Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διευκρινήσεις σχετικά με τον έλεγχο έργων & εργασιών δόμησης


Engineer

Recommended Posts

Κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε να υπάρχει κανένας έλεγχος και ο κάθε μηχανικός να αναλαμβάνει την ευθύνη της κατασκευής και αν ανακαλυφθούν διάφορες παρατυπίες να υποστεί τις συνέπειες.

Στην Ελλάδα όμως υπάρχουν πολλοί μηχανικοί που δε σέβονται τις σπουδές τους και ευτελίζουν το επάγγελμα δίνοντας βεβαιώσεις και ότι άλλο απαιτείται άσχετα με τη νομιμότητα αντί χρηματικών απολαβών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ένα σημαντικό λάθος που κάνουμε όλοι οι επιβλέποντες είναι να χαράζουμε τις διαστάσεις του κτιρίου χωρίς τις επικαλύψεις αλλά στα μπετά ,έτσι όταν έρθει ο ελεγκτής υπάρχουν διαφορές ,ευτυχώς βέβαια τις περισσότερες φορές μέσα στα όρια της ανοχής αλλά εάν του φύγει του μάστορα ένα δεκάποντο συν τις επικαλύψεις παίζει στα όρια της  παρανομίας πλέον , επίσης έχω δεί και απαράδεκτους λεπτομερείς ελέγχους έξω από τα όρια της αρμοδιότητας τους από ελεγκτές,και άκουσα και προισταμένη ΥΔΟΜ να μου λέει ότι ο ελεγκτής ελέγχει και τα σίδερα !!! της οικοδομής.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

<<Όταν η αρµόδια υπηρεσία δόµησης διαπιστώνει ότι η οικοδοµή βρίσκεται σε προχωρηµένο στάδιο χωρίς να έχει διενεργηθεί ο προβλεπόµενος έλεγχος από τον ελεγκτή δόµησης οφείλει ακόµα και αν δεν διαπιστώνονται πολεοδοµικές παραβάσεις να προβεί άµεσα σε διακοπή των οικοδοµικών εργασιών και να ενηµερώσει το αρµόδιο τµήµα του Σώµατος Επιθεώρησης Περιβάλλοντος, ∆όµησης, Ενέργειας και Μεταλλείων>>

 

Πως η αρμόδια Υπηρεσία μπορεί να το διαπιστώσει χωρίς να έχει προηγηθεί έλεγχος - πόρισμα από τον ελεγκτή δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

ένα σημαντικό λάθος που κάνουμε όλοι οι επιβλέποντες είναι να χαράζουμε τις διαστάσεις του κτιρίου χωρίς τις επικαλύψεις αλλά στα μπετά ,έτσι όταν έρθει ο ελεγκτής υπάρχουν διαφορές ,ευτυχώς βέβαια τις περισσότερες φορές μέσα στα όρια της ανοχής

 

Aυτο δεν ειναι αμελεια, απλα εινα λαθος της μελετης και της εφαρμογης.

Προφανως στους ξυλοτυπους λαμβανεις υποψη και το παχος της μονωσης, πιθανον επενδυσεων που μετρανε σε ακλυψη και δομηση κτλ κτλ. (τα επιχρισματα δεν προσμετρανε).

Αρα ο επιβλεπων εχει μια σωστη μελετη στα χερια του, για να χαραξει.

 

 

ΥΓ. Ποσοι χαραζουν οπως πρεπει? πχ με total station, αφου εξαρτηθουν απο τις στασεις που ήδη εχουν ιδρυσει κατα την αποτυπωση?

 

 

Πως η αρμόδια Υπηρεσία μπορεί να το διαπιστώσει χωρίς να έχει προηγηθεί έλεγχος - πόρισμα από τον ελεγκτή δόμησης?

 

πχ. Μετα απο καταγγελια.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

για τον θεσμό του ελεγκτή δεν συμφωνώ και εγώ γιατί ελεγκτής και ελεγχόμενος είναι ανταγωνιστές και προκύπτουν πολλά θέματα έτσι , ίσως θα μπορούσε να πάει η αμοιβή του ελέγχου πχ σε μιά νέα υπηρεσία που θα γίνει από το κράτος και να συμμετέχει με ενεργό ρόλο από κοινού με τον επιβλέποντα στην εκτέλεση της κατασκευής χωρις ιδιώτες ελεγτές (όπου σιγά σιγά θα δούμε και φαινόμενα διαφθοράς).

