτους για το θέμα. Το μένος όμως που βγάζουν κάποιοι εναντίον συναδέλφων και όχι εναντίον του μηχανισμού που ως συνήθως τα έκανε κώλο ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Έχει βγει ανακοίνωση, άνοιξε το σύστημα και οι μη επιτυχόντες έχουν συμπεριληφθεί ξανά στα μητρώα. Προφανώς θα βγει νομοθετική ρύθμιση σε δεύτερο χρόνο. Πού είναι η παρανομία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει παρανομία απλα κάποιοι κοιτάζουν το συμφέρον τους και μονο. Γραφικότητες...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δω πότε, στην Μπανανια αυτη, ο πολιτης θα αναλογιστει τον ρολο του, ποσο μαλλον αν ειναι και επιστημονας...

Και κατι τελευταιο....

 

Ο πολιτης και δη ο επιστημονας θα αναλογιστει το ρολο του οταν η ιδια η πολιτεια πρωτιστως αναλογιστει το δικο της απεναντι του.

 

Κρατος που δε σεβεται τους πολιτες του δε μπορει να αξιωνει σεβασμο απο αυτους...

 

Και μην ακουσω οτι με τετοια μυαλα δε θα παμε μπροστα και λοιπες χαζομαρες γιατι δε μπορει το κρατος να περιμενει να παει μπροστα απο τον καθε πολιτη μεμονωμενα, ουτε μπορουν ολοι να δρασουν συντονισμενα. Η ιστορια το εχει αποδειξει.

 

Η πολιτεια θα δωσει το παραδειγμα και θα τραβηξει τους πολιτες μπροστα... Και μεχρι στιγμης παμε με οπισθεν...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως το κράτος θα έπρεπε να δώσει το καλό παράδειγμα.

 

Από την στιγμή που ολόκληρο υπουργείο παρανομεί και μάλιστα καταπατά το Σύνταγμα της Ελλάδος, πως μπορεί να απαιτήσει από τους πολίτες να είναι σύννομοι και να πληρώνουν φόρους, ασφαλιστικές εισφορές, δάνεια,κτλ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να γινομαι γραφικος αλλα κοιταμε να στραφουμε ο ενας εναντιον του αλλου. Αλλα δεν βλεπω καμια κινηση να στειλει καποιος εξωδικο ή ασφαλιστικα μετρα για διαφυγοντα κερδη στο γενικο γραμματεα των οικονομικων (taxisnet) για την μη αναγκαιοτητα αναφορας των ΠΕΑ στην ηλεκτρονικη υποβολη.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δε θα εχει κανενα αποτελεσμα.

Το εχουν καλυψει απιστευτα το θεμα απο καθε μερια.

Πεταξαν το μπαλακι της εφαρμογης του Νομου στον εκαστοτε πολιτη και καταργησαν μοναχα την αναγραφη των στοιχειων.

 

Εκεινη την περιοδο, θα θυμουνται οι παλιοτεροι, ειχα κανει τεραστιες προσπαθειες με αλλα παιδια απο εδω μεσα ωστε να ενημερωσουμε φορεις, να στειλουμε επιστολες διαμαρτυριας, να μιλησουμε με αμεσα εμπλεκομενους, ειχα φτασει μεχρι και με τον ιδιο το Θεοχαρη να μιλησω ενα βραδυ και μου ειπε ανοικτα ο ιδιος οτι "φοβηθηκαν" μην οι ιδιοκτητες δηλωνουν ψευδως λιγοτερα τετραγωνικα για να γλιτωσουν το ΠΕΑ με αποτελεσμα λιγοτερους φορους.

Προφανως γελοια δικαιολογια αλλα μετα απο αυτο σταματα η καθε κουβεντα εκει. Η ζημια ειχε ηδη γινει.

 

Τωρα μας εμειναν ψιχουλα, το μητρωο γεμισε, οι τιμες επεσαν στα ταρταρα και ο ανταγωνισμος στα υψη. Δε νομιζω πως με τις υπαρχουσες συνθηκες εχει νοημα να ασχοληθει κανεις με ΠΕΑ.

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.