Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.... Σκεφτομαι και εγω για αγορα ζευγους δεκτων GPS μεσω του ΕΣΠΑ. Ειμαι αναμεσα σε R4 της Trimble, ανανεωμενο και αναβαθμισμενο οπως μου ειπαν και του promark 800, με μεγαλη διαφημιση απ'οτι βλεπω γιατ ην z-blade technology.Αφησα πισω το GR5 της Topcon λογω παλαιοτητας, στησιματος και βαρους.

Φυσικα δεν λεω οτι καποιες αποψεις στο forum και μονο θα με οδηγησουν σε συγκεκριμενη αγορα, αλλα θα ηθελα την αποψη σας για τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το R4 είναι ΤΡΟΜΕΡΟ και ιδίως το καινούριο το R4 III

δεν είναι όμως και πολύ ελαφρύ

 

ωραίο "στήσιμο" κατανομή βάρους έχει το gs08 της leica

 

το GR5 της topcon δεν το ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιό το GR5. Πλέον υπάρχουν πιο καινούρια και καλύτερα. Καλό το R4. Από τιμή πόσο πάει; Αντίστοιχων χαρακτηριστικών έχει η Topcon το καινούριο Hiper SR.

Υπαρχει και η σελίδα : http://www.geo-matching.com/category/id44-gnss-receivers.html

που είναι για σύγκριση. Αν έλεγε και τιμή καλά θα ήταν.

Edited by Barbatos
Link to comment
Share on other sites

 

Υπαρχει και η σελίδα : http://www.geo-match...-receivers.html

που είναι για σύγκριση. Αν έλεγε και τιμή καλά θα ήταν.

 

Χρήσιμη αυτή η σελίδα συνάδελφε!

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη σελίδα δίνει ανακριβή στοιχεία. Προσέξτε τι διαβάζετε.

Δίνει "Year of introduction" για το Leica GS15 το 2005 που είναι λάθος. Το GS15 παρουσιάστηκε στην αγορά το 2009 (Δεκέμβριος). Στην Ελλάδα ήρθε το 2010. Επίσης δίνει βάρος 3.3 κιλά ενώ to βάρος του δέκτη είναι 1,34 κιλά. 3,3 κιλά είναι όλο το setup δηλαδή δέκτης, στυλαιός, χειριστήριο, μπαταρίες. Διαβάστε εδώ.

Αντίστοιχα δίνει βάρος για το Topcon Hiper SR 0,85 κιλά, δηλαδή μόνο το βάρος του δέκτη. Ποιο είναι το συνολικό βάρος;

 

Μήπως κάτι είναι κατευθυνόμενο; Μήπως δεν είναι τυχαίο το ότι το προτείνει ο Barbatos ο οποίος ακόμη δεν μας απάντησε για τη σχέση του με την TOPCON; Χωρίς παρεξήγηση.

 

Εάν θέλετε να έχετε πιο ολοκληρωμένη άποψη δείτε και αυτό: Leica GS14

Link to comment
Share on other sites

Ενώ εσύ όταν λες "είναι κλάσεις ανώτερο και πολύ φθηνότερο" δείχνεις σοβαρότητα;

 

Εγώ απλώς σε ρωτάω πως γίνεται να γνωρίζεις με τόσες λεπτομέρειες όλα τα μοντέλα της Topcon. Ως απλός χρήστης μου φαίνεται δύσκολο.

Αλλά ακόμα κι αν δεν έχεις σχέση με την Topcon, εφ' όσον θέλεις να κάνεις τόσο ευθεία διαφήμιση γιατί δε δίνεις τα στοιχεία σου ώστε οι συνάδελφοι που συμβουλεύεις να αναφέρονται σε κάποιον επώνυμο με γνώσεις;

 

Πάντως ανεξάρτητα από τον Barbato, αναφέρομαι σε όλους όσους διαβάζουν αυτό το φόρουμ και λέω πως αν ήθελα θα μπορούσα να έχω δέκα ανώνυμους λογαριασμούς και να κάνω ολόκληρες συζητήσεις μόνος μου και να τις κατευθύνω όπου θέλω.

Θεωρώ όμως ανήθικο, εκπρόσωπος μίας εταιρίας να προσπαθεί να κατευθύνει το κοινό του φόρουμ στο προϊόν του παριστάνοντας τον συνάδελφο. Και όλοι το ξέρετε πως αυτό γίνεται εδώ αλλά και σε κάθε φόρουμ.

Ο καθένας επιλέγει αυτό που ταιριάζει στο ύφος, το ήθος και την παιδεία του.

Edited by anton_a
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρός, υπεύθυνος και ειλικρινής ο anton. +1 από εμένα.

Το φορουμ δεν ειναι για διαφησιμη αλλά για να παραθέτουμε απόψεις για οτι αφορούν εμάς τους επιστήμονες. και τα γεωδαιτικά gps δεν είναι αυτοσκοπός. η ποιότητα στην δουλειά μας είναι που δυστυχώς δεν υπάρχει, όπως καμιά φορά και το ήθος και η σοβαρότητα.

 

Καλή Ανάσταση....γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Το GR-5 έχει UHF MODEΜ, ενώ το Hiper SR έχει τεχνολογία bluetooth Longlink 300m. Φαντάζομαι στην περίπτωση που χρησιμοποιείται ως ζεύγος και όχι ως rover σε κάποιο δίκτυο το καθένα έχει άλλες δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.