Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχέδιο Νόμου : «Μητρώα Συντελεστών Τεχνικών Έργων»


Paul_Mix

Recommended Posts

Ναι αλλά βλέπω σελ.14 άρθρο 9 που λέει για Π.Δ.

 

"....εφόσον καθορισθεί νομίμως (πότε και από ποιούς?) οτι μεταξύ των επαγγελματικών δικαιωμάτων περιλαμβάνεται και το δικαίωμα εκπόνησης μελετών ή παροχής υπηρεσιών του παρόντος νόμου."

 

Μην έχεις ελπίδες. Το προσχέδιο νόμου είναι έτσι στημένο ώστε ο τεχνολογικός τομέας των ΑΕΙ να είναι τόσο εκτός των μελετών,όσο και υποβαθμισμένος στα ΜΕΚ, θίγοντας φανερά την συνταγματικά κατοχυρωμένη ισονομία των ελλήνων πολιτών. (Αφού οι απόφοιτοι των ελληνικών ΑΕΙ υστερούν στις διαταξεις του παρόντος νόμου,με αυτούς των αντίστοιχων ιδρύματων ΑΕΙ της αλλοδαπής).

 

Επομένως,δεν έχει σημασία αν βγει ή δεν βγει ΠΔ. Σημασία εχει οτι το παρόν προσχέδιο νόμου έρχεται σε αντίθεση με το σύνταγμα της Ελλάδος (περι ισονομίας),κάνοντας αυτήν την διάκριση στους αποφοίτους ελληνικών και της αλλοδαπής ΑΕΙ.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Οι μελετητές μπορούν να επιλέξουν μέχρι 4 κατηγορίες!

 

Καλό από την μια πλευρά επειδή καταργεί την "υπερυπογραφή" των Π/Μ,κακό επειδή κατακερματίζει τις ειδικότητες και πολλοί που έχουμε εμπειρία σε περοσότερες κατηγορίες θα πρέπει να επιλέξουμε μόνο 4 και θα πάνε χαμένοι οι κόποι μας στις υπόλοιπες κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Άρθρο 1, παράγραφος 1

"... μητρώο συντελεστών παραγωγής δημοσίων και ιδιωτικών τεχνικών έργων..."

 

Θα υπάρχει μητρώο και για τα συνεργεία.

 

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις όλο το κείμενο, έχε πρόχειρο ένα υπογλώσσιο για παν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαχρονική η προσπάθεια ορισμένων μεγάλων των εργοληπτικών επιχειρήσεων να βάλουν πόδι στα ιδιωτικά έργα . 

 

Πραγματικά είναι διασκεδαστική η προσπάθεια κάποιων λαμογίων να μην βάλουν τους έχοντες κατασκευαστική εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα σε ανάλογες θέσεις εμπειρίας , αλλά προφανώς αυτή θα πάσχει νομικά .

 

Το ΜΗΚΙΕ που συζητάνε εδώ και 40 χρόνια , φαίνεται ότι πλησιάζει η εποχή να το κάνουν στα μέτρα του μπομπολιστάν ώστε η ανοικοδόμηση της Αθήνας να μην ξεφύγει από τα χέρια τους και να μην έχουν κανένα ανταγωνιστή , αν γλύτωσε κανένας , μετά το επιλεκτικό κλείσιμο της οικοδομής που έκαναν εδώ και 7 χρόνια .

Link to comment
Share on other sites

Αύριο έχει συνεδρίαση ο μόνιμη επιτροπή του ΤΕΕ παραγωγής ιδιωτικών έργων και οικοδομικής δραστηριότητας στην οποία είμαι μέλος. Στην προ 4ετίας επιτροπή αυτή είχαμε συζητήσει την δημιουργία ενος ΜΗΚΙΕ (Μητρώο Κατασκευαστών Ιδιωτικών Έργων), όπου φαινόταν ότι θέλουν να βάλουν περιορισμούς στην άσκηση του επαγγέλματος του μηχανικού. Είμαι σίγουρος ότι θα τεθεί το θέμα και δεν θα το αφήσω να περάσει έτσι. Δυστυχώς σε αυτές τις επιτροπές συμμετέχουν κυρίως καρεκλοκένταυροι συνδικαλιστές των συντηρητικών παρατάξεων του ΤΕΕ και προ 4ετίας θυμάμαι ότι όλοι συμφωνούσν στο να γίνει ένα τέτοιο μητρώο και εγώ που αντιδρούσα αντιμετωπιζόμουν κατά κάποιο τρόπο ως γραφικός. Για τον λόγο αυτό την προηγούμενη τριετία με τοποθέτησαν σε μία επιτροπή για τα δάση...

