Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


tirbouson

Recommended Posts

Βασικα, ανακυκλωνεται το θεμα στα ιδια και τα ιδια.

Βλέπετε να καταληγει πουθενα?

αν κάποιος κανει κλικ ειτε στην 4, ειτε στην 14 ειτε στην 24 σελίδα διαβάζει τα ιδια πράγματα

νομίζω ότι όλοι ξερουμε ή εχουμε καταλάβει τι παέι να γίνει

Link to comment
Share on other sites

tpanag σε ότι λες υπάρχει πληρωμένη απάντηση, απλά δεν έκατσες ποτέ να ασχοληθείς. Μπορείς να διαβάζεις μόνο το φυλλάδιο του ΤΕΕ και να θεωρείς τον εαυτό σου ενήμερο. Με γεια σου με χαρά σου. Όμως εδώ συζητάμε και ανταλλάσουμε απόψεις. Γράψε με εμένα. Αυτά που λέει ο [email protected] τα διάβασες; Τι σημαίνει forum σου μάθανε; Με πολύ δυσκολία δέχεσε τα ερωτήματα μου για την δήθν αναβάθμιση του διπλώματος. Με περισσή ευκολία όμως αναθεματίζεις όλα τα ΤΕΙ. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι άλλο...

 

@rigid_joint όντως πρέπει να πέσει μία σκούπα ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

tpanag σε ότι λες υπάρχει πληρωμένη απάντηση, απλά δεν έκατσες ποτέ να ασχοληθείς. Μπορείς να διαβάζεις μόνο το φυλλάδιο του ΤΕΕ και να θεωρείς τον εαυτό σου ενήμερο. Με γεια σου με χαρά σου. Όμως εδώ συζητάμε και ανταλλάσουμε απόψεις. Γράψε με εμένα. Αυτά που λέει ο [email protected] τα διάβασες; Τι σημαίνει forum σου μάθανε; Με πολύ δυσκολία δέχεσε τα ερωτήματα μου για την δήθν αναβάθμιση του διπλώματος. Με περισσή ευκολία όμως αναθεματίζεις όλα τα ΤΕΙ. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι άλλο...

 

@rigid_joint όντως πρέπει να πέσει μία σκούπα ακόμα...

 

 

Θα έπρεπε να ανταλάσσουμε απόψεις όσον αφορά το θέμα και μόνο (σε αυτό το νήμα). Δε νομίζω ότι έχει σχέση το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων των ΤΕ, ή τα κολλέγια με το συγκεκριμένο.

Τώρα το "ανάθεμα" στα ΤΕΙ που το είδες, μόνο εσύ το γνωρίζεις... Όπως έχω ξαναπεί, τους θεωρώ (και είναι) συναδέλφους μου τους ΤΕ. Αξιολογότατοι και εμπειρότατοι πολλοί από αυτούς (όχι όλοι είναι η αλήθεια). Με τις διαφορές που (πρέπει να) έχουμε. Δε σημαίνει ότι με το μπαμπούλα των κολλεγίων πρέπει να επέλθει όμως ισοπέδωση των πάντων και μάλιστα να γίνει και "πρόωρα" και αμαχητί κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

tpanag απλα να σου πω οτι τα ΤΕι ειναι 4 χρονια.Και το λεω γιατι σε καποιο σημειο λες 3.5 ή 4 χρονια και προφανως δεν ισχυει 4=5.Αν τα τει κανουν 5ο χρονο, χωρις διαφορα στην υλη θα ισουται με το 5 του πολυτεχνειου?Νομιζω πως οχι μιας και η διαφορα πρεπει να ειναι ποιοτικη και οχι ποσοτικη.

Για το μαστερ που σου λεει και ο stayros προφανως και δεν ειναι λεπτομερεια.Μην λεμε παλι τα ιδια μεχρι να τα καταλαβει καποιος.Προφανως -καιτοχω πει πολυ πριν-δεν αφορα αμεσα τους τ.ε. Απλως τοσα χρονια λεγεται πως για να γινεις σωστος πολιτικος μηχανικος χρειαζεσαι 5 χρονια σπουδων, οπως λεει και το ΤΕΕ απο το 1930,γιαυτο αλλωστε και δεν γραφονται οι 4ετεις σε αυτό(θεωρητικα).Οταν το πολυτεχνειο ξαφνικα θεωρει οτι στα 5 χρονια παιρνεις και μαστερ, δηλαδή 4+1 χρονια σπουδων, σε αυτο το σημειο πιστευω οτι κολλανε οι τ.ε. Γιατι σου λεει ρε φιλε τοσο καιρο μας λεγατε πως δεν εχουμε 5 χρονια βασικων σπουδων, και ξαφνικα λετε οτι μεσα στα 5 σας περισευει και ενα μαστερ?Ασχετα αν ειναι σωστη η ερωτηση ή οχι , ετσι μοιαζει με την πρωτη ματια το ολο θεμα για εναν τ.ε.

