Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

περισσότερο έβλεπα την εφαρμογή του, σε κτίσματα 1-2 ορόφους ή αποθήκες όπου είναι πολύ πιθανό ο δέκτης να χει λύση αλλά στις γωνίες δυσκολεύεσαι να βάλεις το δέκτη λόγω κεραίας και να χρησιμοποιείς  το tilt για να βγει πιο καλό το σημείο. ή σε μάντρες με δέντρα να γέρνεις λίγο παραέξω για να πιάσει. 

 

αλλά αυτό είναι σκέψη. δεν έχω δει στη πράξη αν δουλεύει με παραγωγικό τρόπο η δυνατότητα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς αν αυτά τα pro mark 120/220 είναι μόνον rovers; (δε βλέπω να αναφέρει κάπου περί uhf).

 

Κάποιος συνάδελφος με epoch 50 να μας πεί εντυπώσεις ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα παιδιά είμαι τοπογράφος  θα ήθελα να αγοράσω ένα gps χειρός ποιο μου προτείνετε;; για να παίρνω μετρήσεις. 

και να μπορώ να περνάω τα σημεία σε cad.

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το θέμα σας συγχωνεύτηκε με το παρών.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
παρατήρηση
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο οικονομικό κάποιου γνωστού οίκου π.χ. GARMIN .

Εγώ με το GPS 60 της GARMIN έχω κάνει μια χαρά την δουλειά μου ( λήψη σημείου - μεταφορά από και προς pc), η οποία μπορεί μόνο να είναι να πάρεις ένα στίγμα χονδρικό σε κάποιο σημείο (  +- 1-2 μ. )

Υποθέτω πως γνωρίζεις φυσικά πως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ένταξη σε τοπογραφικά διαγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι είμαι προ των πυλών στην αγορά ενός διπλόσυχνου gps rtk. Οι δουλειές που αναλαμβάνω είναι κυρίως αποτυπώσεις-οριοθετήσεις αγροτεμαχίων και οικοπέδων σε πόλεις και οικισμούς.

Από την μέχρι τώρα έρευνα έχω διαπιστώσει ότι υπάρχουν αρκετές εταιρείες που κατασκευάζουν τέτοια μηχανήματα, αρκετές αντιπροσωπείες στην Ελλάδα, και ότι οι τιμές έχουν πέσει αρκετά λόγω της εισόδου Κινέζων στην αγορά.

Από μάρκες, καταλαβαίνω ότι οι καλύτερες-αξιόπιστες θεωρούνται οι Leica, Trimble και η Topcon.

Από και και πέρα υπάρχουν οι Stonex (Ιταλική), Javad, Altus, Hi, Kolida και Spectra. Φυσικά μπορεί να υπάρχουν και άλλοι ή η κατάταξη να είναι λάθος, (ζητώ συγγνώμη από τυχόν αντιπροσώπους αν δεν αναφέρθηκαν κάποιες μάρκες), αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση αυτές τις μάρκες βρήκα.

Οι επιλογές είναι αρκετές αλλά θα έλεγα πώς χωρίζονται σε 3 κατηγορίες (διορθώστε με αν κάνω λάθος):

1. Οι καλύτερες Leica, Trimble και Topcon

2. Η Stonex

3. Οι υπόλοιπες

 

Αυτό το οποίο ζητάω από ένα όργανο είναι τα εξής και όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά: μικρό βάρος, πολύς χρόνος στο πεδίο με μια μπαταρία ή δυνατότητα hot swap, στοιχειώδη εγγύηση, γρήγορο service και να υπάρχουν ανταλλακτικά για τα παρελκόμενα, να έχει περπατήσει το μηχάνημα αρκετά (εννοώ να μην έχουν πουληθεί 10 κομμάτια σε όλη την Ελλάδα), να έχει σήμα κάτω από δέντρα :smile:)), μικρό κόστος.