 

Σε γενικές γραμμές θέλουν τα διπλώματά μας να μην έχουν καμία αξία και να μην μας εξασφαλίζουν επαγγελματικά δικαιώματα. Δηλαδή τα πρώτα χρόνια από τη λήψη του διπλώματός μας να εργαζόμαστε υποχρεωτικά σαν υπάλληλοι κάποιον μεγάλων, κάτι σαν ασκούμενοι. Αν συνυπολογίσουμε και τις εξοντωτικές εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, νομίζω ότι θέλουν από τους 100.000 μηχανικούς να παραμείνουν 5.000 η 10.000 που θα μπορούν να πληρώνουν εισφορές και να έχουν δικαίωμα να υπογράφουν μελέτες και να αναλαμβάνουν την επίβλεψη των έργων και όλοι οι υπόλοιποι να είμαστε οι χαμηλόμισθοι υπάλληλοι των μεγάλων χωρίς ασφάλιση μηχανικού. Νομίζω ότι αυτό δεν πρέπει να το επιτρέψουμε.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η δημιουργία ΜΗΚΙΕ δεν είναι φιλοδοξία των "συντηρητικών παρατάξεων του ΤΕΕ" συνάδελφε ΒΑΣΙΛΗ Κ. Είναι απαίτηση του τεχνικού κόσμου 40 χρόνια τώρα και αν σε αντιμετωπίζουν κατά κάποιο τρόπο ως γραφικό, όπως λες, είναι γιατί αγνοείς το γεγονός ότι στον χώρο των ιδιωτικών έργων κάνουν οι πάντες τα πάντα. Σταμάτα να βλέπεις παντού δράκους και φαντάσματα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και στα ιδιωτικά έργα μετράει η εμπειρία,

 

Τα 4 πρώτα χρόνια δεν θα έχει ο μηχανικός κανένα δικαίωμα και μετά με τα χρόνια θα ανεβαίνουν κατηγορία και θα μπορούν να πάρουν μεγαλύτερα έργα.

Προφανώς όλοι θα πιέζουν να εργάζονται νόμιμα και όχι μαύρα για να ανέβουν κατηγορία και να μπορούν να αναλάβουν μεγαλύτερες δουλειές, με "μαύρα" δεν ανεβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Η δημιουργία ΜΗΚΙΕ δεν είναι φιλοδοξία των "συντηρητικών παρατάξεων του ΤΕΕ" συνάδελφε ΒΑΣΙΛΗ Κ. Είναι απαίτηση του τεχνικού κόσμου 40 χρόνια τώρα και αν σε αντιμετωπίζουν κατά κάποιο τρόπο ως γραφικό, όπως λες, είναι γιατί αγνοείς το γεγονός ότι στον χώρο των ιδιωτικών έργων κάνουν οι πάντες τα πάντα. Σταμάτα να βλέπεις παντού δράκους και φαντάσματα.

Η απαίτηση του τεχνικού κόσμου 40 χρόνια τώρα όπως λές είναι να καταφέρουν οι μηχανικοί να προασπίσουν το επάγγελμά τους και να μην μπορεί ο κάθε τυχαίος φούρναρης, τσαγκάρης, μπακάλης...(δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτά τα επαγγέλματα) επειδή έπιασε λεφτά να σηκώνει και μια πολυκατοικία, βάζοντας έναν μηχανικό να υπογράψει τα σχέδια και την άδεια και μετά να τον αγνοεί και να κάνει ότι θέλει αυτός ο άσχετος με τις κατασκευές. Εκεί Ναι να μπει ένας περιορισμός. Να διαχωριστεί το εμπορικό κομμάτι μιας κατασκευής από το τεχνικό. Να υποχρεωθεί ο μπακάλης που θέλει να γίνει κατασκευαστής να πληρώνει έναν μηχανικό να βρίσκεται στο έργο καθ' όλη τη διάρκεια κατασκευής του.

