Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


tirbouson

Recommended Posts

Αγαπητε φιλε n1kos με εντυπωσιασες με οσα εγραψες , εχεις απολυτο δικιο, μακαρι να ενστερνιζονταν κι αλλοι τις αποψεις σου. Μπραβο σου! Αν και ειπα οτι δεν θα ξανασχοληθω με το θεμα, διαβαζοντας το post σου αναγκαστηκα να απαντησω απλα με ενα Μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατοι συμφορουμίτες ο TheoTDM900 έθεσε κάποια ερωτήματα (πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου) αλλά δεν είδα κανέναν από όλους πτυχιούχους των ΤΕΙ να απαντάει με ειλικρίνεια.

Όλοι το αποφεύγουν και προτιμούν να πουν τη δική τους άποψη.

Πάραυτα πρέπει να ομολογήσω ότι θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε κάποιες απαντήσεις.

Κακά τα ψέμματα, και οι Πολ. Μηχ να ήταν στην θέση των πτυχιούχων ΤΕΙ τα ίδια θα έλεγαν , όπως και το αντίστροφο.

Ενα και ενα κάνουν δυο.Πως να το κάνουμε.Ζητάτε δικαιώματα που μέχρι τώρα είναι των Πολιτικών Μηχ.Δηλαδη αν ήσασταν εσείς στη θέση τους τι θα λέγατε??Ενταξει παιδιά , μπορείτε να τα πάρετε?Όταν περνάγατε σε αυτήν τη σχολή δεν γνωρίζατε τι καθεστώς υπάρχει εξω στην αγορά?

 

@n1kos : όταν εννοείς ισα επ. δικαιώματα για τον 1ο κύκλο σπουδών , ποιον εννοείς?Τα 4 τα δικά σου (παραδειγμα) και τα 4 τα δικά μου (πολυτεχνείο)?Και με το +1 τι γίνεται?Θα περιμένω ΜΗΠΩΣ και κάποιος καλός ανθρωπος αναγνωρίσει αυτον τον ένα ακόμη χρόνο σπουδών για χάρη μου?Γιατί να περιμένω να δω αυτόν τον κόπο αυτιο - μεθαύριο στην αγορά ξεκινώντας από μηδενική βάση?

Το βλέπεις λογικο?

Και με την μετεκπαίδευση τι γίνεται?Ένα και το αυτό για όλους?

Και τον 1 χρόνο που θα βγεις εσύ (όχι προσωπικά εσυ) νωριτερα στην αγορά εργασίας απο μένα, πως θα τον αποτιμήσεις?

 

Δεν είναι όλα τα φρούτα ίδια να τα βάλουμε σε ένα τσουβάλι και ας χωράνε αυτα.

Είναι και η φύση του Ελληνα που θέλει να δει την επένδυση του να αποδίδει γρήγορα και όχι με μακροπρόθεσμα κριτήρια και αν-και-θα-και-όταν.

 

Μη εκφράζουμε λοιπόν στείρες απόψεις.Αλλάξτε ιδιότητα ο καθένας και δείτε τι γίνεται.

 

Αυτά χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν ειλικρινά και επίσης χώρις να αποτελούν προσωπικη επίθεση στον φίλτατο n1ko.

 

Ενας φοιτητής Πολ. Μηχ στο πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδεφοι δε θα δω το θέμα συντεχνιακά.Ούτε θα ασχοληθώ με όσους τσατίζονται και παίρνουνε ακραίες θέσεις.

Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ και συγκεκριμένα της θεσσαλονίκης.Δουλεύω εδώ και λίγο καιρό στην επίβλεψη και ότι έχω δει δε νομίζω να το έχει δεί κανείς είτε τελείωσε πολυτεχνείο είτε ΤΕΙ.Γενικά νομίζω η εμπειρία είναι αυτή που σε κάνει καλύτερο.Αλλα δεν είναι σκοπος μου να σταθώ εδώ.

