Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενα Tαμείο για όλους, με ενιαία σύνταξη


Engineer

Recommended Posts

Ρε παιδιά γιατί το κουράζετε έτσι ? Και σε κοινή σύνταξη για όλους να πάμε απλώς αυτοί που έχουν πληρώσει πολλά λεφτά θα τους αφαιρεθούν από τις εισφορές που απομένουν ή θα τους δοθούν πίσω με κάποιον τρόπο. 

 

Εγώ είμαι υπέρ της κοινής ελάχιστης σύνταξης όμως επειδή δεν έχουμε την αντίστοιχη παιδία...ελάχιστοι θα κάνουν και ιδιωτική. Ειδικά κάτι αυτοαπασχολούμενοι που δεν βγαίνουν με τίποτα. Όλοι θα πληρώνουν τα ελάχιστα και στο τέλος θα μείνουν όλοι με τα 350 τον μήνα και δεν θα μπορούν να ζήσουν....

Edited by nik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι φίλε μου Ικαρε δυστυχώς Εγώ για να πληρώσω την ασφάλεια μου και με την βοήθεια των 100 δόσεων (αφού για πρώτη χρονιά στα 23 χρόνια μου εργασίας δεν μπόρεσα λόγο κυρίως της υπέρμετρης φορολόγησης μου ) έμεινα για περίπου δέκα μέρες χωρίς ούτε ένα ευρώ , με αποτέλεσμα από την πολύ εργασία και κούραση για να καλύψω οικονομικά την οικογένεια ,  να μπω για πρώτη φορά στην ζωή μου σε νοσοκομείο έστω και για δυο μέρες περίπου (πρώτη φορά έβαλα ορό )

 

Και έχω πάρει τα κατάλληλα μέτρα ώστε από εδώ και πέρα να μην μου ξανασυμβεί να μην πληρώσω εγκαίρως το ΤΣΜΕΔΕ με μέτρα και περικοπές (όπως την μεταφορά τους γραφείου μου και την ενοικίαση του προηγούμενου ιδιωτικού χώρου , με περικοπές σε οικογενειακές δαπάνες ακόμα και από την  προσωπική διατροφή  έχω κόψει  (αυτό θα μου κάνει και καλό στην σιλουέτα μου )  

 

Αλλά δεν το μετάνιωσα γιατί η συνείδησή μου είναι εντάξει , αφού θέλω να ξέρω ότι ο συνάδελφος μου , που είναι ηλικιωμένος και  λέω κάθε μέρα καλημέρα και βλέπω τα έργα του στην πόλη μου (και για κάθε συνάδελφό μου επίσης ηλικιωμένο ή με βαριά αρρώστια)  , από την μεριά μου θα έχει αυτά που πρέπει  για να πάρει τα χρήματα του και να  ζήσει Εγώ θα έχω κάνει το χρέος μου και αν υπάρξει πρόβλημα θα είναι από αλλού αλλά όχι από εμένα Έτσι  εγώ  τουλάχιστον  θα κοιμάμαι με την συνείδησή μου καθαρή σαν άνθρωπος και όχι σαν ζώο  

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εθνική σύνταξη για όλους 380ε....Οποιος θέλει παραπάνω να κάνει ιδιωτικό συνταξιοδοτικό πρόγραμμα

 

ΟΧΙ δεν είναι ακριβώς έτσι. Διότι δεν υπάρχει το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα. Επιπλέον τα Ελληνικά συνταξιοδοτικά δικαιώματα δεν μεταφέρονται στην ΕΕ και δεν μετατρέπονται σε χρήμα. Προς το παρόν και για τα επόμενα 50 χρόνια θα υπάρχουν αποχρώσεις του γκρι.

