Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δε δουλεύει το test στον ΔΔΕ


Kostis Fouskis

Recommended Posts

ποιος σου είπε ρε παλικάρι μου ότι ο rcd δουλεύει -συνεργάζεται- με την γείωση?

Δε συνεργάζεται με τη γείωση. Τι κανει τώρα.όταν το ρεύμα που επιστρέφει μέσω του ουδέτερου είναι διαφορετικό απο εκείνο τησ φάσης λαμβάνοντας υπόψιν και την ανοχή των 30mA ενεργοποιείται

Edited by Kostis Fouskis
Link to comment
Share on other sites

Και που πάει αυτό το ρεύμα διαρροής?????Αν δεν υπάρχει γείωση (γείωση λειτουργίας εγκατάστασης ή γείωση "φυσική") που η τιμή δεν υπερβαίνει τα 1666Ω δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί το ρελε διαρροης τον 30mA.

Τα πρώτα ρελε της Siemens που κυκλοφόρησαν γράφουν Rb1667Ω.

Link to comment
Share on other sites

Το test button του ρελέ διαφυγής απλά παραλληλίζει μια αντίσταση πριν (στη φάση) και μετά (στον ουδέτερο) τον τοροειδή μ/σ που υπάρχει μέσα του  και δημιουργεί την όποια διαρροή (30mA) . εφόσον δεν πέφτει με το test, τότε λιβάνισετο και πήγαινε για το επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν δουλεύει το test button πρέπει να αλλαχθεί για τυπικούς λόγους, όμως:

1) έχω μετρήσει ρελέ που δουλεύει το test button αλλά με το όργανο πέφτει μετά τα 30mA οπότε είναι άχρηστο.

2) έχω μετρήσει ρελέ που δεν δουλεύει το test button αλλά με το όργανο δείχνει ότι το ρελέ δουλεύει μια χαρά. Πιθανότατα να είναι θέμα επαφής διότι έχω ανοίξει μερικά και δεν είναι απλές κατασκευές. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.