Ξέρω ότι το κόστος είναι αντιστρόφως ανάλογο με τα προηγούμενα, αυτό το οποίο δεν ξέρω είναι η συμπεριφορά κάθε οργάνου, και εκεί θα ήθελα τη βοήθειά σας - εμπειρία σας.

Το καλύτερο θα ήταν να τα δοκιμάσω όλα αλλά κάτι τέτοιο είναι αδύνατο.

 

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους ιδιωτικούς σταθμούς που υπάρχουν, θα τους εμπιστευόσασταν? υπάρχει μεγάλη διαφορά π.χ. της μέτρικανετ με μιας πολύ μικρότερης εταιρείας με 5-6 σταθμούς? Μπορώ να βασιστώ σε ένα τέτοιο δίκτυο αντί για το hepos ή για το δίκτυο της μέτρικανετ? Στα ιδιωτικά δίκτυα στον μετασχηματισμό σε ΕΓΣΑ '87 λαμβάνεται υπ' όψιν πρόσθετη διόρθωση μέσω κανναβοποιημένων συστηματικών παραμορφώσεων για την Ελλάδα?

Αληθεύει ότι το HEPOS εκμεταλλεύεται μόνο GPS δορυφόρους και όχι Glonass?

Από software ποιο θεωρείτε ποιο user friendly? Έχετε δοκιμάσει το πρόγραμμα myrtk που έχει φτιάξει ελληνική εταιρεία και τρέχει σε android? Μπορεί κανείς να βασιστεί επάνω του?

Τέλος, υπάρχει κάτι άλλο το οποίο θεωρείται ότι θα πρέπει να προσέξω, λάβω υπ' όψιν κτλ, πριν την αγορά?

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι είμαι προ των πυλών στην αγορά ενός διπλόσυχνου gps rtk. Οι δουλειές που αναλαμβάνω είναι κυρίως αποτυπώσεις-οριοθετήσεις αγροτεμαχίων και οικοπέδων σε πόλεις και οικισμούς.

Από την μέχρι τώρα έρευνα έχω διαπιστώσει ότι υπάρχουν αρκετές εταιρείες που κατασκευάζουν τέτοια μηχανήματα, αρκετές αντιπροσωπείες στην Ελλάδα, και ότι οι τιμές έχουν πέσει αρκετά λόγω της εισόδου Κινέζων στην αγορά.

Από μάρκες, καταλαβαίνω ότι οι καλύτερες-αξιόπιστες θεωρούνται οι Leica, Trimble και η Topcon.

Από και και πέρα υπάρχουν οι Stonex (Ιταλική), Javad, Altus, Hi, Kolida και Spectra. Φυσικά μπορεί να υπάρχουν και άλλοι ή η κατάταξη να είναι λάθος, (ζητώ συγγνώμη από τυχόν αντιπροσώπους αν δεν αναφέρθηκαν κάποιες μάρκες), αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση αυτές τις μάρκες βρήκα.

Οι επιλογές είναι αρκετές αλλά θα έλεγα πώς χωρίζονται σε 3 κατηγορίες (διορθώστε με αν κάνω λάθος):

1. Οι καλύτερες Leica, Trimble και Topcon

2. Η Stonex

3. Οι υπόλοιπες

 

Αυτό το οποίο ζητάω από ένα όργανο είναι τα εξής και όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά: μικρό βάρος, πολύς χρόνος στο πεδίο με μια μπαταρία ή δυνατότητα hot swap, στοιχειώδη εγγύηση, γρήγορο service και να υπάρχουν ανταλλακτικά για τα παρελκόμενα, να έχει περπατήσει το μηχάνημα αρκετά (εννοώ να μην έχουν πουληθεί 10 κομμάτια σε όλη την Ελλάδα), να έχει σήμα κάτω από δέντρα :smile:)), μικρό κόστος.

Ξέρω ότι το κόστος είναι αντιστρόφως ανάλογο με τα προηγούμενα, αυτό το οποίο δεν ξέρω είναι η συμπεριφορά κάθε οργάνου, και εκεί θα ήθελα τη βοήθειά σας - εμπειρία σας.

