Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κίνδυνος μαζικής εξόδου μηχανικών από το ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

Daron στο site του ΤΕΕ έχει τα πρακτικά της Διοικούσας Επιτροπής του ΤΕΕ. Έκει θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

 

π.χ. η τελευταία συνεδρίαση που έκαναν διαγραφές

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/apofaseis_de_tee/%C1%F0%EF%F6%DC%F3%E5%E9%F2%20%C4%C5%202015/%C4.%C5.26-2015.pdf

 

Κοίτα από σελίδα 7 και πέρα, να χορτάσει το μάτι σου διαγραφές, αναδρομικές διαγραφές χρόνια πίσω, επανόδους στο επάγγελμα και ανακλήσεις διαγραφών.

+1000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συντάξεις: Ενιαίοι κανόνες για όλους και περικοπές με... κοινωνικά κριτήρια

 

5 Η καθιέρωση ενιαίων εισφορών: Η σταδιακή -εντός τριετίας προβλέπει το 3ο Μνημόνιο- επιβολή ενιαίας εισφοράς για την κύρια σύνταξη στα επίπεδα του 20% που είναι στο ΙΚΑ (6,67% για τον ασφαλισμένο και 13,33% για τον εργοδότη) έχει ενταχθεί στο σχέδιο της μεταρρύθμισης του Ασφαλιστικού. Με βάση την αρχή «ενιαίες εισφορές - ενιαίες παροχές», το ίδιο ποσοστό θα ισχύσει, με αναγωγή, σε συνάρτηση με το εισόδημα και την πρόβλεψη τουλάχιστον δύο υποχρεωτικών κλιμακίων ασφαλίστρων για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες και αγρότες (ειδικά για τους τελευταίους θα προβλεφθούν κλίμακες που να αντιστοιχούν και σε πολύ χαμηλά εισοδήματα).

 

Πως ακριβώς φορολογούνται στο ΙΚΑ μέχρι σήμερα? Πέρα από την εισφορά για την κύρια σύνταξη τι άλλο πληρώνουν?

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνουν για υγεία επίσης, ΟΑΕΔ και δεν ξερω τι αλλο μιας και δεν εχω μπροστα μου τη μισθοδοσία της δικιας μου. Όσα περισσότερα βγαζεις τόσα περισσότερα σου κρατάει το ΙΚΑ. Πχ στην αδελφή μου οι κρατήσεις ΙΚΑ ειναι καπου +400€ το μηνα...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.