Link to comment
Share on other sites

Και ξέρεις τι ειναι πιο άδικο; Οι μεν συνεπείς άσχετα αν ζορίζονται η όχι, ειναι η δεξαμενή για νέους φόρους, αυτοι που περιγράψεις λογικά εχουν άκρες για αυτο και το κανουν και στην τελική δεν τους πειράζει κανεις, αλλα αυτοι με το μεγαλύτερο προβλημα ειναι αυτοι που δεν εχουν γιατι όχι μονο ειναι μείον αλλα κινδυνεύουν να πληρώσουν ολα τα σπασμένα βλέπε κατασχέσεις κτλ.. Καποιος πρεπει να διαχωρίσει τις περιπτώσεις σε κατηγορίες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το σύστημα, δυστυχώς, αντί να επιβραβευει τους συνεπεις, είτε έχουν είτε απλά βρίσκουν τρόπο να έχουν, τους θεωρεί καταμουτρα κορόιδα και προσπαθεί να πάρει από αυτούς όλα όσα οι άλλοι δε δίνουν.

Είτε είναι φόροι, είτε εισφορές.

Η μοναδική τους/μας επιβραβευση είναι η έλλειψη κινδύνου απώλειας της -οποιας- περιουσίας μας...

 

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι φίλε μου Ικαρε δυστυχώς Εγώ για να πληρώσω την ασφάλεια μου και με την βοήθεια των 100 δόσεων (αφού για πρώτη χρονιά στα 23 χρόνια μου εργασίας δεν μπόρεσα λόγο κυρίως της υπέρμετρης φορολόγησης μου ) έμεινα για περίπου δέκα μέρες χωρίς ούτε ένα ευρώ , με αποτέλεσμα από την πολύ εργασία και κούραση για να καλύψω οικονομικά την οικογένεια ,  να μπω για πρώτη φορά στην ζωή μου σε νοσοκομείο έστω και για δυο μέρες περίπου (πρώτη φορά έβαλα ορό )

 

Και έχω πάρει τα κατάλληλα μέτρα ώστε από εδώ και πέρα να μην μου ξανασυμβεί να μην πληρώσω εγκαίρως το ΤΣΜΕΔΕ με μέτρα και περικοπές (όπως την μεταφορά τους γραφείου μου και την ενοικίαση του προηγούμενου ιδιωτικού χώρου , με περικοπές σε οικογενειακές δαπάνες ακόμα και από την  προσωπική διατροφή  έχω κόψει  (αυτό θα μου κάνει και καλό στην σιλουέτα μου )  

 

Αλλά δεν το μετάνιωσα γιατί η συνείδησή μου είναι εντάξει , αφού θέλω να ξέρω ότι ο συνάδελφος μου , που είναι ηλικιωμένος και  λέω κάθε μέρα καλημέρα και βλέπω τα έργα του στην πόλη μου (και για κάθε συνάδελφό μου επίσης ηλικιωμένο ή με βαριά αρρώστια)  , από την μεριά μου θα έχει αυτά που πρέπει  για να πάρει τα χρήματα του και να  ζήσει Εγώ θα έχω κάνει το χρέος μου και αν υπάρξει πρόβλημα θα είναι από αλλού αλλά όχι από εμένα Έτσι  εγώ  τουλάχιστον  θα κοιμάμαι με την συνείδησή μου καθαρή σαν άνθρωπος και όχι σαν ζώο  

σοβαρολογης ;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό κι αν βαρεθήκαμε να ακούμε κάθε τρεις και λίγο. Είμαι υπερ της ενοποίησης των ταμείων με την λογική οτι θα γίνουν πιο οργανωμένες κάποιες υπηρεσίες με πιο απλοποιημένο σύστημα και θα καταπολεμηθεί καλύτερα η εισφοροδιαφυγή/εισφοροαποφυγή. Κάτι θα πρέπει να κάνουν και με τα ασφάλιστρα των ελεύθερων επαγγελματιών ώστε να προσδιορίζονται από το δηλωθέν εισόδημα και οχι εφαπαξ καταβολή τέλους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κι αν βαρεθήκαμε να ακούμε κάθε τρεις και λίγο. Είμαι υπερ της ενοποίησης των ταμείων με την λογική οτι θα γίνουν πιο οργανωμένες κάποιες υπηρεσίες με πιο απλοποιημένο σύστημα και θα καταπολεμηθεί καλύτερα η εισφοροδιαφυγή/εισφοροαποφυγή. Κάτι θα πρέπει να κάνουν και με τα ασφάλιστρα των ελεύθερων επαγγελματιών ώστε να προσδιορίζονται από το δηλωθέν εισόδημα και οχι εφαπαξ καταβολή τέλους.

