Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνοτροπία θεμελίωσης Τεμένους Βαγιαζήτ


 
ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Εδώ μια σύντομη ιστορική αναφορά στο μνημείο 

https://www.didymoteicho.gr/el/didymoteicho/mouseia/temenos-vayazid.html

και εδώ μια φωτογραφία της θεμελίωσης που δείχνει τη στατική θωράκιση του έργου 

μετά την εν μέρει αποκάλυψη  της θεμελίωσης   κατά την πρόσφατη ανασκαφή περιμετρικά του κτιρίου 

post-10727-0-70789700-1440602732_thumb.jpg

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να αντιληφθείτε περί τίνος πρόκειται ίσως δεν σας ανέφερα ότι

κάτω από τον πέτρινο περιμετρικό τοίχο ύψους περίπου 12.0μ και πάχους κατά την ανωδομή περίπου 2.2 μ

και εντός του υπεδάφους υπάρχει περιμετρικό διάζωμα από κεραμικά τούβλα (διαστάσεων 3χ35εκ) με συνδετικό υλικό κουρασάνι 

Το συνολικό πάχος αυτού του κεραμικού διαζώματος είναι περίπου 0,45 μ

 

Υποθέτω  ότι παίζει κάποιο ρόλο στον αντισεισμικό σχεδιασμό του μνημείου!

συμφωνείτε? 

 

Η ίδια τεχνοτροπία ακολουθείται και στη θεμελίωση του μιναρέ συνολικού ύψους 32μ (επίσης από λιθοδομή) 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες

Κοιτάξτε πως φαίνεται το κουρασάνι 

σε φωτογραφία που τράβηξα  αντί με κινητό χθες με φωτογραφική μηχανή σήμερα

 

Νομίζεις ότι το κατασκεύασαν χθες ή  άντε πριν ένα μήνα

Και να σκεφθείτε ότι ήταν σε επίχωση τουλάχιστο για 500 χρόνια

 

Το ερώτημα που τίθεται είναι αν

αυτό το τούβλινο διάζωμα έχει πλάτος όσο και της ανωδομής (2,20μ)

ή 

αν διάκειται καθ' όλο το μήκος του περιμετρικού τοίχου εξωτερικά και εσωτερικά κατά ένα πλάτος π.χ ,50μ 

(οπότε στη μέση ο τοίχος κατά το υπολειπόμενο πλάτος των 1.2μ του είναι κατασκευασμένος με λιθοδομή)

 

 

 

post-10727-0-75993300-1440672586_thumb.jpg

post-10727-0-16300500-1440672626_thumb.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω στον όρο "αντισεισμικός σχεδιασμός", καθώς ο όρος αυτό υπονοεί γνώση (σεισμική μηχανική) και μεθοδολογία (σχεδιασμός) που σαφέστατα δεν υπήρχαν την εποχή εκείνη.

 

Με αυτό βεβαίως δεν θέλω να πω ότι το έκαναν χωρίς λόγο. Σαφέστατα είχαν κάποιον λόγο, κι αυτόν τον λόγο τον αξιολόγησαν αρκετά σημαντικό ώστε να μπουν στον κόπο και την δαπάνη αυτής της κατασκευής.

 

Αν έπρεπε να εκφέρω γνώμη -για ένα μνημείο που δεν γνωρίζω- θα έλεγα ότι το κατασκεύασαν μάλλον αισθανόμενοι ότι έπρεπε να έχουν μία αρκετά συμπαγή και δεμένη ζώνη στην μετάβαση από την αργολιθοδομή της θεμελίωσης στην ξεστή ψευδοϊσόδομη της ανωδομής.

 

Για λόγους αντοχής λοιπόν, και ενδεχομένως και για λόγους δημιουργίας "ευθυντηρίας" (κοινώς αλφαδιάσματος).

Όχι όμως συγκεκριμένα για τον σεισμό, με την έννοια που το εννοούμε σήμερα.

 

Παρεμπιπτόντως, την στιγμή αυτή δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε η ζώνη αυτή να προκαλέσει αξιόλογη βελτίωση της απόκρισης ή της αντοχής σε σεισμό.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω στον όρο "αντισεισμικός σχεδιασμός", καθώς ο όρος αυτό υπονοεί γνώση (σεισμική μηχανική) και μεθοδολογία (σχεδιασμός) που σαφέστατα δεν υπήρχαν την εποχή εκείνη.

