Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Το ΤΕΕ για τη διακοπή πρόσβασης στο πληροφ. σύστημα των Προσωρινών Ενεργ. Επιθεωρητών


ay8airetos

Recommended Posts

Μα ρε συ Ικαρε μονος σου το λες. Χωρίς και εγώ να κάτσω να διαβάσω, αφού σε άλλες χώρες γίνονται και άσχετοι επιθεωρητές (και δεν είναι ανάγκη να είναι τελείως άσχετοι π.χ. δάσκαλοι..μπορεί να είναι υδραυλικοί), λογικά δεν κάνουν σεμινάρια για να πάρουν πιστοποίηση ?

 

 

Δεν υπάρχει πιστοποίηση χωρίς σεμινάριο. Κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που λέω είναι ότι δεν υπάρχει σαφής οδηγία από την ΕΕ για το πως θα βγάζει κάθε χώρα τους ενεπ της. Στην Ελλάδα θα ήταν παράνομο αν έβγαιναν οι ενεπ από λήψη πτυχίου μηχανικού? Αρα οι εξετάσεις και τα σεμινάρια γίνονται για τους λόγους που όλοι ξέρουμε...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ποιος σας είπε ότι έχω περάσει εξετάσεις ?

 

Επίσης για να κάνουμε τόσο ντόρο ρε Ινζαγκι....όλο και κάποιο ΠΕΑ γίνεται. Μην μυξοκλαις συνέχεια.

 

Τώρα για το αν πληρώνει η ΕΕ....ναι όλα αυτά τα ΤΕΕ- ΚΕΝΑΚ, το buildingcert, την νομοθεσία κ.τ.λ. το ελληνικό κράτος τα έφτιαξε. Ξαφνικά το 2009 τα έσκασε...και αποκτήσαμε κανονισμό ενεργειακής απόδοσης κτιρίων που μέχρι τότε δεν ξέραμε τι είναι ο λέβητας. 

 

Σαφώς και την ενεργειακή επιθεώρηση την κάνει το κράτος επειδή την ζητάει η ΕΕ πρέπει να τηρήσει κάποιους όρους και όρια τα οποία δεν τα θυμάμαι ακριβώς αλλά ισχύουν. Όλα αυτά από την ΕΕ προέρχονται. 

Μαλιστα...

Μολις μαθαμε απο τον αγαπητο συναδελφο οτι οποιος εχει διαφορετικη αποψη και ιδεολογια απο τη δικη του, τεκμηριωνοντας την, μυξοκλαιει...  :shock:

Καλα, θα μου πεις, ο αλλος με ειπε πως παραληρω κιολας...  :shock:

 

Και σε ρωταω εγω...

Με δεδομενο οτι ο ΚΕΝΑΚ ειναι αποροια εφαρμογης ευρωπαικης οδηγιας (ετων πριν την εφαρμογη του), υπαρχει καπου γραμμενη και τεκμηριωμενη η απαιτηση της ιδιας της ΕΕ για δημιουργια μητρωου Ενεργειακων Επιθεωρητων με σεμιναριακη εκπαιδευση και εξετασεις?

Η απλα εκφραζεις με τοση βεβαιοτητα μια προσωπικη σου αποψη και εκδοχη?  :confused:

 

Δεν ξερω, ρωταω πληροφοριακα. Για να μιλας με τοση βεβαιοτητα, κατι παραπανω θα ξερεις οποτε με χαρα να ενημερωθω κι εγω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από παραλήρημα έχει και τρολάρισμα.

Σου λέει >

>

 

2002/91/ΕΚ άρθρο 10 παλιότερα

2010/31/ΕΕ άρθρο 17

2010_31_EE GR.pdf

2002_91_EK GR.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τέλος η πιστοποίηση μας είναι το δίπλωμα του Πολυτεχνείου η οποία μας επιτρέπει να αναλάβουμε έργα απεριόριστης ισχύος και μεγέθους.

