Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιπτώσεις απαλλαγής ή μείωσης ημερομισθίων στο ΙΚΑ


giannist

Recommended Posts

Για δες εδω

 

http://www.michanikos.gr/topic/25506-%CE%91%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%AE%CF%82-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%99%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE/'>http://www.michanikos.gr/topic/25506-%CE%91%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%AE%CF%82-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%99%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE/

 

http://www.michanikos.gr/topic/25506-%CE%91%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%AE%CF%82-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%99%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE/page__st__40

 

http://www.michanikos.gr/topic/25506-%CE%91%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%AE%CF%82-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%99%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω προσθηκη οροφων σε ισογειο καταστημα. ο ακαλυπτος ειναι ηδη διαμορφωμενος. Ετσι δεν εχω εκσκαφες , δεν εχω κατασκευη θεμελιωσης ουτε διαμορφωση ακαλυπτου. Λογικα θα επρεπε να αφαιρεθουν το 1/3 των ενσημων σκυροδεματος και το 1/2 των ενσημων των λοιπων εργασιων. Το ΙΚΑ δεν δεχεται σε αυτα καμια αφαιρεση. ξερει κανεις αν υπαρχει καμια προβλεψη γι αυτη τη περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, στην περίπτωση νέας οικοδομής, τα ένσημα του Περιβάλλοντα χώρου πως υπολογίζονται?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

6% επί την επιφάνεια του περιβάλλοντα χώρου ή την πραγματοποιούμενη κάλυψη (ότι σε συμφέρει) = αριθμός απαραίτητων ενσήμων στον Πίνακα 1.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της 4Μ. Χρησιμοποιώ την κάλυψη ως επιφάνεια ακαλύπτου αλλά δεν βγάζει ένσημα στον Πίνακα 1.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω μια περίπτωση στην οποία γίνεται μεταλλική αποθήκη 1000τ.μ. στην οποία έχουμε κάνει έναρξη στο ΙΚΑ με πινάκα 2. Στην αποθήκη εκτός από τις εκσκαφές και τη θεμελίωση (και βέβαια τη μεταλλική κατασκευή που θα γίνει από στεγασμένο συνεργείο) δε θα γίνει καμία άλλη εργασία πχ. πλάκα ισογείου. Οπότε, όπως είναι λογικό τα ένσημα του έργου είναι πολύ παραπάνω από την πραγματικότητα. Μου είπαν στο ΙΚΑ να κάνω ένσταση και θα εξεταστεί, μήπως ξέρει κανένας κάποιο νόμο ή γενικά τι να τους αναφέρω για στοιχειοθετήσω την ένσταση μου. (μήπως και ένας υπολογισμός του πινάκα 3 θα ήταν αναγκαίος?) ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γεια σας, έχω το εξής θέμα : έχω εκδώσει άδεια δόμησης για επισκευές και διαρρύθμιση σε υπάρχον πέτρινο κτίριο, τον Απρίλιο του 2015. Στο έργο, το οποίο έχει ξεκινήσει αλλά δεν έχει γίνει ακόμα δήλωση ημερομισθίων στο ΙΚΑ, πρόκειται να γίνει ενημέρωση φακέλου λόγω αλλαγής των όψεων και μείωσης της τοιχοποιίας που μελετήθηκε, συγκεκριμένα, οι όψεις δε θα σοβατιστούν (θα μείνει η εμφανής λιθοδομή) όπως έχει δηλωθεί στην αρχική άδεια και θα ενοποιηθούν δωμάτια οπότε θα μειωθεί η τοιχοποιία. Γνωρίζετε αν σε αυτή την περίπτωση μπορώ να υποβάλλω και νέο πίνακα 3 με τα νέα λιγότερα ημερομίσθια, και αν ναι το ΙΚΑ το δέχεται, μειώνει τα ένσημα; κάνει αυτοψία για να μειωθούν τα ένσημα;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Κανε οπωσδήποτε μια βόλτα από το ΙΚΑ με τον νέο πίνακα,Μάλλον θα δεχτούν τις αλλαγές.Μετά αν θέλουν θα έρθουν αυτοψία για του λόγου το αληθές.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλησπέρα,

σε περίπτωση που είχε βγει άδεια για προσθήκη καθ' ύψος και προέβλεπε και στο τέλος την κατασκευή στέγης, αλλά αυτή δεν κατασκευάστηκε, γίνεται μείωση των ενσήμων στο ΙΚΑ για τη μη κατασκευή στέγης; Με την άδεια είχε γίνει ο υπολογισμός των ενσήμων σύμφωνα με τον Πίνακα 1.

Link to comment
Share on other sites

Την άδεια δεν θα την κάνεις αναθεώρηση για μη κατασκευή της στέγης; Όταν θα την κάνεις, θα την προσκομίσεις στο ΙΚΑ και τότε προφανώς (ίσως και με αυτοψία στο τέλος) αφαιρεθούν τα σχετικά ένσημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.