Μετάβαση στο περιεχόμενο

Oι νέες υποχρεώσεις των ιδιοκτητών ακινήτων για το ενεργειακό πιστοποιητικό


Engineer

Recommended Posts

Καταχωρεις Αριθμό καταχώρησης (αριθμό πρωτοκόλλου), ημερομηνία έκδοσης (στην πίσω σελίδα) και Αριθμό Ασφαλείας και πατώντας εύρεση Πιστοποιητικού σου συμπληρώνει μόνο του τα άλλα τρία πεδία αντλωντας δεδομένα από το buildingcert.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ΠΕΑ δεν είναι ελεγκτικά αλλά ενημερωτικά.

 

Όπως κάποιος που θέλει να αγοράσει αυτοκίνητο κοιτάει και την κατανάλωση καυσίμου, έτσι και κάποιος που θέλει να αγοράσει ακίνητο ενδιαφέρεται για την κατανάλωση.

 

Στα αυτοκίνητα είναι επίσης υποχρεωτική η αναγραφή της κατανάλωσης καυσίμου καθώς και της αντίστοιχης κατηγορίας με βάση τους ρύπους.

 

Αφού στα αυτοκίνητα που είναι αναλώσιμα (σε σχέση με τα ακίνητα) μας ενδιαφέρει η κατανάλωση είναι αυτονόητο πως μας ενδιαφέρει η κατανάλωση και στα κτήρια.

 

Όσο για την αναφορά σε υποβάθμιση των κτηρίων, σε καμία περίπτωση δεν ισχύει ο χαρακτηρισμός.

 

Το κτήριο έχει την ίδια ακριβώς ποιότητα είτε έχει ΠΕΑ είτε όχι. Όταν κάποιος ισχυρίζεται ότι το ΠΕΑ του υποβαθμίζει το ακίνητο αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί πλέον να πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες επειδή το ΠΕΑ του χαλάει το παραμύθι του.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φασαρία για το τίποτα, η ΠΟΜΙΔΑ κοιτάει το συμφέρον των μελών της και κάνει οτι μπορεί να υποβαθμίσει το ΠΕΑ και να καθυστερίσει ή να μπλοκάρει όποιες διατάξεις εφαρμογής ώστε να μην επιβαρύνονται με κόστος τα μελη της που προφανώς θα είναι μεγαλοϊδιοκτήτες ακινήτων. Οι περισσότεροι από εκεί μηχανικοί είναι, δεν είναι χαζοί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το ΠΕΑ συγκρίνει το ακίνητο με το ΚΑ και δεν μετρά πραγματικές καταναλώσεις, παραμένει κατά την  άποψη μου απλώς ένα "ενδεικτικό" στοιχείο του ακινήτου και τίποτα παραπάνω.....

Δεν μπορείς να συγκρίνεις 2 διαφορετικά ακίνητα αφού έχουν διαφορετικό σημείο αναφοράς..... Ενα "Γ" μπορεί να πιό ενεργοβόρο από ένα "Δ".....

Οταν θα περάσουμε στο δεύτερο "στάδιο" και το ΠΕΑ θα βγάζει πραγματικές καταναλώσει τότε θα έχει αξία.....

Link to comment
Share on other sites

Μα και πάλι οι πραγματικές καταναλώσεις θα στηρίζονται σε συγκεκριμένες παραδοχές σε ότι αφορά τη χρήση των συστημάτων από τους χρήστες κλπ. Δεν μπορεί να περιμένει ο ιδιοκτήτης να συμβαδίσουν οι καταναλώσεις του με τα αποτελέσματα του ΠΕΑ. Αυτό που κάνει το ΠΕΑ είναι να συγκρίνει το υπό επιθεώρηση ακίνητο με ένα πρότυπο κτήριο. Από μόνο του αυτό αποτελεί ένδειξη της κατάστασης και σαφώς και έχει χρησιμότητα για τον ιδιοκτήτη. Τώρα η ΠΟΜΙΔΑ μπορεί να θέλει οι καταναλώσεις του ΠΕΑ να συμφωνούν μέχρι δεύτερο δεκαδικό με την πραγματική κατάσταση, αυτό δε συμβαίνει πουθενά στον κόσμο και σίγουρα όχι σε μελέτες και πιστοποιητικά που μπορεί να πάρει στα χέρια του κάποιος με τόσο χαμηλό κόστος. Χρειάζονται άλλα λογισμικά, επί τόπου μετρήσεις για αρκετές ημέρες σε διαφορετικές χρονικές περιόδους κλπ. Αυτά θα τα πληρώσει η ΠΟΜΙΔΑ? Το θέμα νομίζω είναι ότι υπάρχει νομοθεσία και πρέπει να εφαρμοστεί κάποια στιγμή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταχωρεις Αριθμό καταχώρησης (αριθμό πρωτοκόλλου), ημερομηνία έκδοσης (στην πίσω σελίδα) και Αριθμό Ασφαλείας και πατώντας εύρεση Πιστοποιητικού σου συμπληρώνει μόνο του τα άλλα τρία πεδία αντλωντας δεδομένα από το buildingcert.

 

Δηλαδή από τα 6 στη σειρά ζητούμενα πρέπει να καταχωρήσουμε τον συνδυασμό των  1, 2, και 5 !!!!

Στον κουλοχέρη θα είχαμε περισσότερες πιθανότητες να το πετύχουμε...!

Αλλά με τους "κουλούς φωστήρες gsis"  δεν παίζεις....

Αυτοί είναι..."ΑΠΑΙΧΤΟΙ"...!

Link to comment
Share on other sites

Μα νομιζω και στις οδηγιες συμπληρωσης σου τα λεει αυτα.

Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.

Εγω ετσι κι αλλιως ετυχε να εχω κανει καταχωρησεις για πελατες μου και τα ξερω χωρις να εχω διαβασει τις οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τα λέει στις οδηγίες χρήσης, αλλά δεν είναι φόρμα αυτή, να μη μπορείς να προχωρήσεις παρά μόνο αν αποκωδικοποιήσεις  τα "κρυπτογραφημένα" που σου παρουσιάζει. Τώρα αν μπόρεσες και βρήκες τον συνδυασμό χωρίς τις οδηγίες (mr. Alan Turing)...

ε!  δε... μου συμπληρώνεις και ένα τζόκερ......; :mrgreen: 

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.