Βασικά για λόγους αναβάθμισης θα ήθελα ν

α θείξω ένα θέμα.Καταρχάς πραγματικά θεωρώ γελοίο και ουτοπικό να οραματίζονται κάποιοι των ΤΕΙ με το επιπεδο γνώσεων που προσφέρουνε τα ιδρύματα που δεν είναι σχολές καν, αλλα για κοτέτσια μου κάνουνε, να θέλουνε ίσα επαγγελματικά δικαιώματα με κάποιους που πραγματικά τρίφτηκαν στο διάβασμα.Βέβαια δε λέω πως και στο ΤΕΙ δεν έχεις εργασίες και μαθήματα.Αλλά άλλο να κάνεις 3-4 στατικές και οπλισμένα σκυροδέματα και άλλο ένα με το ζόρι.

Το θέμα που θέλω να θείξω λοιπόν είναι το εξής.Εγω βλέπω οτι το πτυχίο του ΤΕΙ δεν με καλύπτει.Σαν γνώσεις, σαν δικαιώματα σαν οτιδήποτε.Είναι κόπος τόσα χρόνια για μισό αποτέλεσμα.Θα ήθελα έναν τρόπο να μπορέσω να αναβαθμιστώ.Το κακό που γίνεται εδώ είναι οτι δεν υπάρχει καποια διέξοδος πέρα απο τις κατατακτήριες ή ξανα πανελλαδικές, που και τα δυο έχουνε αμφίβολα αποτελέσματα και τεράστια προσπάθεια.Εδω βλέπω την αδικία λοιπόν και όχι οτι το επιμελητήριο δε μας δίνει δικαιώματα κτλ κτλ κτλ.Δεν μπορώ με ένα χρόνο ανεμελιάς στα 18 μου χρόνια και δεν διάβασα, που ακόμα παιδί ήμουνα,να το πληρώνω σε όλη μου τη ζωή.

Εδω βρίσκω την αδικία και δε μου δίνουνε κάποια διέξοδο οι σχολές του πολυτεχνιου.Για μεταπρυχιακό δύσκολα και πάλι δεν παίρνεις επαγγελματικα δικαιώματα.Οι κατατακτήριες εγιναν με βαθμό πτυχίου στο βόλο και θεσσαλονίκη, πράγμα που θεωρώ μεγάλη αδικία(αλλα δε θα επεκταθώ) και μόνο ξάνθη και ΕΜΠ με γραπτά και πάλι μιλάμε για 5 θέσεις σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι οσον αφορα την ισοτιμηση η οχι οτι ειχα να πω το ειπα.

Η απαντηση του φιλου renaissance με καλυπτει σε αρκετα μεγαλο βαθμο.

 

Απλα να πω προς τους φιλους των ΤΕΙ πως ουδεποτε οι Μηχανικοι των Πολυτεχνειων ισχυριστηκαμε πως ειμαστε εξαρχης αντιθετοι στην ισοτιμηση των συναδελφων των ΤΕΙ.Αυτο ομως που ζηταμε ειναι να γινει με κανονες και με ποιοτικα κριτηρια και οχι σε μια νυχτα με το ετσι θελω.

 

Εγω απλα να πω πως πιο δικαια ολων θεωρω την προταση την οποια εκαναν οι πρυτανεις και οι κοσμητορες των πολυτεχνειων/πολυτεχνικων σχολων στην Ελλαδα.

Αυτη προεβλεπε την αρση της αυτονομιας των ΤΕΙ και την λειτουργια τους υπο την εποπτεια των αντιστοιχων πολυτεχνικων σχολων.Ετσι θα δινεται η δυνατοτητα σε σπουδαστες των ΤΕΙ που πληρουν τα ακαδημαικα κριτηρια (βαθμολογια,συμμετοχη σε πιθανες εξετασεις,ερευνα,δημοσιευσεις) να μεταπηδουν στην αντιστοιχη πολυτεχνικη σχολη π.χ. ενας σπουδαστης του 3ου ετους μηχανολογιας ΤΕΙ με καλες επιδοσεις να μπορει να μεταπηδησει στο 2ο ετος των Μηχανολογων Μηχανικων του Πολυτεχνειου.

