Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιτόπιοι έλεγχοι σε κατοικίες υπαχθείσες στο «Εξοικονόμηση κατ΄ οίκον»


Engineer

Recommended Posts

Το Υπουργείο Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού προγραμμάτισε διενέργεια επιτόπιας επιθεώρησης της ενταγμένης στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας πράξης με τίτλο «Πρόγραμμα ενίσχυσης νοικοκυριών και ενεργειακών επιθεωρήσεων – Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας» (Κωδικός MIS 352483) με δικαιούχο την ΕΤΕΑΝ ΑΕ.

 

Συγκεκριμένα, η επιτόπια επιθεώρηση θα διενεργηθεί από 7/12/2015 έως 8/12/2015, σύμφωνα με το παρακάτω χρονοδιάγραμμα:

  • στις 7/12/2015 επιτόπια επιθεώρηση στις κατοικίες με αποφάσεις υπαγωγής: 30-2013122354987, 29-2013112951918, 36-2014112179731
  • στις 8/12/2015 επιτόπια επιθεώρηση στις κατοικίες με αποφάσεις υπαγωγής: 34-2014071568965, 36-2014112181947, 33-2014051463725, 34-2014071571828.
Αντικείμενο της επιτόπιας Επιθεώρησης είναι η επιβεβαίωση:
  • Των στοιχείων φυσικής υλοποίησης του έργου ως προς το εγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα και το εγκεκριμένο φυσικό αντικείμενο συναρτήσει του οικονομικού αντικειμένου που έχει πραγματοποιηθεί.
  • Της τήρησης της νομιμότητας και κανονικότητας των δαπανών και των διαδικασιών εκτέλεσης των πράξεων.
Πηγή: http://www.b2green.gr/el/post/29960/

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν κάνει έλεγχο στα πλαίσια δειγματος 160 εργων, τον Ιανουαριο που μας πέρασε σε κατοικία στην Πατρα. Μάλλον εχουν ανατεθει οι έλεγχοι μέσω διαγωνισμου για συγκεκριμένο αριθμό ανά περιφέρεια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν κάνει έλεγχο στα πλαίσια δειγματος 160 εργων, τον Ιανουαριο που μας πέρασε σε κατοικία στην Πατρα. Μάλλον εχουν ανατεθει οι έλεγχοι μέσω διαγωνισμου για συγκεκριμένο αριθμό ανά περιφέρεια

Μήπως μπορείς να μας ενημερώσεις πως ακριβώς έγινε η όλη διαδικασία και τι ακριβώς ελέγχθηκε? 

Ευχαριστώ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μας ενημερώσεις πως ακριβώς έγινε η όλη διαδικασία και τι ακριβώς ελέγχθηκε? 

Ευχαριστώ. 

Ζήτησαν απο τον ιδιοκτήτη, τα πρωτότυπα παραστατικα (δελτία αποστολής-αποδειξεις), και τα ΠΕΑ, και εκαναν επιτοπιο ποιοτικό και ποσοτικό ελεγχο αυτών που αναγραφονταν με αυτά που είχε πραγματοποιησει. Οταν λεω ποιοτικό εννοω αν πχ το πάχος της θερμοπροσοψης ήταν αυτό που είχαμε βάλει στις προδιαγραφες (μπορουσαν σε κάποια σημεια να το τσεκάρουν) Εγω δεν πήγα (πήρα τηλ και τους ρωτησα αν χρειαζεται να ειμαι παρον και μου ειπαν οχι).  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια λέγε μου...

 

Εγω ολα τα παραστατικά τα είχα στο φάκελο που κατέθεσα στη τράπεζα. Δε κράτησα κανενα αντίγραφο για μένα. Ούτε καν τα ΠΕΑ.

Edited by Kane
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικούς μήνες η τράπεζα τα στέλνει πίσω. Είχα κρατήσει όμως και αντίγραφα από τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση μου, είχε γίνει το ΠΕΑ τον Νοεμβριο του 2013 και ο ελεγχος έγινε τον Ιανουαριο του 2015, και τα original παραστατικά τα ειχε το καταστημα της τραπεζας αν θυμαμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.