Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

κοινόχρηστα οικοδομης


Kloss

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Σε μια οικοδομή 4 ορόφων γίνετε ο πρώτος όροφος να πληρώνει 35 ευρω ο δεύτερος 39 ο τρίτος 40 και ο τέταρτος 80? διευκρινίζω οτι στον πρώτο όροφο έχουμε 40 τμ δεύτερο και τρίτο από 45 τμ και ο τέταρτος είναι 90 τμ.

2. στον πρώτο όροφο υπάρχει κενό διαμέρισμα και ενω δεν εχει προσκομισθεί κάποιος κανονισμός της οικοδομής γίνετε έκπτωση στα συγκεκριμένα κοινόχρηστα και πληρώνει τη διάφορα όλη το δεύτερο διαμέρισμα του πρώτου ορόφου. ισχύει κάτι τέτοιο?

γενικά ξέρει κάποιος ποιος νόμος ξεκαθαρίζει τα θέματα αυτά.

Ευχαριστώ και συγνώμη αν έχω γράψει σε λάθος ενότητα. 

Link to comment
Share on other sites

προφανως, για να μην γνωριζεις αν υπαρχει κανονισμος, εισαι ενοικιαστης...

Βεβαια, απο την ερωτηση δεν φαινονται τα τμ.  καθε οροφου...

 

σαν πρωτη ενεργεια θα προτεινα να εβλεπες στο γραφειο κοινοχρηστων...πώς υπολογιζει τα κοινοχρηστα...

και...τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στα συμβόλαια φαίνεται πόσα χιλιοστά επί του συνόλου των κοινοχρήστων αντιστοιχούν σε κάθε διαμέρισμα. Τα μεγάλα διαμερίσματα των υψηλών ορόφων συνήθως πληρώνουν πολύ περισσότερα κοινόχρηστα οπότε τα νούμερα δεν είναι παράλογα: διπλάσιο διαμέρισμα = διπλάσια κοινόχρηστα..

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

σωστά, ομοίως μπορεί πολιτικά ένα κόμα να πάρει 20%, ένα 22%, ένα 23% και ένα 25%?

Να αναλογιστεί ο κάποιος ότι το ένα κόμα έχει 400 εγγεγραμμένους οπαδούς, το δευτερο 450, 459 το τρίτο και 495 το τέταρτο.

Το ερώτημα δεν απαντάται. Χρειάζεται πίνακας χιλιοστών. Κατόπιν κοινόχρηστα επί τι?

Τι ποσό του κενού διαμερίσματος παίρνει το έτερο ιδίου ορόφου? Και ο κανονισμός - συνέλευση τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 40 τμ και το κενο ειναι 60. Ρωτησα στην οικοδομη μου ειπαν οτι δεν θυμουνται για κανονισμο. Πηγα στο γραφειο που βγαζει τα κοινοχρηστα και του λεω κανε την εκπτωση στο κενο αλλα τη διαφορα μοιρασε την σε ολους μη την φορτωνεις ολη σε μενα και μου απαντησε οτι ετσι λεει ο νομος. Δεν θελω να παω σε δικηγορο γιατι θα μπλεξουμε και γι αυτο ρωτησα το forum. Τα κοινοχρηστα περιλαμβανουν δεη νερο ανελκυστηρα καθαριστρια και τα διαχειριστικα. Γι αυτο σας ρωταω γιατι το βρισκω παραλογο να ειμαι στον πρωτο οροφο να εχω το μικροτερο διαμερισμα 40τμ και να πληρωνω απο 35-45 ευρω και με διαφορα απο τους αλλους οροφους(2-3) 2-5 ευρω στους οποιους οροφους μενουν οι οικοπεδουχοι. Οι Μονοι ξενοι στην οικοδομη ειμαι εγω το κενο και ο τεταρτος

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ιδιοκτήτης (1%) δες το συμβόλαιο ιδιοκτησίας που έχεις αν συμπεριλαμβάνει και την σύσταση με τον κανονισμό και πας με βάση αυτά που γράφει εκεί.

Αν είσαι ενοικιαστής (99%)  ζήτησε από τον ιδιοκτήτη που το ενοικίασες να σου δώσει αντίγραφο από την σύσταση – κανονισμό και πας πάλι με αυτά που γράφει εκεί.

