Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δεύτερο πτυχίο μηχανικού


Ανδρεας Ε

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Ειμαι αποφοιτος ηλεκτρολογος μηχανικος τει και δουλευω ετεροαπασχολουμενος σε μια εταιρεια που δεν εχει καμια επαφη με το μηχανηλικι.Λογω του οτι δεν βρισκω δουλεια με το πτυχιο τει πανω στο αντικειμενο,παρακαλω τις συμβουλες σας,να το γυρισω σε πληροφορικη ή οικονομικα?Θα δωσω κατατακτηριες τον δεκεμβρη που ερχεται αλλα δεν ξερω σε ποιο αντικειμενο θα ηταν πιο προσοδοφορο.Κιαυτο διοτι με 600 ευρω που παιρνω τωρα δεν μπορω να νοικιασω σπιτι και να αυτονομηθω με τη φιλη μου.

Edited by Ανδρεας Ε
Link to comment
Share on other sites

Ελεγτης πληροφοριακων συστηματων εχετε υποψην?ΕΙναι καλο ?υπαρχει αντικειμενο στην ελλαδα?

Ελεγτης Ορκωτος λογιστης στα οικονομικα,αυτο τι λεει?

Edited by yorg0s
Link to comment
Share on other sites

Δώσε και στις δύο εξετάσεις κι αν περάσεις και στις δύο το ξανασυζητάμε.

 

Η σημερινή εταιρεία τι αντικείμενο έχει?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι ποια κατευθυνση παει καλυτερα ,δηλαδη εαν εχετε οικειες περιπτωσεις στα οικονομικα και στην πληροφορικη,γιατι εγω δεν εχω και δεν ξερω τι παιζει στους κλαδους αυτους.
 
Δεν δυναμαι να δωσω και στις δυο σχολες γιατι δεν θα περασω σε καμια.Σημερα δουλευω στην cosmote σε καταστημα.
 
 
 
 
 




Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Τα οικονομικά μοιάζουν αρκετά ξένα με το πρώτο πτυχίο σου, ναι μεν θα σου "ανοίξουν" περισσότερες πόρτες αλλά θα πας σε κάτι αρκετά πιο ξένο. Η πληροφορική είναι σίγουρα πιο κοντά στις τωρινές σου γνώσεις. Το πιο προσοδοφόρο σηκώνει τεράστια συζήτηση... Ξέρω φοιτητή μου που τελείωσε πέρυσι την ίδια σχολή με σένα και παίρνει 1100€ καθαρά αλλά και άλλον που παίρνει 500€... Η δουλεία θέλει και τύχη.... Εγώ είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός από ΑΕΙ με μεταπτυχιακό, διδακτορικό, 10+ χρόνια εμπειρία και τα 1000€ πολύ δύσκολα βγαίνουν και αυτά με 2 δουλειές φυσικά... Οι εποχές μας είναι τραγικές στον τομέα της εργασίας… Αν το βλέπεις σαν χρήμα μην το κάνεις γιατί είτε θα αποτύχεις είτε θα απογοητευτείς, τη μόρφωση και τα πτυχία δεν τα κυνηγάμε μόνο ή κύρια για τον καλύτερο μισθό (άποψη μου αυτή).

Link to comment
Share on other sites

Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι τα οικονομικά και η πληροφορική προσφέρουν καλύτερες ευκαιρίες από αυτό που είσαι ήδη? (ηλεκτρολόγος)

Οκ, μπορεί να λειτουργήσουν προσθετικά αλλά ούτε κι αυτά πλέον βρίσκονται σε άνθηση για να πεις ότι θα σε σώσουν.

Που με μια δουλίτσα των 600 ευρώ στις μέρες μας θεωρείσαι σωσμένος, ότι πτυχίο και να πάρεις δύσκολα θα πας πιο ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να κάτσεις να επενδύεις σε σπουδές. Βρες μια δουλειά που δεν θέλει χαρτιά πιο καλά θα πας. Στην τελική 500-600 ευρω βγάζεις και σαν σερβιτόρος χωρίς ευθύνες κτλ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα να μην ανοιγω καινουργιο θεμα.

 

Ηθελα εφοσον καθομαι να παρακολουθησω καποια σεμιναρια για το αυτοκινητο.

 

Ο πατερας μου ειναι μηχανικος αυτοκινητων, ελεεγα να επενδυσω εκει, σε οποια σεμιναρια ηθελα να παω οπου ειχε θεμα για ηλεκτρικα μου ζητουσανε αδεια εξασκησεως επαγγελματος ηλεκτρολογου.

 

Ενας μηχανολογος ξερω οτι μπορει να ανοιξει συνεργείο αυτοκινητων αλλα ξερω πολλα συνεργεια που ασχολουνται με ηλεκτρολογικα βλαβες, διαγνωστηκα. Ξερει κανεις πως μπορω να συμμετασχω σε καποια απο αυτα τα σεμιναρια;

 

Ακομα για τεχνικος ασφαλειας μου ειπανε ή θα πρεπει να δουλευω 8 χρονια σε μια εταιρεία συνεχομενα ή να ανοιξω δικια μου επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.