 

Με αυτό βεβαίως δεν θέλω να πω ότι το έκαναν χωρίς λόγο. Σαφέστατα είχαν κάποιον λόγο, κι αυτόν τον λόγο τον αξιολόγησαν αρκετά σημαντικό ώστε να μπουν στον κόπο και την δαπάνη αυτής της κατασκευής.

 

Αν έπρεπε να εκφέρω γνώμη -για ένα μνημείο που δεν γνωρίζω- θα έλεγα ότι το κατασκεύασαν μάλλον αισθανόμενοι ότι έπρεπε να έχουν μία αρκετά συμπαγή και δεμένη ζώνη στην μετάβαση από την αργολιθοδομή της θεμελίωσης στην ξεστή ψευδοϊσόδομη της ανωδομής.(Καλημέρα Αλέξη Αν παρατηρήσεις  τις φωτογραφίες  δεν ισχύει αυτό. Δηλ στην προκειμένη έχουμε τις εξείς στρώσεις υλικών

αργολιθοδομή -το διάζωμα με κουρασάνι και κεραμικά -αργολιδομή και μετά την ξεστή ψευδοϊσολιθοδομή της ανωδομής)

 

Για λόγους αντοχής λοιπόν, και ενδεχομένως και για λόγους δημιουργίας "ευθυντηρίας" (κοινώς αλφαδιάσματος). (Υπόψη επίσης ότι  η άνω στάθμη του κεραμικού διαζώματος βρίσκεται τουλάχιστο κατά 30 εκ πιό κάτω από την άνω στάθμη του εσωτερικού δαπέδου του μνημείου-που επίσης είναι κατασκευασμένο με κεραμικές τετράγωνες πλάκες διαστάσεων 30χ30 εκ πάχους 5 εκ με άγνωστο σε μένα υπόστρωμα)  

Όχι όμως συγκεκριμένα για τον σεισμό, με την έννοια που το εννοούμε σήμερα. (Αλέξη κατά κάποιο τρόπο το παρομοιάζω με τα ξύλινα σενάζ-διαζώματα των αργολιθοδομών-όπως φαίνεται στο ισόγειο της φωτογραφίας) 

 

Παρεμπιπτόντως, την στιγμή αυτή δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε η ζώνη αυτή να προκαλέσει αξιόλογη βελτίωση της απόκρισης ή της αντοχής σε σεισμό. (για αυτό το λόγο το έθεσα)

 

υπόψη επίσης ότι το κουρασάνι έχει πάχος περίπου 3 με 3.5 εκ και τα κεραμικά 5-6 εκ

post-10727-0-54024300-1440740307_thumb.jpg

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για ποιο λόγο τα επικαλείσαι!

αλλά

αν εννοείς στο υπέδαφος της θεμελίωσης

εμπειρικά και υποθετικά σου λέω πως λογικά  δεν πρέπει να υπάρχουν

στη περιοχή ή αν υπάρχουν η στάθμη βρίσκεται σίγουρα πιο χαμηλά από το διάζωμα 

(Υπόψη ότι σε όλο το Διδυμότειχο παλιά κάθε αυλήείχε μέχρι και 2 πηγάδια)

 

Στο σημείο πάντως που είναι κατασκευασμένο το μνημείο

επικρατούν  καθ' όλο το έτος ισχυρά ρεύματα αέρος 

ειδικά το χειμώνα δεν μπορείς να περάσεις από τα περιμετρικά δρομάκια του

οπότε μόνο από τις 12/μετρες προσόψεις του και με δεδομένο ότι

1. Το υπό συζήτηση διάζωμα της φωτογραφίας βρίσκεται μόλις 30-40 εκ κάτωθεν των δρόμων και

2. ότι περιμετρικά του μνημείου μέχρι πρόσφατα υπήρχε και υπάρχει δενδροφύτευση

θα πρέπει να υποθέσεις τουλάχιστο την ύπαρξη σχετικής υγρασίας

https://www.google.com/maps/@41.3488895,26.4935307,3a,90y,48.41h,89.33t/data=!3m6!1e1!3m4!1srPzmFtnXSXQRuBWssmUsOQ!2e0!7i13312!8i6656!5m1!1e4?hl=el