Εμενα μου ακουγεται δικαιο συστημα παντως.

Link to comment
Share on other sites

thodoris1982 καλή η πρόταση των πρυτάνεων, αλλά δύσκολο έως αδύνατο να υλοποιηθεί, αφου οι καθηγητες των ΤΕΙ θα δώσουν τον υπέρ πάντων αγώνα για να μην χάσουν τα κεκτημένα :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την ολιγοήμερη απουσία μου αλλά οι υποχρεώσεις τρέχουν και δεν είχα χρόνο.

 

Καταρχήν TheoTDM συμφωνώ με τις ανησυχίες σου αλλά σου είχα απαντήσει με προηγούμενη δημοσίευσή μου. Να επαναλάβω λοιπόν. Ο απόφοιτος του Πολυτεχνείου δεν πρέπει να φοβάται τίποτα διότι:

α) Το αντικείμενό του δεν είναι εξειδικευμένο, τουτέστιν μπορεί να ασχοληθεί με οποιοδήποτε έργο του πεδίου γνώσεών του. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος ένας Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός μπορεί να ασχοληθεί τόσο με οικοδομικά όσο και με υδραυλικά, οδοποιία κλπ. σε αντίθεση με τους Πτυχιούχους Πολιτικούς Μηχανικούς που μπορούν να ασχοληθούν είτε μόνο με οικοδομικά είτε μόνο με υδραυλικά, οδοποιία κλπ.

 

β) Συμφωνώ να δοθεί το δικαίωμα της άμεσης πρόσβασης στη διδακτορική διατριβή στους Διπλωματούχους Μηχανικούς, χωρίς προαπαιτούμενο ενδιάμεσο στάδιο. Να είσαι σίγουρος ότι θα δοθεί από την πολιτεία αυτό το δικαίωμα, δηλαδή θα απονέμεται και τίτλος master και δεν νομίζω να είναι ένα απλό master in engineering.

 

γ) Όσον αφορά τον ιδιωτικό τομέα ο καθένας κρίνεται βάσει των ικανοτήτων του. Αυτό όμως που δεν έχετε πλήρως αντιληφθεί είναι ότι η υπάρχουσα κατάσταση ευνοεί τους αποφοίτους ΤΕΙ. Ο λόγος είναι απλούστατος. Αντί οι εταιρείες και τα γραφεία να προσλαμβάνουν διπλωματούχους μηχανικούς και να τους πληρώνουν αδρά, προτιμούν να προσλάβουν πτυχιούχους μηχανικούς που έχουν αντίστοιχες γνώσεις αλλά μισθό απομειωμένο κατά 30% τουλάχιστον σε σχέση με αυτόν των διπλωματούχων.

 

 

Συνάδελφε mechwar, προφανώς αποφοίτησες από το τμήμα Πολιτικών Έργων Υποδομής όπου το αντικείμενο των σπουδών αφορά σε έργα υδραυλικά και οδοποιίας και όπου κάποιος σοφός έκρινε ότι δεν είναι αναγκαία η εντρύφηση σε κατασκευές σκελετών κτιρίων. Εγώ όμως ως Πολιτικός Δομικών Έργων έχω κάνει 3-4 στατικές και οπλισμένο σκυρόδεμα και μεταλλικές κατασκευές. Δεν θα πρέπει να έχω το δικαίωμα να εξασκήσω το επάγγελμα στο πεδίο των γνώσεών μου; Αυτό άλλωστε είναι και το μόνο που ζητώ.

