Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαμηλή πίεση νερού στο κύκλωμα καλοριφέρ


tolakos

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω και εγώ το φαινόμενο να καίνε τα καλοριφέρ μισά κρύα μισά ζεστά.

Πήγα στον λέβητα και ενώ το μανόμετρο του πληρωτή ήταν στο 1bar με κρύα σώματα,του έδωσα μια και πήγε στο μηδέν!!!
δοκίμασα να ανοίξω να συμπληρώσω νερό από τον πληρωτή αλλά τζίφος!

ούτε δεξιά αλλά ούτε αριστερά δεν κάνει τίποτα.Βασικά πιο μπροστά έχει και βαλβίδα αντεπιστροφής αλλά πως θα καταλάβω τι από τα 2 έχει πρόβλημα?η βαλβίδα ή ο πληρωτής? Υπάρχει περίπτωση να επισκευαστεί εάν είναι κάτι τέτοιο ή χρήζει αντικατάσταση?

να σας πω κιόλα ότι όταν έκανα εξαέρωση με αναμμένο λέβητα τα εξαεροτηράκια σχεδόν κατουρούσαν,επίσης να σας πω ότι ο κυκλοφορητής είναι wilo και λειτουργεί κανονικά στην 2 σκάλα τον έχω τσεκάρει και με κατσαβίδι είναι οκ.

 

 

Ευχαριστώ και συγχαρητήρια για το site !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε tolako που από ότι βλέπω μάστορας είσαι και εσύ, αυτό το πρόβλημα και  με τα στοιχεία που δίνεις πόσο μπορεί να λυθεί από ένα φόρουμ;

Εγώ θα έλεγα να καλέσεις έναν καλό μάστορα υδραυλικό να κοιτάξει το δοχείο διαστολής αν έχει αέρα ή είναι τρύπιο να αλλάξεις τον αυτόματο πληρώσεως αν είναι πάνω απο 5-6 ετών και βλέπουμε.....

Λες ότι υπάρχει ανεπίστροφο μπροστά από τον αυτόματο....

Αν τα λες σωστά το ανεπίστροφο είναι αχρείαστο μιας και οι αυτόματοι πληρώσεως έχουν πάντα ενσωματωμένο ανεπίστροφο.....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

ο πληρωτής τελικά δουλεύει αλλά θέλει ρύθμιση μπορειται να μου πείτε πως ρυθμιζετε?εχει μια κατσαβιδωβιδα και μια περιστροφικη!γυρισα την κατσαβιδοβιδα προς το + και πειρε νερο το κυκλωμα,,η περιστροφικη σε ποια θεση θα πρεπει να ειναι?,,τωρα ομως μετα απο εξαερωση που εκανα με αναμμενο λεβητα και ζεστο νερο η πιεση επεσε και δεν γεμησε το κυκλωμα με φρεσκο νερο.παρεπιπτωντος ειχα φωναξει μαστορα εκανε μια γρηγορη συντηρηση πειρε ενα 50ευρω(καλα πειρε ο ανθρωπος)εχω αλλαξει θερμοστατη και φιλτρο πετρελαιου και μου εχουν βγει 90 ευρω!πολυ φοβαμαι οτι εαν τον ξαναφωναξω οτι θα θελει και αλλα και δεν μπορω,ευχαριστω φιλε aithilenio.

υγ.το δοχειο διαστολης το ειχε δει και μου πε οτι ειναι ενταξη η πιεση,

Edited by tolakos
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι πρέπει να αυξήσει την πίεση του δοχείου διαστολής απο 1 bar που είναι τώρα σε 1,5 bar ... ανεξαρτητα αν η στατική πίεση του δικτύου είναι μικρότερη απο το 1,5 bar!!!

 

Ως ελάχιστη πίεση του δοχείου διαστολής λαμβάνεται αυτή στο 1,5 bar.

