Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έρκερ σε συνεχόμενους ορόφους.


Recommended Posts

Γεια σας,

   Έχω 1 περίπτωση μελέτης οικοδομής στην οποία είχα προβλέψει έρκερ σε συνεχόμενους ορόφους έτσι ώστε να δημιουργούν έναν συνεχόμενο όγκο στην όψη του κτιρίου. Στην πολεοδομία μου έβγαλε παρατήρηση ότι δεν επιτρέπεται να είναι σε συνεχόμενους ορόφους και μου πρότεινε να αφήσω κενό μεταξύ των ορόφων. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος εάν προκύπτει από κάπου αυτό; έψαξα τον ορισμό του έρκερ άλλα δεν νομίζω ότι προκύπτει από εκεί.

 

Ευχαριστώ.

 

υ.γ.

 

*νοκ αρθ.2 

  1. Κλειστός εξώστης (έρκερ) είναι η κλειστή από όλες τις εξωτερικές πλευρές οριζόντια προεξοχή δαπέδου τμήματος ορόφου χώρου κύριας ή βοηθητικής χρήσης που προβάλλει πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου και εξέχει του περιγράμματος κάλυψης. 

** Επισυνάπτω και ένα παράδηγμα:

post-59037-0-23750500-1445338012_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η μία λύση είναι να πας με τον ΝΟΚ που περιγράφει τα ερκερ. Ακόμα μια να βρεις τις τεχνικές οδηγίες που έχουν σκαριφήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει κάποιο παράδειγμα με έρκερ σε δύο ορόφους στο τεύχος με τις τεχνικές οδηγίες. Αλλά προσωπικά δεν έχω βρει πουθενά να λέει ότι απαγορεύεται ένα έρκερ να αναπτύσσεται σε 2 ορόφους. 

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ζητήσεις το νόμο που αναγράφει κάτι τέτοιο. Εφόσον δεν υπάρχει, δεν απαγορεύεται. Κατά τα άλλα έλεγξε και τα παρακάτω:

 

Άρθ.16 παρ.5. Ν.4067/12: Οι κλειστοί εξώστες επιτρέπονται στις κύριες όψεις και
εντός των πλαγίων υποχρεωτικών ακάλυπτων, σε ύψος άνω των 3,00 μ.
Κλειστοί εξώστες (έρκερ) κατασκευάζονται με τις παρακάτω προϋποθέσεις:
α) Το άθροισμα των επιφανειών των ορθών προβολών σε κατακόρυφο επίπεδο των κλειστών εξωστών που κατασκευάζονται στις όψεις των κτιρίων δεν μπορεί να υπερβαίνει
το 20% της αντιστοίχου επιφάνειας όψεως.
β) Η μέγιστη προεξοχή να μην υπερβαίνει το 0,80 μ.
γ) Σε περίπτωση που η οικοδομική γραμμή συμπίπτει με τη ρυμοτομική γραμμή και το κτίριο τοποθετείται σε αυτήν οι κλειστοί εξώστες επιτρέπονται μόνο για πλάτος δρόμου άνω των 8 μέτρων και σε κάθε περίπτωση πρέπει να βρίσκεται πάνω από 5,00 μέτρα από την οριστική στάθμη του πεζοδρομίου.
δ) Οι κλειστοί εξώστες επιτρέπονται εντός των πλαγίων και πίσω, υποχρεωτικών ακάλυπτων, σε ύψος άνω των 3,00 μ.
ε) Δεν επιτρέπεται η κατασκευή ανοιχτών εξωστών σε συνέχεια κλειστών εξωστών.
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν δεχτεί να μου το περάσει μπορώ να κάνω κάτι άλλο; πχ να ζητήσω να πάω από Αρχιτεκτονική επιτροπή. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία στο θέμα; Η επέμβαση που μου ζητάει είναι ουσιαστικά μορφολογική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος τέτοιος περιορισμός παρά μόνο στο θολωμένο του μυαλό ...

Για το ενδεχόμενο να ξεθολώσει πες του :

Η οροφή του κάτω έρκερ, αν είναι προσβάσιμη από τον πάνω όροφο, είναι ανοικτός εξώστης. Αν κλείσει είναι κλειστός. Δηλαδή έρκερ.

Έχει γίνει και στο παρελθόν ... και το ξεθόλωμα και το πολυώροφο έρκερ ...

 

Ενδεχόμενη λύση : Υπακούεις. (Το θεωρώ προσβολή στη νοημοσύνη γενικά) ..

 

Προτεινόμενη λύση :

Πηγαίνεις στον προϊστάμενο του εν λόγω και απαιτείς έγγραφη άρνηση-απάντηση στο αίτημά σου που προκύπτει από την αίτησή σου (της έγκρισης δόμησης).

Με την έγγραφη αιτιολογημένη απάντησή του προκύπτει η πράξη του υπαλλήλου.

Μετά προσφεύγεις στο ΣΥΠΟΘΑ σύμφωνα με το παρακάτω άρθρο 31 του ν.4030 (κοστίζει 50 ευρώ) :

άρθρο 31

Τα Συμβούλια Πολεοδομικών Θεμάτων και Αμφισβητήσεων (ΣΥΠΟΘΑ) έχουν τις εξής αρμοδιότητες :

α. Εξετάζουν τις προσφυγές κατά των πορισμάτων των ελεγκτών δόμησης.

β. Εξετάζουν τις προσφυγές κατά των πράξεων ή παραλείψεων των οργάνων των Υ.ΔΟΜ., που εκδίδονται κατ’ εφαρμογή του παρόντος και της νομοθεσίας περί αυθαιρέτων, καθώς και τις ενστάσεις κατά τις διατάξεις του άρθρου 4 του π.δ.267/1998 μετά από εισήγηση της αρμόδιας Υ.ΔΟΜ.. [3a]

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Πριν από όλα τα άλλα, μήπως να πας με 5-6 φωτογραφίες περιπτώσεων όπως η παραπάνω για μια τελευταία προσπάθεια συνεννόησης;

Link to comment
Share on other sites

οι φωτογραφίες αυτές είναι του 1960, τι σχέση έχουν με τον ΝΟΚ 2012!

_

Δείξε του τον ορισμό τι σημαίνει ερκερ.
Δείξε του την σχετική νομοθεσία με τα ερκερ.
Πες του να σου δείξει αυτός που το λέει αυτό που λέει. Ορισμένοι δέχοντε

δεν μπορώ να θυμηθώ, οι σημειώσεις του Manolis gon με τις τεχνικές οδηγίες νομίζω το είχαν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.