 

Πάντως όπως διαπιστώνετε και οι ίδιοι το διάζωμα παρέμεινε εντελώς ανεπηρέαστο

 

Τα ερωτήματα είναι με ποια φιλοσοφία και λογική κατασκευάστηκε:

 

αν π.χ καταλαμβάνει όλο το πάχος των 2.2-2.5μ τοίχου και 

τι ρόλο παίζει στην αντοχή του μνημείου

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν κατάλαβα για ποιο λόγο επικαλείσαι τη "στατική θωράκιση του μνημείου" (τις ίδιες απορίες έχουμε).

 

Εάν ήμουν στη θέση σου (εννοώ να έχω καλύτερη αντίληψη του χώρου και του μνημείου και όχι όπως εγώ, μακρόθεν) 2-3 πράγματα θα σκεφτόμουν :

 

α) Από τη στιγμή που είναι όντως κουρασάνι (αποδεδειγμένα), θα προσπαθούσα να δω μήπως είχε τίποτα υγρασίες που είχαν δει και προβλέψει τότε,

β) Μήπως όντως ήταν κάτι σαν ευθυντήρια (καταχρηστικά η χρήση του όρου, μιας και χρησιμοποιείται κυρίως στα αρχαία μνημεία),

γ) Μήπως αποτελεί ίχνη προγενέστερου κτίσματος επί του οποίου έκτισαν,

δ) Αλλαγή στις τότε προδιαγραφές δόμησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν κατάλαβα για ποιο λόγο επικαλείσαι τη "στατική θωράκιση του μνημείου" (τις ίδιες απορίες έχουμε). Μήπως το διάζωμα έχει μεγαλύτερη πλαστιμότητα  σε σχέση με την  ανισοϋψή λιθοδομή οπότε εκτόνωνε τις εντάσεις σεισμού?

Εάν ήμουν στη θέση σου (εννοώ να έχω καλύτερη αντίληψη του χώρου και του μνημείου και όχι όπως εγώ, μακρόθεν) 2-3 πράγματα θα σκεφτόμουν :

 

α) Από τη στιγμή που είναι όντως κουρασάνι (αποδεδειγμένα ΝΑΙ), θα προσπαθούσα να δω μήπως είχε τίποτα υγρασίες που είχαν δει και προβλέψει τότε, 1. η πέτρα τι παθαίνει στην υγρασία!-τίποτα τουλάχιστο συγκρινόμενη  με τα κεραμικά 2.το διάζωμα είναι σχεδόν κατά μια στρώση αργολιθοδομής πιο κάτω από την ανισόδομη ξεστή λιθοδομή

β) Μήπως όντως ήταν κάτι σαν ευθυντήρια (καταχρηστικά η χρήση του όρου, μιας και χρησιμοποιείται κυρίως στα αρχαία μνημεία),​ σ' αυτό ήδη απάντησα -στην ίδια υπόθεση  του  Αλέξη

γ) Μήπως αποτελεί ίχνη προγενέστερου κτίσματος επί του οποίου έκτισαν, Δεν νομίζω ή τουλάχιστο δεν αναφέρεται στα σχετικά σαϊτ 

δ) Αλλαγή στις τότε προδιαγραφές δόμησης. συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις ποιά η διαφορά ένος απλού ασβεστοκονιάματος (1/3) και ενός "κουρασανιού" (εννοώ σε ό, τι αφορά τις ιδιότητες του ενός και του άλλου); Γιατί νομίζω μπλεχτήκαμε.

 

Το τι αναφέρεται και τι όχι στα σάιτ, είναι κάτι απολύτως σχετικό. Γι' αυτό γίνεται και η ιστορική τεκμηρίωση, in situ έρευνα κ.λπ., μια πιο εξειδικευμένη εν γένει έρευνα επί του θέματος. Τουλάχιστον στις μελέτες αποκατάστασης έτσι κάνουμε.

 

Αλλαγή στις προδιαγραφές δόμησης μπορεί να σημαίνει από λάθος χάραξη π.χ. μέχρι αλλαγή στον τρόπο δόμησης, λόγω νέων προκυπτόντων δεδομένων την δεδομένη εκείνη, χρονική περίοδο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.