Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετράνε οι ημιυπαίθριοι στον συντελεστή όγκου;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Λίγη βοήθεια παρακαλώ γιατί έχω μπερδευτεί σχετικά με το αν τελικά μετράνε οι Η.Χ. στον συντελεστή όγκου του κτηρίου ή όχι!

Στο άρθρο 13/παρ.2 για τον συντελεστή όγκου αναφέρει:

Για τον υπολογισμό του πραγματοποιούμενου συντελεστή όγκου σ.ο.:

α) Προσμετράται:
− ο όγκος των χώρων που προσμετρώνται στο συ−
ντελεστή δόμησης,
ο όγκος των ανοικτών ημιυπαίθριων χώρων,
− ο όγκος των χώρων που ορίζονται στα εδάφια β΄, δ΄,
ε΄, ιδ΄, ιε΄, κζ΄, λ΄ της παραγράφου 6 του άρθρου 11,
− ο χώρος της στέγης
− ο χώρος υπογείου από την οριστική στάθμη εδά−
φους και άνω.
β) Δεν προσμετρώνται:
όλες οι περιπτώσεις της παραγράφου 6 του άρθρου
11 εκτός των περιπτώσεων β΄, δ΄, ε΄, ιδ΄, ιε΄, κζ΄, λ΄..
 
Δηλαδή ενώ στο 2α λέει ότι μετράνε στον Σ.Ο. οι ανοιχτοί η.χ. , στο 2β εξαιρεί (μεταξύ άλλων) την περίπτωση 6α/αρ.11 η οποία αναφέρεται στους η.χ. κάτω του 20%.
Τελικά τι ίσχυει; Μετράνε οι Η.Χ. στον Σ.Ο. ή όχι; Ευχαριστώ 
Link to comment
Share on other sites

Μετρανε σε ογκο και καλυψη και δεν μετρανε στην δομηση εφοσον ΑΗΧ+εξωστες < 40% της Επιτρεπομενης δομησης

(Επιλεον οι ΑΗΧ δεν μπορουν να ξεπερνανε το 20% της επιτρεπομενης δομησης.Δηλαδη εφοσον κανεις εξαντληση του 40% της επιτρεπομενης δομησης σε ΑΗΧ+Εξωστες μπορεις να εχεις 30% εξωστες και 10% ΑΗΧ .Δεν μπορεις ομως να εχεις 30% ΑΗΧ και 10% εξωστες.Οι ΑΗΧ μεχρι το 20% το μεγιστο.)

Link to comment
Share on other sites

Μετράνε σε όγκο.

Ισχύει η γενικότερη διατύπωση του α) όπου μετράνε γενικά.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα υπόγεια των περιπτώσεων θ, ι, ια και ιβ ...

 

Έχεις δίκιο ότι δεν είναι αυτός και ο σωστός τρόπος για να γράφεις οικοδομικό κανονισμό ...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ακόμα όμως είμαι μπερδεμένος. Η δική μου εντύπωση είναι ότι καταρχήν μετράνε (2α) αλλά αν είναι κάτω από 20% τότε δεν μετράνε (2β-εξαίρεση του αρ.11/παρ.6α). Δηλαδή μετράνε μόνο οι άνω του 20% (& 40% με εξώστες). Βέβαια μετά οι ΑΗΧ θα μετράνε και στην δόμηση και άρα καλύπτεται από το 2α (ο όγκος των χώρων που προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης) οπότε είναι πλεονασμός να το ξαναγράψει!! Είναι πολύ ασαφές και με άλλους συναδέλφους που το έχω συζητήσει δεν έχω βγάλει άκρη καθώς άλλοι έχουν βγάλει άδειες προσμετρώντας τους και άλλοι χωρίς να τους μετράνε.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ότι δεν είναι και τόσο επιτυχής η διατύπωση αλλά ...

 

Πως στις αντίστοιχες ΥΔΟΜ (αυτών που έβγαλαν άδειες χωρίς να τους μετράνε) ο υπάλληλος που ελέγχει το ΔΔ ξεπέρασε το α) ;

α) Προσμετράται:
ο όγκος των ανοικτών ημιυπαίθριων χώρων,
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια νεότερη άποψη για το θέμα;

On 21/10/2015 at 11:24 ΠΜ, sok_ratis said:

 Η δική μου εντύπωση είναι ότι καταρχήν μετράνε (2α) αλλά αν είναι κάτω από 20% τότε δεν μετράνε (2β-εξαίρεση του αρ.11/παρ.6α). Δηλαδή μετράνε μόνο οι άνω του 20% (& 40% με εξώστες).

συμφωνώ με την παράθεση, έτσι το διαβάζω και μου φαίνεται προφανές

Link to comment
Share on other sites

To 11§6α υπάρχει στα "Δεν προσμετρώνται" του  13§2β γιατί αναφέρεται και στους εξώστες που δεν μετράνε στον όγκο.

Οι ανοιχτοί ημιυπαίθριοι, σαφώς και μετράνε στον όγκο. Το ξεκαθαρίζει στο 13§2α

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η διατύπωση είναι ξεκάθαρη, το τεε συμφώνησε, η πολεοδομία φυσικά όχι

Για τον υπολογισμό του πραγματοποιούμενου συντελεστή όγκου σ.ο. :

β) Δεν προσμετρώνται: − όλες οι περιπτώσεις της παραγράφου 6 του άρθρου 11 εκτός των περιπτώσεων β΄, δ΄, ε΄, ιδ΄, ιε΄, κζ΄, λ΄.

Οι επιφάνειες των ανοιχτών εξωστών και ανοικτών ημιυπαίθριων χώρων, όταν η συνολική επιφάνεια των
χώρων αυτών έχει ποσοστό μικρότερο ή ίσο του 40% της επιφάνειας


...δηλαδή όσων αφαιρούνται στη δόμηση. Δεν αφαιρούνται όλοι οι ΗΥ, κάποιοι μετράνε στη δόμηση, άρα και στον όγκο

Edited by neo83_gr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κατασταλάξει στο ότι μετράνε στον όγκο όλοι οι Η/Χ με βάση το13§2.α

Η ίδια αντιμετώπιση όμως, να μην μετράνε δηλαδή στον όγκο, μπορεί να γίνει και στην περίπτωση των υπογείων των περιπτώσεων θ,ι,ια,ιβ, (αφού το 13§2.β δεν τις προσμετρά) όμως σύμφωνα με την 13§2.α μετράει  ο χώρος υπογείου από την οριστική στάθμη εδάφους και άνω.....

Και μπερδεύτηκα....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

το θέμα του υπογείου που αναφέρεις πχ, το εξειδικεύει ως εξής :: α) Προσμετράται : "ο χώρος υπογείου από την οριστική στάθμη εδάφους και άνω."

θεωρώ οτι μια αντίστοιχη εξειδίκευση κάνει και για τους ΗΥ. Αρχικά τους αναφέρει όλους και μετά αφαιρεί όσους δε μετράνε στη δόμηση

ατελείωτη παράνοια

Edited by neo83_gr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.