 

Oι ενοποιήσεις των ταμείων δεν είναι πανάκεια , επειδή θα ενοποιηθούν ταμεία με ασφαλισμένους πολλών ταχυτήτων , με διαφορές στα περιουσιακά στοιχεία κλπ κλπ

Από τη διαδικασία αυτή θα βγουν χαμένοι οι ασφαλισμένοι του πιο εύρωστου ταμείου.

Τα ειδαμε αυτά στην περίπτωση της ενοποίησης του ΤΕΒΕ , του Ταμείου Εμπόρων , και του ΤΣΑ (αυτοκινητιστών ). Από αυτά προέκυψε ο ΟΑΕΕ . Το χειρότερο ταμείο από τα τρία ήταν το τελευταίο , οι ασφαλισμένοι του οποίου έλαβαν μια γενναία αύξηση σύνταξης την οποία πλήρωσε το αποθεματικό του ΤΕΒΕ , ενώ το ταμείο των εμπόρων ήταν σε οριακή κατάσταση. Τα πλεονάσματα του ΤΕΒΕ , σύντομα φαγώθηκαν και φτάσαμε , βοηθούσης και της ανοργανωσιάς και της οικονομικής κρίσεως , αλλά και της εν γένει συμπεριφοράς των ασφαλισμένων στα γνωστά αποτελέσματα..

Συνεπώς η ενοποιήσεις θέλουν κατάλληλους σχεδιασμούς, ώστε να προστατευτούν όσοι ασφαλισμένοι έχουν ώριμα ασφαλιστικά δικαιώματα και κατέβαλαν εισφορές  και δε γίνονται μόνο για να κρυφτούν τα ελλείμματα κάποιων ταμείων.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

όλοι οι ασφαλισμένοι πρέπει να έχουν ίδια σύνταξη Τι θα πει έδωσα παραπάνω ή το δικό μου ασφαλιστικό ταμείο είναι εύρωστο και άλλα τέτοια Μπορεί τα δικά του τα παραπάνω να μην αποτελούν τέτοια έλλειψη , όσο τα λιγότερα για κάποιον που μπορεί να του λείψουν περισσότερο αφού βγάζει λιγότερα από την εργασία του 

 

Δηλαδή εγώ σαν μηχανικός όταν γίνω πουρό να παίρνω παραπάνω από τον εργάτη που μου παίρνει με την σκουπιδιάρα τα σκουπίδια από το κάδο κάθε πρωί ?

 

Αυτός δηλαδή δεν ιδρώνει κάθε μέρα ή δεν δίνει τις εισφορές του από την εργασία και τα κάνει ταξίδια και λούσα και πρέπει να πάρει λιγότερη σύνταξη ? Εγώ αυτό το λέω κοινωνική αδικία και θα πρέπει όλα τα γεροντάκια να έχουν την ίδια αξιοπρεπή ζωή εφόσον στην ζωή τους πρόσφεραν στο κοινωνικό σύνολο με την δουλειά τους , άσχετα αν ήταν πρωθυπουργοί , δικαστικοί , ή εργάτες απορριμματοφόρου Σε έναν τέτοιο κόσμο και κοινωνία δεν θα βλέπαμε τόσα πολλά  εγκλήματα και νεκρούς να ξεβράζονται σε παραλίες 

 

Φυσικό είναι τα εύρωστα ταμεία να βοηθήσουν ώστε να μπορέσουν όλα τα γεροντάκια να έχουν μια αξιοπρεπή σύνταξη Ας πάρουν και λίγο μικρότερη αυτοί που παίρνουν δυσανάλογα μεγάλες Εξάλλου όταν γεράσει ο άνθρωπος δεν έχει τόσες υποχρεώσεις ώστε να λαμβάνει συντάξεις ανάλογες με μισθούς  που άλλοι ζουν ολόκληρες οικογένειες 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

όλοι οι ασφαλισμένοι πρέπει να έχουν ίδια σύνταξη Τι θα πει έδωσα παραπάνω ή το δικό μου ασφαλιστικό ταμείο είναι εύρωστο και άλλα τέτοια Μπορεί τα δικά του τα παραπάνω να μην αποτελούν τέτοια έλλειψη , όσο τα λιγότερα για κάποιον που μπορεί να του λείψουν περισσότερο αφού βγάζει λιγότερα από την εργασία του 

 

Δηλαδή εγώ σαν μηχανικός όταν γίνω πουρό να παίρνω παραπάνω από τον εργάτη που μου παίρνει με την σκουπιδιάρα τα σκουπίδια από το κάδο κάθε πρωί ?