Το καλύτερο θα ήταν να τα δοκιμάσω όλα αλλά κάτι τέτοιο είναι αδύνατο.

 

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους ιδιωτικούς σταθμούς που υπάρχουν, θα τους εμπιστευόσασταν? υπάρχει μεγάλη διαφορά π.χ. της μέτρικανετ με μιας πολύ μικρότερης εταιρείας με 5-6 σταθμούς? Μπορώ να βασιστώ σε ένα τέτοιο δίκτυο αντί για το hepos ή για το δίκτυο της μέτρικανετ? Στα ιδιωτικά δίκτυα στον μετασχηματισμό σε ΕΓΣΑ '87 λαμβάνεται υπ' όψιν πρόσθετη διόρθωση μέσω κανναβοποιημένων συστηματικών παραμορφώσεων για την Ελλάδα?

Αληθεύει ότι το HEPOS εκμεταλλεύεται μόνο GPS δορυφόρους και όχι Glonass?

Από software ποιο θεωρείτε ποιο user friendly? Έχετε δοκιμάσει το πρόγραμμα myrtk που έχει φτιάξει ελληνική εταιρεία και τρέχει σε android? Μπορεί κανείς να βασιστεί επάνω του?

Τέλος, υπάρχει κάτι άλλο το οποίο θεωρείται ότι θα πρέπει να προσέξω, λάβω υπ' όψιν κτλ, πριν την αγορά?

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις

 

Δεν έχω χρόνο να σου γράψω κατεβατά αλλά σε γενικές γραμμές,

αν μπορείς να δώσεις κατι παραπάνω για Leica κάντο (κυρίως για λόγους υποστήριξης), αλλιώς πάρε κάποιο με καλό λογισμικό π.χ. το Altus το έχω δοκιμάσει και είναι μια χαρά και δίνεται με το Carlson SurvCE που είναι πολύ εύχρηστο. Από λογισμικά είναι καλό και το Fieldgenius το οποίο νομίζω το δίνει η metrica στα άλλα gps εκτός leica.

Για τα δίκτυα, το HEPOS έχει την καλύτερη κατανομή βάσεων (τουλάχιστον στην περιοχή μου). Το κακό είναι ότι δεν έχει Glonass οπότε καλό θα ήταν να πας σε άλλο δίκτυο που να το υποστηρίζει.

Εγω χρησιμοποιώ και το HEPOS για στατικές μετρήσεις αλλά και το MetricaNet για RTK. Πρακτικά τα ίδια αποτελέσματα σου βγάζουν και το μετρικα και της τοπκον αφού έχουν συνορθώσει τις βάσεις τους απο το HEPOS.

Αυτά, αν θες κατι άλλο ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αυτό το οποίο ήθελα να ρωτήσω είναι αν τα υπόλοιπα ιδιωτικά δίκτυα (civilshop, jgc, κτλ) έχουν συνορθώσει τις βάσεις τους από το hepos και αν μπορείς να τα εμπιστευτείς.

Για να είμαι πιο κατανοητός: Κάνοντας μια αποτύπωση ενός σημείου σε φ,λ παίρνω τα raw data και μετασχηματίζοντάς τα εγώ ο ίδιος σε ΕΓΣΑ '87 βλέπω ότι έχω μια διαφορά της τάξης του ενός μέτρου σε σχέση με αυτό που μου βγάζει το λογισμικό της topcon στο χειριστήριο ή στην εξαγωγή αρχείου σε ΕΓΣΑ '87. Αυτό πού μπορεί να οφείλεται? Ίσως στην πρόσθετη διόρθωση μέσω κανναβοποιημένων συστηματικών παραμορφώσεων?

Αυτό ισχύει για όλα τα δίκτυα? Υπάρχει περίπτωση σε κάποιο να γίνεται απλά μετασχηματισμός και να έχω σφάλμα 1μ πάντα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.