Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έντυπο Α1 από Σουηδία


alper

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Εδώ και ένα έτος βρίσκομαι στη Σουηδία για μόνιμη εργασία ως μηχανικός με πλήρη ασφάλιση και περίθαλψη. Κατ'επέκταση πρέπει να κάνω παύση όλων των εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ (κλάδου υγείας και συνταξιοδοτικού).

 

Όταν ρώτησα σχετικά στο ΤΣΜΕΔΕ, μου είπαν ότι πρέπει να φέρω το κοινοτικό έντυπο Α1 από τη Σουηδία. Ωστόσο, ο Σουηδικός ασφαλιστικός φορέας (Forsakringskassan), μου είπε ότι δεν δίνει το Α1 παρά μόνο για τις περιπτώσεις που ο εργαζόμενος στη Σουηδία, εργάζεται παράλληλα κ στο εξωτερικό, με εντολή του εργοδότη του την οποία βεβαιώνει ενυπόγραφα ο ίδιος ο εργοδότης. Αντ'αυτού, μου έδωσαν ένα διαφορετικό έγγραφο το οποίο ουσιαστικά πιστοποιεί το ίδιο πράγμα, τα στοιχεία μου και το που δουλεύω, το οποίο όμως δεν είναι το Α1 (το μόνο το οποίο αναγνωρίζει το ΤΣΜΕΔΕ), με αποτέλεσμα να βρίσκομαι σε ένα αδιέξοδο μεταξύ των φορέων των δύο κρατών. Η Ελλάδα λέει: εγώ αναγνωρίζω μόνο το Α1 ως έντυπο για τέτοιες υποθέσεις κ η Σουηδία: εγώ δεν δίνω έντυπο Α1 χωρίς βεβαίωση του εργοδότη ότι εργάζεσαι παράλληλα στο εξωτερικό (το οποίο δεν ισχύει κ δεν μπορώ κ να ζητήσω να υπογράψει κάτι τέτοιο ο εργοδότης μου).

 

Όταν δε, υπέβαλλα αυτό το άλλο έντυπο με επίσημη μετάφραση στο αρμόδιο τμήμα εξαιρέσεων, μου απάντησαν από την αρχή: "πρέπει να μας υποβάλλετε το έντυπο Α1 μπλα μπλα μπλα" σαν να μην είχε συμβεί τίποτα. Τηλεφωνικά είναι αδύνατο να μιλήσω με οποιονδήποτε υπάλληλο όσες φορές και αν έχω καλέσει κ έτσι δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω από αυτό το σημείο. Αναρωτιέμαι όμως, τι έχουν κάνει άλλοι έλληνες μηχανικοί ή γενικότερα ασφαλισμένοι του ΤΣΜΕΔΕ που εργάζονται στη Σουηδία και πρέπει να διακόψουν την ελληνική ασφάλιση; Δύσκολο να είμαι ο πρώτος που αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα. Κατάφεραν με κάποιο τρόπο να προμηθευτούν Α1 από Σουηδία ή να πείσουν το ΤΣΜΕΔΕ ότι το έγγραφο που δίνει το Forsakringskassan πιστοποιεί το ίδιο πράγμα κ άρα να γίνει αποδεκτό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by alper
Link to comment
Share on other sites

Στην Γερμανία που βρίσκομαι, δεν το παίρνεις από την ασφάλεια σου, αλλά από τον φορέα της ένωσης των ασφαλιστικών ταμείων.

 

Εκεί γνώριζαν την ιδιαιτεροτητα με το ΤΣΜΕΔΕ και θεωρούν ότι εξασκεις ελεύθερο επάγγελμα στην Ελλάδα. Έτσι σου δίνουν το Α1.

 

Πριν εφτά μήνες το κατεθεσα στο ΤΣΜΕΔΕ και ακόμα περιμένω...

 

 

 

Στάλθηκε από το DG800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην Γερμανία που βρίσκομαι, δεν το παίρνεις από την ασφάλεια σου, αλλά από τον φορέα της ένωσης των ασφαλιστικών ταμείων.

 

Εκεί γνώριζαν την ιδιαιτεροτητα με το ΤΣΜΕΔΕ και θεωρούν ότι εξασκεις ελεύθερο επάγγελμα στην Ελλάδα. Έτσι σου δίνουν το Α1.

 

Πριν εφτά μήνες το κατεθεσα στο ΤΣΜΕΔΕ και ακόμα περιμένω...

 

 

 

Στάλθηκε από το DG800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μάλιστα. Άρα αν δεν μπορέσω να πείσω το ΤΣΜΕΔΕ να δεχτεί το αντίστοιχο - αντί του Α1 - σουηδικό έγγραφο, θα πρέπει να προσπαθήσω να πείσω τους Σουηδούς ότι το χρειάζομαι για ελεύθερο επάγγελμα στην Ελλάδα. Απλά δεν ξέρω αν με το να δηλώσω ότι εξασκώ ελεύθερο στην Ελλάδα, χωρίς αυτό να ισχυέι, έχω ζητήματα φορολογικά του τύπου να δηλώσω εισόδημα από Ελλάδα στη Σουηδία κτλ.