 

Αυτός δηλαδή δεν ιδρώνει κάθε μέρα ή δεν δίνει τις εισφορές του από την εργασία και τα κάνει ταξίδια και λούσα και πρέπει να πάρει λιγότερη σύνταξη ? Εγώ αυτό το λέω κοινωνική αδικία και θα πρέπει όλα τα γεροντάκια να έχουν την ίδια αξιοπρεπή ζωή εφόσον στην ζωή τους πρόσφεραν στο κοινωνικό σύνολο με την δουλειά τους , άσχετα αν ήταν πρωθυπουργοί , δικαστικοί , ή εργάτες απορριμματοφόρου Σε έναν τέτοιο κόσμο και κοινωνία δεν θα βλέπαμε τόσα πολλά  εγκλήματα και νεκρούς να ξεβράζονται σε παραλίες 

 

Φυσικό είναι τα εύρωστα ταμεία να βοηθήσουν ώστε να μπορέσουν όλα τα γεροντάκια να έχουν μια αξιοπρεπή σύνταξη Ας πάρουν και λίγο μικρότερη αυτοί που παίρνουν δυσανάλογα μεγάλες Εξάλλου όταν γεράσει ο άνθρωπος δεν έχει τόσες υποχρεώσεις ώστε να λαμβάνει συντάξεις ανάλογες με μισθούς  που άλλοι ζουν ολόκληρες οικογένειες 

 

Δεν έχεις δίκιο, ίδια σύνταξη πρέπει να λαμβάνουν εφόσον αυτά που πλήρωσαν στο κράτος είναι τα ίδια. Δεν είναι σωστό κάποιος που πλήρωσε ένα σκασμό λεφτά ή εργάστηκε περισσότερα χρόνια από έναν άλλον και απέδωσε στο κράτος πολύ περισσότερα να λαμβάνει ίδια σύνταξη με τον άλλον.

 

Το θέμα είναι οτι τα ταμεία βρίσκονται σε κατάρρευση ή λίγο πριν την κατάρρευση, οι συντάξεις συνεχώς θα κόβονται και θα μειώνονται μέχρι να αγγίξουν απελπιστικά επίπεδα εξαιτίας τ   από τα ληξιπρόθεσμα από την εισφοροδιαφυγή και εισφοροαποφυγή, την φυγή νέων στο εξωτερικό την γήρανση του πληθυσμού και την ανεργία, πλέον είτε πλήρωσες τα μαλλιά της κεφαλής σου είτε πλήρωσες πολύ λίγα σε ασφαλιστικές εισφορές, ο συνταξιούχος θα βρεθεί αναπόφευκτα σε βάθος χρόνου με πολύ μειωμένες συντάξεις. Τώρα τι να παίρνεις 400ευρώ τι να παίρνεις 300 ή 350, είναι επιτακτική η ανάγκη συγχώνευσης των ταμείων για να ελέγχονται καλύτερα και να υπάρχει ενιαία σύνταξη έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα. Από το να πάει κάποιος από τα 500 ευρώ στα 350 και να πεινάσει ή να μείνει άστεγος ενώ των 600ευρώ να πάει στα 450, προτιμώ μια ενιαία σύνταξη κάπου στην μέση.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πόσα ταμεία είχαμε ? Κάπου 100 , ίσως και παραπάνω . Αυτά είχαν ΔΣ που έμπαιναν κομματικοί και έβγαζαν κάποια κατοστάρικα τον μήνα άκοπα , γραφεία που νοίκιαζαν από κολλητούς με μεγάλα νοίκια και βέβαια εσμό χιλιάδων διορισμένων πελατών .

 

Για να μην έχετε απορίες που φαγώθηκαν τα λεφτά μας . 

Ενα ταμείο λοιπόν , με ένα ΔΣ , μικρό κτίριο , μηχανοργάνωση και λίγους υπαλλήλους .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.