Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έντυπο Α1 από Σουηδία


alper

Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ειχα και εγω τα ιδια προβληματα με τη Σουηδια και το Α1. Αυτη τη στιγμη περιμενω απαντηση στην 3η αποπειρα για το συγκεκριμενο εντυπο. Αυτο που εκανα διαφορετικο τωρα ηταν να μεταφρασω ενα χαρτι που λεει οτι ειμαι ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ και να γραψω μια μικρη ¨ιστοριουλα¨ για το πως ειναι το συστημα στην Ελλαδα. Αν φυσικα δεν τα καταφερω θα παω για διαγραφη (αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια...).

 

Η ερωτηση μου ειναι προς αυτους που τα καταφεραν να παρουν το Α1: Οσο καιρο περιμενατε το Α1 πληρωνατε τις εισφορες η οχι ?

  • Αν ναι, τοτε υπαρχει καποιος που να πηρε τα χρηματα του πισω?
  • Αν οχι, τοτε υπαρχει καποιος που να αντιμετωπισε προβλημα οταν κατεθεσε το Α1? (πχ, να του ειπαν 'μας χρωστας Χ ευρω')

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 Μερικες πληροφοριες που ισως βοηθησουν:

 

-Πηρα το Α1 απο Σουηδια με την γνωστη αιτηση στο försäkringskassan. Το βασικο ειναι να εξηγησει καποιος την κατασταση του ελευθερου επαγγελματια στην Ελλαδα (σαν σχολιο στο αντιστοιχο πεδιο) ωστε να καταλαβουν τι ακριβως συμβαινει με το ΤΣΜΕΔΕ. Επισης καλο θα ηταν να επισυναψετε μια μεταφρασμενη βεβαιωση που να πιστοποιει ότι ειστε ασφαλισμενοι (στην περιπτωση μου ηταν μια απλη ασφαλιστικη ενημεροτητα).

 

 

-Σε οτι αφορα τις εισφορες, ισχυει οτι δεν χρειαζεται να πληρωσετε εφοσον περιμενετε να εκδοθει το Α1. Αν μαλιστα εχετε δωσει χρηματα εντος της περιοδου που καλυπτει το Α1 (οπως εγω), τοτε μπορειτε να τα διεκδικισετε πισω με αιτηση στο πρωτοκολλο. 

 

Οι παραπανω πληροφοριες ειναι απο το ΤΣΜΕΔΕ αθηνας οπου και εχω ξεκινησει την διαδικασια. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σας, εγω εχω παρει το Α1 απο τον Ιουλιο και το εχω καταθεσει στο τσμεδε αρτας. Με εχουν εξαιρεσει απο την υγεια απο τον Νοεμβριο αλλα οχι απο τους αλλους κλαδους. Σε ερωτηση μου στο τσμεδε αρτας μου ειπαν οτι η αιτηση περναει απο διαφορα γραφεια (κυτ, συνταξης, εφαπαξ κτλ) στην Αθηνα και οτι δεν εχει περασει ακομα απο ολα αυτα ωστε να παρει την εξαιρεση κ απο εκει. Ερωτηση προς αυτους που εχουν κανει τη διαδικασια, ειναι ετσι πραγματι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, εγω εχω παρει το Α1 απο τον Ιουλιο και το εχω καταθεσει στο τσμεδε αρτας. Με εχουν εξαιρεσει απο την υγεια απο τον Νοεμβριο αλλα οχι απο τους αλλους κλαδους. Σε ερωτηση μου στο τσμεδε αρτας μου ειπαν οτι η αιτηση περναει απο διαφορα γραφεια (κυτ, συνταξης, εφαπαξ κτλ) στην Αθηνα και οτι δεν εχει περασει ακομα απο ολα αυτα ωστε να παρει την εξαιρεση κ απο εκει. Ερωτηση προς αυτους που εχουν κανει τη διαδικασια, ειναι ετσι πραγματι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω που πήρα εξαίρεση στην Αθήνα έγινε για όλους τους κλάδους ταυτόχρονα. Έκανα την αίτηση με το Α1 τον Οκτωβρη και η εξαίρεση έγινε μετα απο κανα 8μηνο ισως κ παραπανω. Φυσικά και καθε φορα που πηγαινα στην Ελλαδα πρωτα απο τσμεδε με απαραιτητους καυγαδες να κυκλοφορήσει λιγο το αιμα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ειχα και εγω τα ιδια προβληματα με τη Σουηδια και το Α1. Αυτη τη στιγμη περιμενω απαντηση στην 3η αποπειρα για το συγκεκριμενο εντυπο. Αυτο που εκανα διαφορετικο τωρα ηταν να μεταφρασω ενα χαρτι που λεει οτι ειμαι ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ και να γραψω μια μικρη ¨ιστοριουλα¨ για το πως ειναι το συστημα στην Ελλαδα. Αν φυσικα δεν τα καταφερω θα παω για διαγραφη (αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια...).

 

Η ερωτηση μου ειναι προς αυτους που τα καταφεραν να παρουν το Α1: Οσο καιρο περιμενατε το Α1 πληρωνατε τις εισφορες η οχι ?

  • Αν ναι, τοτε υπαρχει καποιος που να πηρε τα χρηματα του πισω?
  • Αν οχι, τοτε υπαρχει καποιος που να αντιμετωπισε προβλημα οταν κατεθεσε το Α1? (πχ, να του ειπαν 'μας χρωστας Χ ευρω')
Ευχαριστω για την οποια βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Προσληψθηκα τον Ιουνιο κ ειχα ηδη πληρωσει εισφορες εξαμήνου που θεωρητικα ειναι μεχρι τελος Ιουνιου. Σταματησα να πληρωνω οσο περίμενα για απαντηση τους το οποιο μου ειπαν κ αυτοι-τσμεδε- οτι η ισχυς του ειναι απο την ημερα ασφαλισης. Εγω εκανα κ αιτηση να παρω τις εισφορες ενος μηνα πισω αλλα δεν περιμενα φυσικα απαντηση ποτέ.. Αρα δεν χρωστας οσο περιμενεις κ η ισχυς ειναι αναδρομικη. Αν πληρωσες κανεις αιτηση να παρεις πισω τα λεφτα κ αν τα παρεις στειλε μας μια καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.