 

Το δίπλωμα του Πολυτεχνείου δεν σου επιτρέπει τίποτε περισσότερο από το να έχεις το δικαίωμα να λες ότι είσαι μηχανικός. Αυτό που σου επιτρέπει να αναλάβεις (ιδιωτικά) έργα απεριόριστης ισχύος και μεγέθους είναι η άδεια εξάσκησης επαγγέλματος που την αποκτάς μετά από εξετάσεις. Σεμινάρια στην περίπτωση αυτή δεν χρειάζονται, αρκούν τα πέντε (το πολύ) χρόνια στο Πολυτεχνείο ή στην όποια σχολή παρακολούθησες.

 

Αυτά ισχύουν στην Ελλάδα. Εάν οι εξετάσεις ήταν πραγματικές εξετάσεις και όχι αυτό το πράγμα που κάνει το ΤΕΕ, δεν θα έδινες για να τις 'καταργήσεις στην πράξη' ;

 

Δεν έχω, ούτε έχω πρόθεση να έχω, οποιαδήποτε σχέση με ΜΕΑ, ΠΕΑ και λοιπά, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω εδώ μέσα και μάλιστα από νέους συναδέλφους ότι κακώς η πολιτεία ζητά πιστοποιήσεις για εξειδικευμένα αντικείμενα. Εάν υπάρχουν λάθη στις διαδικασίες πιστοποίησης ας προσπαθήσουμε να τα διορθώσουμε, όχι να ζητάμε κατάργηση των εξετάσεων με το επιχείρημα 'που να κάθομαι τώρα να διαβάζω' ή 'ότι διάβασα, διάβασα στο Πολυτεχνείο'.

 

Όπως φαίνεται, οι εμπνευστές του δόγματος της ήσσονος προσπάθειας κατάφεραν και το έβαλαν στο πετσί μας. 

  • Upvote 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από το άρθρο 17...

Τα κράτη μέλη μεριμνούν ώστε η πιστοποίηση της ενεργειακής απόδοσης των κτιρίων και η επιθεώρηση των συστημάτων θέρμαν­ σης και κλιματισμού να διεξάγονται με ανεξάρτητο τρόπο από ειδικευμένους ή/και διαπιστευμένους εμπειρογνώμονες, είτε αυτοα­πασχολούμενους είτε υπαλλήλους δημόσιων φορέων ή ιδιωτικών επιχειρήσεων. Στους εμπειρογνώμονες παρέχεται διαπίστευση λαμβανομένων υπόψη των προσόντων τους

 

 

Αυτό σημαίνει ότι διαπίστευση λαμβάνουν όσοι δεν έχουν τα κατάλληλα προσόντα (μη μηχανικοί), όπως ισχύει σε κάποιες χώρες. Προσόν είναι η κατοχή πτυχίου λοιπόν. Από την άλλη βλέπω ότι αφήνει και ΔΥ να κάνουν σε αντίθεση με τον εδώ νόμο... 

Link to comment
Share on other sites

Αντιπαρερχομαι της ειρωνικης διαθεσης του κυριου διαχειριστου, ο οποιος πιθανολογω πως εχει μοναχα αυτον τον τροπο για να "εγκαλει εις την ταξη" τους "υφισταμενους" του (call me απλό μελος του forum) για να ρωτησω το εξης απλο :

 

Τα κράτη μέλη μεριμνούν ώστε η πιστοποίηση της ενεργειακής απόδοσης των κτιρίων και η επιθεώρηση των συστημάτων θέρμαν­ σης και κλιματισμού να διεξάγονται με ανεξάρτητο τρόπο από ειδικευμένους ή/και διαπιστευμένους εμπειρογνώμονες, είτε αυτοα­ πασχολούμενους είτε υπαλλήλους δημόσιων φορέων ή ιδιωτικών επιχειρήσεων. Στους εμπειρογνώμονες παρέχεται διαπίστευση λαμβανομένων υπόψη των προσόντων τους. Τα κράτη μέλη διαθέτουν στο κοινό πληροφορίες σχετικά με την κατάρτιση και τις διαπιστεύσεις. Τα κράτη μέλη μεριμνούν ώστε να διατίθενται στο κοινό είτε τακτικά ενημερούμενοι κατάλογοι ειδι­ κευμένων ή/και διαπιστευμένων εμπειρογνωμόνων είτε τακτικά ενη­ μερούμενοι κατάλογοι διαπιστευμένων εταιρειών που προσφέρουν τις υπηρεσίες των εμπειρογνωμόνων αυτών.