Αποσα λεει εδω ο καθενας μας, τιποτα δεν ειναι εντελως σωστο και τιποτα εντελως λαθος. Ολοι εχουν δικιο σε κατι και αδικο.Γιαυτο και υπαρχει η συζητηση για να βρίσκεται μέση λύση.Τωρα οι ιστοριες για αξιωματικους,αρχιπλοιαρχους και στρατηγους ειναι αλλη φαση.Και να πω οτι εχεις και δικιο.οκ.Αυτη τη στιγμη ομως οι τ.ε δεν εχουν καν τα δικαιωματα υποαξιωματικου γιατι το Π.Δ δεν εχει υπογραφτει!!Αρα αυτα να τα ξαναπουμε σε αλλο τοπικ οταν υπογραφτει.Γιατι τωρα δεν εχει αξια αν μπορω να γινω στρατηγος, αλλα αν μπορω να γινω εστω και στρατιωτης!!!

Τεσπα παντως ας παραμεινουμε στο θεμα του μαστερ και οχι οποτε ενας τ.ε λεει κατι γιαυτο καποιοι να αισθανονται σε ασχημη θεση και να επιτιθονται στα Τει.Δεν νομιζω οτι καποιος ρωταει πραγματα γιανα φερει τον αλλο σε δυσκολη θεση.Ας ξεκολλησουμε απο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πτυχιούχοι ηρεμήστε λίγο. Αφήστε εμάς τους πολυτεχνίτες να καούμε για το δίπλωμά μας με αυτήν την εξέλιξη που μας αφορά άμεσα και ανακυκλώστε τις απόψεις σας σε άλλο νήμα για το αν αυτό δίνει έμμεσα παράθυρο εξίσωσης ΤΕΙ ΑΕΙ. Μην το κουράζουμε άλλο εδώ πέρα, δεν έχει νόημα. Να μείνει όσο γίνεται πλέον ακέραιο το νήμα για να δημοσιευθεί μια εξέλιξη σχετικά με το ζήτημα και να συζητηθεί από τους άμεσα ενδιαφερόμενους.

 

Αυτά τα ολίγα από εμένα που βαρέθηκα να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια κάθε τρίτο θέμα που κλικάρω στην εκπαίδευση...

 

Συναδελφικά και πάντα φιλικά

mred-akias

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι. Ακόμα και στο στρατό υπάρχουν αξιωματικοί και υπαξιωματικοί. Όταν υπάρχει λοχαγός στο στρατόπεδο, χρέη διοικητή κάνει ο λοχαγός και όχι ο ανθυπασπιστής! Αν λείψει ο λοχαγός είναι διοικητής ο ανθυπασπιστής. Δεν θυμάμαι να άκουσα ποτέ παράπονα γιατί οι υπαξιωματικοί της ΣΜΥ δεν φτάνουν στο βαθμό του στρατηγού όσα "σχολεία" και να κάνουν, όσες ασκήσεις και να κάνουν στην καριέρα τους. Και αυτοί μάλιστα δεν έχουν τη δυνατότητα να μπούν στο 3ο έτος της Ευελπίδων με κατατακτήριες όπως έχετε εσείς των ΤΕΙ! Ακόμα και ο στρατός αυτά τα θέματα τα έχει λύσει προ πολλού!

 

Συγνώμη για την συνέχεια του offtopic αλλά διαβάζω κάποια πράγματα που δεν μπορώ να μην μιλήσω. Είναι εντελώς λάθος η συσχέτιση των στρατιωτικών με τους μηχανικούς, γιατί οι υπαξιωματικοί σπουδάζουν 2 χρόνια ενώ οι αξιωματικοί 4 και επιπλέον αντίθετα με αυτό που υποστηρίζεις οι ανθυπασπιστές προάγονται σε ανθυπολοχαγό και συνεχίζουν να εξελίσσονται και μπορούν να αποστρατευτούν (νομίζω) με τον βαθμό του ταγματάρχη.

Προφανώς κάποιοι καθηγητές στα πολυτεχνεία μεταφέρουν την παλιά νοοτροπία, στους μαθητές τους ότι θα είναι οι αξιωματικοί στην δουλειά τους και θα έχουν τους μηχανικούς από τα ΤΕΙ για υπαξιωματικούς τους (ή τεχνίτες κατά άλλους).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.