 

Τσάμπα είναι, υποχρέωση του να σου τα δώσει είναι και αν σου πει δεν στα δίνω στείλε του μια απλή επιστολή με κοινοποίηση και στον διαχειριστή της πολυκατοικίας ότι μέχρι να την έχεις στα χέρια σου δεν μπορείς να συναινέσεις να πληρώσεις τίποτα. (90% θα το βρουν και θα στο δώσουν)

 

Με φαντασία και υποθέσεις χωρίς χαρτιά όπως ρωτάς εδώ και με σπασμωδικές κινήσεις απελπισίας δεν θα βγει άκρη.

Αν με αυτά δεν βγάλεις άκρη πας σε δικηγόρο - μηχανικό (για έλεγχο κατανομής αναλογίας χιλιοστών) ή πληρώνεις ότι βγάζει ο διαχειριστής (ο οποίος έχει μια ευθύνη αν χρεώνει διαμέρισμα πράγματα που δεν του αναλογούν.)

Link to comment
Share on other sites

Για την κατανομή των χιλιοστών ανά διαμέρισμα υπάρχει κανονισμός τον οποίο θα πρέπει να ακολουθήσει αυτός που κατασκευάζει την πολυκατοικία? Ή τα κατανέμει όπως θέλει?

Link to comment
Share on other sites

κατα κανόνα υπάρχει πίνακας κατανομής χιλιοστών ιδιοκτησίας και δαπανών (και μερικα ακόμα) απο μηχανικό τον οποίο επισυνάπτουν οι συμβολαιογράφοι στη σύσταση.

Άλλες φορές η σύσταση είναι ενσωματωμένη στο συμβόλαιο αγοράς ή είναι ξεχωριστή (και ο κανονισμός).

 

Κάνε μια καλή αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις αρκετά σχετικά νήματα και θα σου φανούν χρήσιμα (αν είσαι φρέσκος ακόμα) στο επάγγελμα.

 

Στα νήματα για τους ιδιώτες τα λέμε όσο πιο απλά είναι εφικτό. Στα των μηχανικών θα τα βρεις πιο εξειδικευμένα (ελπίζω).

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 40 τμ και το κενο ειναι 60. Ρωτησα στην οικοδομη μου ειπαν οτι δεν θυμουνται για κανονισμο. Πηγα στο γραφειο που βγαζει τα κοινοχρηστα και του λεω κανε την εκπτωση στο κενο αλλα τη διαφορα μοιρασε την σε ολους μη την φορτωνεις ολη σε μενα και μου απαντησε οτι ετσι λεει ο νομος. Δεν θελω να παω σε δικηγορο γιατι θα μπλεξουμε και γι αυτο ρωτησα το forum. Τα κοινοχρηστα περιλαμβανουν δεη νερο ανελκυστηρα καθαριστρια και τα διαχειριστικα. Γι αυτο σας ρωταω γιατι το βρισκω παραλογο να ειμαι στον πρωτο οροφο να εχω το μικροτερο διαμερισμα 40τμ και να πληρωνω απο 35-45 ευρω και με διαφορα απο τους αλλους οροφους(2-3) 2-5 ευρω στους οποιους οροφους μενουν οι οικοπεδουχοι. Οι Μονοι ξενοι στην οικοδομη ειμαι εγω το κενο και ο τεταρτος

Εμεις ρωτησαμε αν υπαρχει κανονισμος και αυτο επρεπε να ρωτησεις το γραφειο κοινοχρηστων.

Σε αυτο ηταν υποχρεωμενο  να απαντησει-και να μας πεις...

 

Αντ' αυτου εκανες προταση  για εκπτωση  [ποιά  εκπτωση???] ποση σε ποιόν και γιατι?

 

ΑΝ θες ρωτας, απαντας και μπορουμε να πουμε τι δεν/θα κάνεις....

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Άρα καλά στα υπολογίζουν. Αυτό που ζητάς είναι παράλογο και μη περιμένεις να το δεχθούν οι άλλοι ένοικοι. Το μόνο που μπορείς να προτείνεις είναι καμια περικοπή στις δαπάνες ώστε να έρχεται σε όλους φτηνότερα. Αλλιώς βρες άλλο σπίτι με λιγότερα κοινόχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.