Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών ΜΥΦ


Antiermitianos

Recommended Posts

 

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

Παράταση υποβολής ΜΥΦ 2014
[30.12.2015]
 
Σύμφωνα με έγκυρη ενημέρωση που είχαμε από το υπουργείο Οικονομικών θα δοθεί παράταση στην υποβολή των συγκεντρωτικών καταστάσεων πελατών - προμηθευτών (ΜΥΦ 2014) μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου 2016
 
Επίσης, θα παραταθεί και η προθεσμία υποβολής για τις διορθώσεις των αποκλίσεων (που αφορούν στα έξοδα) σε μεταγενέστερη ημερομηνία από αυτή που ισχύει σήμερα (σ.σ. μέχρι σήμερα η προθεσμία για τις διορθώσεις των απολίσεων εκπνέει στις 29.1.2016). 
 
Αύριο θα υπογραφεί η σχετική απόφαση με τις εν λόγω παρατάσεις. 
 

 

 

 

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

Παράταση υποβολής ΜΥΦ 2014
[30.12.2015]
 
Σύμφωνα με έγκυρη ενημέρωση που είχαμε από το υπουργείο Οικονομικών θα δοθεί παράταση στην υποβολή των συγκεντρωτικών καταστάσεων πελατών - προμηθευτών (ΜΥΦ 2014) μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου 2016
 
Επίσης, θα παραταθεί και η προθεσμία υποβολής για τις διορθώσεις των αποκλίσεων (που αφορούν στα έξοδα) σε μεταγενέστερη ημερομηνία από αυτή που ισχύει σήμερα (σ.σ. μέχρι σήμερα η προθεσμία για τις διορθώσεις των απολίσεων εκπνέει στις 29.1.2016). 
 
Αύριο θα υπογραφεί η σχετική απόφαση με τις εν λόγω παρατάσεις. 
 

 

 

Συνεχίζεται το γαιτανάκι των παρατάσεων , από μήνα σε μήνα . Μια σοβαρή απόφαση για τα όρια των αποκλίσεων δε λένε να πάρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ 2014

 

Για τη διευκόλυνση των φορολογουμένων υπεγράφη απόφαση σύμφωνα με την οποία η υποβολή καταστάσεων φορολογικών στοιχείων ημερολογιακού έτους 2014 παρατείνεται μέχρι την 20η Ιανουαρίου 2016.

 


Edited by Antiermitianos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
 
ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ 2014
 
Για τη διευκόλυνση των φορολογουμένων υπεγράφη απόφαση σύμφωνα με την οποία η υποβολή καταστάσεων φορολογικών στοιχείων ημερολογιακού έτους 2014 παρατείνεται μέχρι την 20η Ιανουαρίου 2016.
 

 

 

ΠΟΛ 1278/31-12-2015   , 20/01/2016 η καταληκτική ημερομηνία υποβολής των καταστάσεων για το 2014 και έως 29/01/2016 η υποβολή διορθωτικών καταστάσεων προμηθευτών για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί κάποιος προχωρημένος να μας πει με δυο λόγια τι δηλώνουμε και πώς σ'αυτή την ιστορία; Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αυτό το θέμα... Αυτά τα έκανε ο λογιστής μου μέχρι τώρα, αν θυμάμαι καλά μου τα ζητούσε σε ετήσια βάση, αλλά μάλλον το αλλάξανε σε πιο συχνή καταβολή και είπα μια και δεν παίζει μεγάλος φόρτος εργασίας να το πάρω επ' ώμου...

 

Διαβάζω τώρα το εγχειρίδιο, μου αρέσει...

Είναι κάτι σαν βιβλίο εσόδων-εξόδων; Περνάμε τα πάντα μέσα;

Γιατί το λένε ΜΥΦ;

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι γενικά περίπλοκο το θέμα ... με δύο λόγια όπως λες είναι κομμάτι δύσκολο ... γιατί θα υπάρξουν νέες απορίες σου και παρανοήσεις.

Οπότε για τα άπαντα δες εδω.

 

Τώρα για την απορία σου σχετικά με την ορολογία.

Στα πρώτα χρόνια εισόδου της «μηχανογράφησης» στο Υουργείο Οικονομικών το '75) οι τότε πολιτικοί προϊστάμενοι δημιούργησαν μία αυτόνομη και ενιαία Μηχανογραφική Υπηρεσία Φορολογίας (ΜΥΦ), η οποία στη συνέχεια έγινε Μηχανογραφικό Κέντρο Υπουργείου Οικονομικών (ΜΗΚΥΟ), μετά Κέντρο Πληροφορικής Υπουργείου Οικονομικών (ΚΕΠΥΟ) και σήμερα αυτόνομη και ενιαία Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων (ΓΓΠΣ).

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται όταν υπάρχει απόκλιση στα έξοδα? Εγώ το έχω περάσει σωστά. Ο προμηθευτής μου όχι.

Πρέπει ακόμη και στο 0,01 ευρώ να υπάρχει συμφωνία?

Τα 100 ευρώ πρόστιμο εφαρμόζεται και για τις αποκλίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.