 

 

προκυπτει απο πουθενα οτι ειναι ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ η διαπιστευση ΜΕΣΩ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ?

Αυτο ρωτησα εγω...

Οχι το αν ζητησε καταρτιση μητρωου μοναχα...

 

Και καπου εδω, περαν των εξετασεων εγκειται και το θεμα της συνδεσης της διδακτεας υλης (και κατ επεκταση και της ποιοτητας διδασκαλιας) με την υλη των εξετασεων...

 

Αν εσυ θεωρεις πως αυτο που εφαρμοζεται στην Ελλαδα ειναι ακριβως αυτο που ζητηθηκε απο την ΕΕ, εγω παω πασο...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι διαπίστευση λαμβάνουν όσοι δεν έχουν τα κατάλληλα προσόντα (μη μηχανικοί),

 

Αυτό νομίζω είναι δικιά σου ερμηνεία.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ είσαι ειδικευμένος ή/και διαπιστευμένος εμπειρογνώμονας επειδή είσαι μηχανικός και μόνο, σύμφωνα με την οδηγία, για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις;

Δεν νομίζω.

Το κράτος επέλεξε και να ειδικεύσει και να διαπιστεύσει και μόνο αυτοαπασχολούμενους.

 

Ακολουθεί την τεκμηριωμένη απαίτηση της ΕΕ.

Αν διαφωνεί κανείς >.

 

 

>

Πας πάσο.

 

Και μη μιλάς για ειρωνία.

Μας έχεις μουρλάνει στο τρολάρισμα.

Edited by hkamp
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα ρωτησα αν η ΕΕ ζητησε διαπιστευση μεσω εξετασεων....

 

Απαντησες αρνητικα, παραθετοντας τις ευρωπαικες οδηγιες...

Επομενως καταληγουμε στο συμπερασμα οτι η διεξαγωγη των εξετασεων ειναι καθαρα θεμα επιλογης της Ελλαδος ως προς τον τροπο διαπιστευσης...

 

Διαπιστευση γινεται και με αλλους τροπους, λαμβανομενων υποψιν και των προσοντων εκαστου, οπως λεει μεσα το αρθρο...

 

Τωρα το αν θεωρω εγω εαυτον διαπιστευμενο επειδη εχω πτυχιο μηχανικου ή οχι, δε νομιζω πως αφορα κανεναν...

 

Διαπίστευση είναι η διαδικασία με την οποία ένας αρμόδιος φορέας παρέχει επίσημη αναγνώριση ότι ένας φορέας ή πρόσωπο είναι ικανός να πραγματοποιεί ειδικά έργα (ΕΛΟΤ EN 45020:1996)

 

Η διαδικασια....

Δε νομιζω πως η μονη διαδικασια ειναι οι εξετασεις...

 

 

Αν διαφωνεί κανείς <<να κινηθει νομικα εναντια>>.

 

Βλεπω η ειρωνια παει συννεφο...

 

Και μη μιλάς για ειρωνία.

Μας έχεις μουρλάνει στο τρολάρισμα.

 

Ενοχληθηκες απο κατι κυριε διαχειριστα?

"Σας" εχω μουρλανει? Δεν ειδα πουθενα να ασχολουμαι επι προσωπικου με την παρτη σου, εν αντιθεσει με σενα...

Εκτος και αν οι κανονες του forum βρισκουν εφαρμογη επιλεκτικα...

Edited by Inzaghi
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.