Link to comment
Share on other sites

cna ποιος είπε οτι δεν μπορει ένας διπλωματούχος μηχανικός να πάρει διδακτορικό κατευθείαν?ποιο ενδιάμεσο στάδιο εννοείς?επίσης συμφωνώ με τα α) και γ) αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν με το θέμα.το οτι εγώ έχω γενικές γνώσεις περί όλων δεν σημαινει οτι θα βρω και τα αντίστοιχα έργα να ασχοληθώ.επίσης αν ένας μηχανικός θέλει έναν τεχνολόγο υπάλληλο για να του χειρίζεται το πρόγραμμα και αυτός να ελέγχει τ αποτελέσματα και αυτό σεβαστό είναι αλλά δεν μου λέει κατι.

Παιδία ας μιλήσουμε καθαρά.θέλετε να υπογράφετε στατικά πολυκατοικιών και αργότερα θα ζητάτε και αρχιτεκτονικα.Όμως η αγορά δεν μας χωράει όλους!τι να κάνουμε έτσι είναι τα πράγματα και το ξέρατε πολύ καλά όταν περάσατε σε όποια σχολή περάσατε!ξέραε οτι μετά τα πράγματα θα είναι δύσκολα άσχετο με τι ακούγατε από βουλευτές,υπουργούς ,δημοσιογράφους γλύφτες και δεν ξέρω γω ποιον άλλον που στην πραγματικότητα σας έχει γραμμένους.

Λεει ένας πριν οτι ήταν 18 και ήταν ανέμελος κ.τ.λ....ναι αλλά κάποια στιγμή με κάποιον τρόπο πρέπει να γίνει μια επιλογή πως να το κάνουμε!πειτε το πανελλήνιες,πείτε το κατακτήριες ε δεν χωράμε όλοι στο πολυτεχνείο αλιώς θα γίνει ένας μικρός χαμός και θα υποβαθμιστούν οι σπουδές τρομέρα.

Και εγώ οταν έδωσα πανελλήνιες σκίστηκα γιατί ήξερα οτι ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος !αλλά δεν κατάφερα να περάσω Ε.Μ.Π όπου επιθυμούσα και πήγα πολυτεχνείο Πάτρας..τι να κάνουμε τόσο έγραψα εκέι πήγα και το δέχτηκα.

Τα δικαιώματα των Τ.Ε.Ι δεν μπορούν να αλλάξουν κατά την γνώμη μου κυρίως λόγω του επίπεδου σπουδών (ρε παιδιά δεν ξέρετε δυναμική ,πως θα κάνετε ένα αντισεισμικό έλεγχο σε μια οικοδομή δηλαδη?είμαι παράλογος?) αλλά και λόγω φοβερού κορεσμόυ της αγοράς.είμαστε τόσοι χιλιάδες μηχανικοί που θα δουλέψουμε όλοι αυτοί?!και μην ακούω για μπολονια ρε παιδια όταν όλοι ξερουμε οτι οι εταιρείες και οι οικονομολογοι όλου του κόσμου δεν επιθυμούν κλειστά επαγγέλματα αλλά εναν "ελεύθερο" δήθεν ανταγωνισμο που θα συμφέρει φυσικά τις τσέπες τους (είχα γράψει ένα post παλιότερα για το τι έλεγε το εμπορικό και βιομηχανικό επιμελητήριο για τους μηχανικούς http://www.michanikos.gr/ftopic160.html )

Επίσης μην συγχέουμε την εμπειρία με την γνώση!βλέπω πολλούς να λένε οτι ο σωστός επαγγελματίας φαίνεται με τα έργα του και την εμπειρία του.Ναι ωραία αλλά οι γνώσεις του πολυτεχνείου δεν αποκτώνται όσα έργα και αν κάνετε και όση εμπειρία στην πιάτσα και αν αποκτήσετε.Άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αλλά εννοώ για πολυόροφα κτίρια.

Δυναμική τι κάνετε γιατί εγώ είχα μιλήσει με απόφοιτο Τ.Ε.Ι και μου είχε πει οτι δεν διδασκεται ή δεν ήξερε ο συγκεκριμένος τέλοσπάντων.Δηλαδή υπάρχει ξεχωριστό μάθημα δυναμική των κατασκευών?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.