Υ.Γ. υπάρχει δυνατότητα να γίνει ελεγτής κάποιος σήμερα ; στο ΤΕΕ που πήρα τηλ πολύ ασαφή μου τα είπαν (αν μαζευτούν πολλοί θα δούμε κλπ).

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aυτο δεν ειναι αμελεια, απλα εινα λαθος της μελετης και της εφαρμογης.

Προφανως στους ξυλοτυπους λαμβανεις υποψη και το παχος της μονωσης, πιθανον επενδυσεων που μετρανε σε ακλυψη και δομηση κτλ κτλ. (τα επιχρισματα δεν προσμετρανε).

Αρα ο επιβλεπων εχει μια σωστη μελετη στα χερια του, για να χαραξει.

 

 

ΥΓ. Ποσοι χαραζουν οπως πρεπει? πχ με total station, αφου εξαρτηθουν απο τις στασεις που ήδη εχουν ιδρυσει κατα την αποτυπωση?

 

 

 

πχ. Μετα απο καταγγελια.

και ποιος θα γνωρίζει ότι δεν έχει προηγηθεί έλεγχος στον σωστό χρόνο για να προβεί σε καταγγελία?

Link to comment
Share on other sites

Ο θεσμός του ελεγκτή δόμησης έχει βοηθήσει σε τεράστιο βαθμό να κατασκευάζονται κτίρια χωρίς αυθαιρεσίες. Ο έλεγχος από το κράτος (πολεοδομίες) έχει αποτύχει. Το δοκιμάσαμε 40 χρόνια και τα αποτελέσματα ήταν καταστροφικά για το περιβάλλον και την οικονομία μας. Υπάρχει πολύς κόσμος που δεν θέλει να συμβιβαστεί με την ιδέα του ότι δεν μπορεί να χτίσει το οτιδήποτε, οπουδήποτε. Προσωπικά, επειδή είμαι μελετητής ιδιωτικών, η δουλειά μου γίνεται με πολύ πιο σοβαρό τρόπο γιατί πλέον οι ΗΜ μελέτες μου εφαρμόζονται! 

Για την παραπάνω εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ θα ήθελα να υπενθυμίσω σε κάποιους συναδέλφους που έχουν ατυχήσει ή θα ατυχήσουν να είναι επιβλέποντες σε έργο που ο κατασκευαστής θα κάνει του κεφαλιού του ότι ο επιβλέπων πάντα έχει το δικαίωμα της παραίτησης από το έργο σε οποιοδήποτε στάδιο αυτός κρίνει και δεν θεωρώ ότι θα του επιβληθούν ποτέ κυρώσεις χωρίς αιτία. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ένα σημαντικό λάθος που κάνουμε όλοι οι επιβλέποντες είναι να χαράζουμε τις διαστάσεις του κτιρίου χωρίς τις επικαλύψεις αλλά στα μπετά ,έτσι όταν έρθει ο ελεγκτής υπάρχουν διαφορές ,ευτυχώς βέβαια τις περισσότερες φορές μέσα στα όρια της ανοχής αλλά εάν του φύγει του μάστορα ένα δεκάποντο συν τις επικαλύψεις παίζει στα όρια της  παρανομίας πλέον , επίσης έχω δεί και απαράδεκτους λεπτομερείς ελέγχους έξω από τα όρια της αρμοδιότητας τους από ελεγκτές,και άκουσα και προισταμένη ΥΔΟΜ να μου λέει ότι ο ελεγκτής ελέγχει και τα σίδερα !!! της οικοδομής.

Οι επικαλύψεις του κτιρίου (επιχρίσματα) δεν προσμετρώνται τις διαστάσεις του.

Edited by Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγκτής δόμησης είναι ότι καλύτερο έχει συμβεί στην οικοδομή , ώστε να πάψει η κάθε κυρά-κατίνα να κάνει τον Αρχιτέκτονα και να πιέζει για ανούσιες  αυθαίρεσίες με μόνο στόχο να μπει στο μάτι της γειτόνισσας .

 

Ακόμα δεν έχει κατανοητό επειδή δεν υπάρχουν πολυκατοικίες , πόσο αυξημένο κόστος θα έχει ο συνδυασμός ΚΕΝΑΚ και ελεγκτή δόμησης σε πολλούς κατασκευαστές που είχαν μάθει να κόβουν τα διαμερίσματα , σαν ταψί μπακλαβά όπως το ήθελε ο πελάτης και βέβαια και ότι πλέον θα πρέπει οι μελέτες να είναι ώριμες και όχι μαζέματα προς οικοπεδούχους .

 

Θα αργήσουμε βέβαια να το ανακαλύψουμε .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.