Edited by alper
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ο άντρας μου εργάζεται στη Δανία και έχει προσκομίσει το έντυπο Α1 στο ΤΣΜΕΔΕ. Το πήρε κανονικά και χωρίς προβλήματα από τη Δανία. Ελπίζω να βγάλεις άκρη!! Αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία, πες μου

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ. ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΟ ΤΕΡΑΣ. Η ΛΥΣΗ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ ΠΟΣΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ. ΑΡΧΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΟΥΝ ΤΟ Α1, ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΤΝΑΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΟΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ Α1 ΔΙΔΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΕ 2 ΧΩΡΕΣ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΨΕΥΔΩΣ ΟΤ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. ventouras.alexandros  @ gmail.com ΧΩΡΙΣ ΚΕΝΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΙΛ ΜΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ  

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα απο τα κεντρικά να ρωτήσω απευθείας κ η απάντηση ήταν μια απο τα ίδια: "Εμείς μόνο Α1 αναγνωρίζουμε, φροντίστε να το πάρετε απο Σουηδία, δεν τους το εξηγείτε καλά".

 

Μου είπαν οτι το Α1 χορηγείται για 10 διαφορετικούς λόγους κ οτι ο ενας απο αυτους μπορει να ειναι οτι ασκεις μισθωτη εργασια σε μια χωρα κ ελεύθερο επάγγελμα σε μια άλλη κ οτι αυτο πρεπει να πω στους Σουηδους. Κλασική ελληνική προσέγγιση... Οπως εγραψε κ ενας φιλος πιο πανω σου ζητούν να δηλωσεις κατι ψευδές. Εγω δεν εχω καμια δοσοληψία με Ελλάδα αυτη τη στιγμη κ δε θελω ξαφνικά να πρέπει να δικαιολόγησω οτι δεν ειμαι γάϊδαρος, δηλαδή εισοδημα (το οποιο δεν εχω) που προκυπτει απο την ταχα μου ελεύθερη εργασια στην Ελλάδα.

Επίσης αποσο καταλαβα κ απο τον φιλο στη Γερμανια, ο μονος τροπος να το παρεις απο οποιαδηποτε χωρα ειναι να δηλώσεις οτι κανεις ελευθερο επαγγελμα κ απλα να ελπιζεις οτι κανεις δε θα το ψαξει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν κάνετε διακοπή από το ΤΣΜΕΔΕ βρε παιδιά; Εκτός κι αν σκέφτεστε να ξανά γυρίσετε και να εργαστείτε με σφραγίδα

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΩ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ FÖRSÄKRINGSKASSAN  ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Α1 ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΟ SITE ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ ΑΝΑΡΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΟΔΗΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ Α1 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΕΙΔΙΚΗ" ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ. ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΟΔΗΓΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΥΣ ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΡΝΟΥ ΚΤΗΡΙΟΥ ΤΗΣ Π.ΠΑΤΡΩΝ ΓΕΡΜΑΝΟΥ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΔΗΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΞΩ ΕΔΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΛΥΠΗΘΟΥΝ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΚΑΘΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΤΙΣ ΜΑΣΕΛΕΣ ΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑΣ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΨΩ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΑΝ ΓΥΡΙΣΩ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΩ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ FÖRSÄKRINGSKASSAN  ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Α1 ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΟ SITE ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ ΑΝΑΡΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΟΔΗΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ Α1 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΕΙΔΙΚΗ" ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ. ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΟΔΗΓΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΥΣ ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΡΝΟΥ ΚΤΗΡΙΟΥ ΤΗΣ Π.ΠΑΤΡΩΝ ΓΕΡΜΑΝΟΥ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΔΗΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΞΩ ΕΔΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΛΥΠΗΘΟΥΝ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΚΑΘΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΤΙΣ ΜΑΣΕΛΕΣ ΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑΣ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΨΩ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΑΝ ΓΥΡΙΣΩ.

 

Το έντυπο αυτό που λες τους το πήγα εγώ μεταφρασμένο, άδικος κόπος, είναι σαν να βλέπουν μια λευκή κόλλα μπροστά τους... Μάλλον για διακοπή με βλέπω κ μένα αν δεν έχω άλλες επιπτώσεις που αγνοώ αυτή τη στιγμή. Εκτός κ το παίξω τρέλα με τη Σουηδία κ επικαλεσθώ ελεύθερο στην Ελλάδα, αλλά αυτό το σενάριο μου ακούγεται πιο επίφοβο για μελλοντικά μπλεξίματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.