Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Παράταση στην Έκδοση Ειδοποιητηρίων Εισφορών Β' Εξαμήνου 2015


Engineer

Recommended Posts

Ποια σύνταξη βρε akius; Όπως πάει, κατευθείαν για θέα "τα ραδίκια ανάποδα", θα πηγαίνουμε.

 

 

είπα να δω τη θετική πλευρά σήμερα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα σήμερα από το τσμεδε και μου είπαν οτι το ειδοποιητήριο καθυστερεί γιατί θα ανασταλλεί η εφαρμογή της επιστροφής σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία...Είναι τουλάχιστον γελοίοι και φυσικά το αποτέλεσμα θα είναι να μην πληρώνει κανείς...Η κατάσταση είναι τραγική και είναι παράλογο να ζητάνε αυτές τις εξωφρενικές εισφορές όταν ειδικά οι νέοι μηχανικοί δέν καταφέρνουν ούτε αυτές να εξασφαλίοσουν με τα λιγοστά έσοδα -αν έχουν και δουλειά δλδ...

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

το ΚΑΝΕΙΣ και να ηθελαν όλοι θαταν δύσκολο και εκεί μας ρίχνουν

 

μηχανικοί με πτυχία μελέτης και κατασκευης για να συμμετέχουν σε δημόσιους διαγωνισμούς θέλουν ενημερότητα

καποιες πολεοδομίες ζητάνε ακόμα είχαν πει δυνάδελφοι πριν καιρό

 

 

οι δ.υ μηχανικοί και δεκο οργανισμών θα πληρώσουν

οι μισθωτοί το ίδιο

οι χομπίστες

του εξωτερικού

 

αντε να αυξηθούν τα απλήρωτα κατά 5000 μηχανικούς...

στη ρυθμιση τελικά δεν μπηκε και κανα τεράστιο νούμερο μηχανικών

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "αντε να αυξηθούν κατα 5.000" ας μη το λέμε τόσο ελαφρά τη καρδία εγώ όσους μηχανικούς γνωρίζω χρωστάνε. Εγώ προσωπικά κάνω και δεύτερη, άσχετη δουλειά για να πληρώνω τα κερατιάτικα. Δεν έχω προσφύγει στη "λύση" της διαγραφής γιατί έριξα πολύ κόπο για αυτό το πτύχίο και αγαπάω τη δουλειά μου για να τα παρατήσω, εύχομαι να μην αναγκαστώ στο τέλος. Αλλά αν έχουμε φτάσει στο σημείο να φεσώνουμε κάρτες για να πληρώσουμε το ΤΣΜΕΔΕ προφανώς υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε δεν το είπα έτσι

 

απλά σου λέω επειδή με αριθμούς θα το δουν οι υπευθυνοι πόσο θα αυξηθεί το χρεος προς το ταμειο ΔΕΝ ΘΑ ΙΔΡΩΣΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

το ΚΑΝΕΙΣ και να ηθελαν όλοι θαταν δύσκολο και εκεί μας ρίχνουν

 

μηχανικοί με πτυχία μελέτης και κατασκευης για να συμμετέχουν σε δημόσιους διαγωνισμούς θέλουν ενημερότητα

καποιες πολεοδομίες ζητάνε ακόμα είχαν πει δυνάδελφοι πριν καιρό

 

 

οι δ.υ μηχανικοί και δεκο οργανισμών θα πληρώσουν

οι μισθωτοί το ίδιο

οι χομπίστες

του εξωτερικού

 

αντε να αυξηθούν τα απλήρωτα κατά 5000 μηχανικούς...

στη ρυθμιση τελικά δεν μπηκε και κανα τεράστιο νούμερο μηχανικών

Και σε μεγάλο κομμάτι του ιδιωτικού τομεα χρειάζεται η ενημερότητα. Πχ για να μπεις έστω σαν εργολάβος υπάλληλος στα ΕΛΠΕ η στην motor oil ειναι απαραίτητη προϋπόθεση. Μια μερα ξέχασα σπίτι την εκτύπωση της μηνιαίας ενημερότητας και δεν με βάλανε απο την πύλη. Το ίδιο συμβαίνει και σε αλλα μεγαλα τεχνικά εργα. Σε πολεοδομιες ζητανε εκει που κάποτε κάνανε τα στραβά ματιά. Γενικα σε λιγο καιρό θα χρειάζεται παντου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα σήμερα από το τσμεδε και μου είπαν οτι το ειδοποιητήριο καθυστερεί γιατί θα ανασταλλεί η εφαρμογή της επιστροφής σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία...

 

Για να καταλαβω δηλαδη, η ανακοινωση που εκανε ο προεδρος του τεε τις προαλες (οτι θα κρατηθουν οι τιμες της χαμηλοτερης κατηγοριας στο β εξαμηνο ), ηταν προσωπικη του εκτιμηση και δεν εχει ενημερωθει το τσμεδε???

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.