Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χαράτσι-σοκ σε όσους «μπήκαν» στις 100 δόσεις


Gauss

Recommended Posts

Είναι νόμιμο αυτό; Μπορεί το κράτος να αλλάζει μονομερώς μια συμφωνία που έχει κάνει με τον πολίτη και να έχει επίπτωση ο πολίτης και όχι το κράτος;

 

ε πως δεν εχει επιπτωσεις και το κρατος. Δυο εκλογες κερδισε η ιδια κυβερνηση μεσα στην ιδια χρονια. Τους δειξαμε εμεις.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

το  3  μνημονιο  το  λεει  όπως  και  πολλα  αλλα  που  θα  ερθουν  συντομα

και  δεν  θα  πρεπει  να  εκπλαγουμε   με  πρωτο  και  καλυτερο  τα  μονιμα  c.c

για  ορισμένους  .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν στηριζεται ΠΟΥΘΕΝΑ η ανακοινωση αυτη..

 

Αυτο εγραψα και παραπανω.

 

Τι ανακοινωση να βγαλλει το ΤΣΜΕΔΕ, για κατι που δεν υπαρχει..??

 

Οι 3 προϋποθέσεις αναφερθηκαν σε καποιο δημοσιευμα που αναδημοσιευτηκε στο ιντερνετ.

Εσύ καλά τα λες αλλά το ΙΚΑ έβγαλε ανακοίνωση χωρίς να έχει ψηφιστεί κάτι? Όχι φυσικά ότι θα σοκαριστώ από κάτι τέτοιο... Γιατί και εγώ δεν βρήκα επίσημα κάτι...

Αυτό που αξίζει να αναφερθεί είναι ότι βγαίνει ανακοίνωση 9 Οκτωβρίου για κάτι που λήγει στις 14 Οκτωβρίου...

Οι προϋποθέσεις ήθελα κυρίως να προσεχθούν, η λέξη ντροπή είναι λίγη  να έχεις κλείσει τα βιβλία και να έχεις εισόδημα κάτω από 10.000€... Αίσχος...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απόλυτο σε βρίσκω. Αν ο άλλος έχει λεφτά στην τράπεζα και του μπλοκάρουν τον λογαριασμο από την εφορία ή κάνουν κατάσχεση μέχρι το ακατάσχετο όριο;

 

Αν έχει λεφτά στην τράπεζα θα του μειώσουν τις δόσεις μέχρι το μισό (π.χ. αν έχει 100 αυτές θα γίνουν 50) και θα φάει επιτόκιο τέτοιο που θα τον συμφέρει περισσότερο να πάει να τα πληρώσει προκαταβολικά παρά να έχει τις δόσεις να "τρέχουν"...

 

Πόσοι όμως πιστεύεις απ' όσους χρωστούν έως 5 χιλιάρικα είναι τέτοιες περιπτώσεις;

 

Η συντριπτική πλειοψηφία ανθρώπων με ληξιπρόθεσμες οφειλές μικροποσών είναι φουκαράδες που ανάποδα να τους γυρίσεις δε θα πέσει δεκάρα τσακιστή...

Link to comment
Share on other sites

ο οφειλέτης είναι φυσικό πρόσωπο που δεν ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα,

 

 

Αυτο δε σημαινει οτι ολοι οι μηχανικοι ειμαστε εκτος της εξαιρεσης απο το επιτοκιο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δε σημαινει οτι ολοι οι μηχανικοι ειμαστε εκτος της εξαιρεσης απο το επιτοκιο?

Oχι, πχ εγώ έχω κλείσει τα βιβλία μου μιας και τώρα έχω σύμβαση με το ΤΕΙ που δουλευω... Υπάρχουν άλλοι όπως πχ ο κολλητός μου, που έχουν κλειστά βιβλία και δουλευουν σαν υπάλληλοι...

Link to comment
Share on other sites

Συσσωρευτικα πρεπει να ισχυουν και οι 3 προυποθεσεις μαζι...

Η 1η ισχυει για ολους...

Οι αλλες δυο ομως?

 

Περιμενουμε νεοτερες εξελιξεις...

Στον πατερα μου, παντως, του δεσμευσαν την επιστροφη φορου χωρις να την συμψηφισουν με τα χρωστουμενα των 100 δοσεων.

ΘΑ γινει καποια στιγμη στο μελλον, λεει ο εφορος...

 

Στη μανα μου δεσμευσαν χρηματα απο τραπεζικο λογαριασμο (δεν ειχε δηλωσει ακομα ακατασχετο) τα οποια και ουδεποτε συμψηφιστηκαν με τα χρωστουμενα της (η δεσμευση ηταν ισοποση των χρωστουμενων και πραγματοποιηθηκε ενω ακομα ετρεχε η διαταξη των 100 δοσεων παρακαλω!) ενω ουδεποτε επεστραφησαν, κατοπιν αιτησεως. Τωρα, 6 μηνες μετα, φαινεται πως χρωσταει το ποσον που της δεσμευσαν (κινδυνευοντας να της δεσμευσουν εκ νεου) ενω τα χρηματα κανανε φτερα...

 

Ελλας το μεγαλειο σου... Το απολυτα απροκαλυπτο κλεψιμο...

Edited by Inzaghi
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Oχι, πχ εγώ έχω κλείσει τα βιβλία μου μιας και τώρα έχω σύμβαση με το ΤΕΙ που δουλευω... Υπάρχουν άλλοι όπως πχ ο κολλητός μου, που έχουν κλειστά βιβλία και δουλευουν σαν υπάλληλοι...

 

Αναφερομουν σε μηχανικος ελ. επαγγελματιες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.