Link to comment
Share on other sites

φίλε dib το δοχείο διαστολής έχει πίεση 1,5 bar.Τον πληρωτή τον εχω ρυθμίσει στα1,8 bar.Έχω κλείσει τα εξαερωτηρακια(καμπανάκια!!!! δεν ξέρω ακριβώς πως ονομάζονται) απο τα βανακια που έχουν πιο κάτω.

Ξεκινάω εξαέρωση τα σώματα και μόλις αδειάζω κάποια ποσότητα νερού ακούγετε ο πληρωτής να γεμίζει το κύκλωμα με νερό,οπότε με τα λίγα που ξέρω ο πληρωτής παει να πεί ότι είναι λειτουργικός!ο κυκλοφορητής όπως προείπα είναι τεσταρισμένος και αυτός είναι οκ (στην μεσαία σκάλα)!

τα σώματα εξακολουθούν να είναι μισά καυτά(απο την μέση και πάνω και μισά χλυαρά(απο την μέση και κάτω....κάτω κάτω δεξιά,προς το κρύα) <<το κύκλωμα είναι δυσώλινο>>

Edited by tolakos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ως ελάχιστη στατική πίεση του δικτύου έχουμε παντα 1.5 bar, ακόμα και αν η υψομετρική διαφορά είναι μικρότερη από 15m. Π.χ. σε επίτοιχους λέβητες που είναι στο ίδιο επίπεδο με τα σώματα ρυθμίζουμε την στάτική πίεση στο 1.5bar συνήθως.

 

Καλό είναι στις κεντρικές θερμάνσεις ο αυτόματος πληρώσεως να ρυθμίζεται 2-3m πάνω από την υψομετρική διαφορά της εγκατάταστασης, η πίεση του δ.δ. ακριβως όσο η υψομετρική διαφορά, ώστε να υπάρχει λίγο νερό πάντα στο δ.δ. και να μην κολλάει η μεμβράνη στο τοίχωμά του, όπως θα μας επιβεβαιώσουν και οι τεχνικοί που υπάρχουν στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

φίλε dib το δοχείο διαστολής έχει πίεση 1,5 bar.Τον πληρωτή τον εχω ρυθμίσει στα1,8 bar.Έχω κλείσει τα εξαερωτηρακια(καμπανάκια!!!! δεν ξέρω ακριβώς πως ονομάζονται) απο τα βανακια που έχουν πιο κάτω.

Ξεκινάω εξαέρωση τα σώματα και μόλις αδειάζω κάποια ποσότητα νερού ακούγετε ο πληρωτής να γεμίζει το κύκλωμα με νερό,οπότε με τα λίγα που ξέρω ο πληρωτής παει να πεί ότι είναι λειτουργικός!ο κυκλοφορητής όπως προείπα είναι τεσταρισμένος και αυτός είναι οκ (στην μεσαία σκάλα)!

τα σώματα εξακολουθούν να είναι μισά καυτά(απο την μέση και πάνω και μισά χλυαρά(απο την μέση και κάτω....κάτω κάτω δεξιά,προς το κρύα) <<το κύκλωμα είναι δυσώλινο>>

 

Αυτό φαίνεται σαν έλλειψη της απαιτούμενης παροχής στο δίκτυο. Δοκίμασες να βάλεις τον κυκλοφορητή στην τρίτη σκάλα;

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος της πίεσης του δοχείου διαστολής πρέπει να γίνεται με το δοχείο αποσυνδεδεμένο.

 

Υποψιάζομαι τρύπια μεμβράνη και δοχείο γεμάτο νερό.

 

Για τις ρυθμίσεις των πιέσεων όπως είπε ο συνάδελφος akaliak για προστασία της μεμβράνης και εφόσον ο λέβητας είναι στην ταράτσα (και το δοχείο και ο αυτόματος υποθέτω) θα πρέπει ο αυτόματος να ρυθμιστεί σε 0,5 bar και το δοχείο λίγο χαμηλότερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.