 

Άλλο όμως αυτό και άλλο να βάζεις φραγμούς στους διπλωματούχους μηχανικούς, περιορίζοντας τα επαγγελματικά τους δικαιώματα και αποδίδοντάς τους σταδιακά κάθε 4 χρόνια κομμάτια των επαγγελματικών δικαιωμάτων που σήμερα έχουν από την επόμενη μέρα της κτήσης του Διπλώματός τους. Άλλωστ,ε όσο και να μην μου αρέσει, αυτά τα θέματα τα έχει ρυθμίσει η ίδια η αγορά. Δεν θα πάει κάποιος να ζητήσει από έναν μηχανικό που αποφοίτησε χθές να μελετήσει και να κατασκευάσει μία γέφυρα. Ούτε καν θα έρθει σε μένα που είμαι 18 διπλωματούχος μηχανικός και μελετάω κυρίως κτίρια, να μου αναθέσει την μελέτη και κατασκευή μιας γέφυρας. Προφανώς θα απευθυνθούν σε εξειδικευμένους σε τέτοιου είδους έργα. Δεν χρειάζεται δηλαδή το κράτος να έρθει να επιτρέψει η να απαγορεύσει σε κάποιον μηχανικό να ασχοληθεί με οτιδήποτε έργο θεωρεί ότι είναι ικανός να αναλάβει.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η απαίτηση του τεχνικού κόσμου 40 χρόνια τώρα όπως λές είναι να καταφέρουν οι μηχανικοί να προασπίσουν το επάγγελμά τους και να μην μπορεί ο κάθε τυχαίος φούρναρης, τσαγκάρης, μπακάλης...(δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτά τα επαγγέλματα) επειδή έπιασε λεφτά να σηκώνει και μια πολυκατοικία, βάζοντας έναν μηχανικό να υπογράψει τα σχέδια και την άδεια και μετά να τον αγνοεί και να κάνει ότι θέλει αυτός ο άσχετος με τις κατασκευές. Εκεί Ναι να μπει ένας περιορισμός. Να διαχωριστεί το εμπορικό κομμάτι μιας κατασκευής από το τεχνικό. Να υποχρεωθεί ο μπακάλης που θέλει να γίνει κατασκευαστής να πληρώνει έναν μηχανικό να βρίσκεται στο έργο καθ' όλη τη διάρκεια κατασκευής του.

 

Άλλο όμως αυτό και άλλο να βάζεις φραγμούς στους διπλωματούχους μηχανικούς, περιορίζοντας τα επαγγελματικά τους δικαιώματα και αποδίδοντάς τους σταδιακά κάθε 4 χρόνια κομμάτια των επαγγελματικών δικαιωμάτων που σήμερα έχουν από την επόμενη μέρα της κτήσης του Διπλώματός τους. Άλλωστε, όσο και να μην μου αρέσει, αυτά τα θέματα τα έχει ρυθμίσει η ίδια η αγορά. Δεν θα πάει κάποιος να ζητήσει από έναν μηχανικό που αποφοίτησε χθές να μελετήσει και να κατασκευάσει μία γέφυρα. Ούτε καν θα έρθει σε μένα που είμαι 18 διπλωματούχος μηχανικός και μελετάω κυρίως κτίρια, να μου αναθέσει την μελέτη και κατασκευή μιας γέφυρας. Προφανώς θα απευθυνθούν σε εξειδικευμένους σε τέτοιου είδους έργα. Δεν χρειάζεται δηλαδή το κράτος να έρθει να επιτρέψει η να απαγορεύσει σε κάποιον μηχανικό να ασχοληθεί με οτιδήποτε έργο θεωρεί ότι είναι ικανός να αναλάβει.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.