Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

Δεν γνωρίζω αν έχουν συνορθώσει τα δίκτυα τους απο HEPOS αλλά υποθέτω πως όχι αλλιώς θα το διαφημίζανε.

Η μέτρηση που λες πως έχει γίνει και πως έκανες τον μετασχηματισμό; Δωσε περισσότερες πληροφορίες για να δούμε που οφείλεται το σφάλμα.

Οι κάνναβοι διορθώσεων παίζουν ρολο στον μετασχηματισμό HTRS07-->ΕΓΣΑ87 και αφορούν μόνο δίκτυα που λειτουργούν στο HTRS07 (HEPOS,Metricanet,Uranus). Όλοι οι υπόλοιποι δουλεύουν με τοπικά συστήματα π.χ. φτιάξανε ενα σταθμό σε μια ταράτσα τον οποίο συνορθώσανε απο 3-4 τριγωνομετρικά. Αν αυτά τα τριγωνομετρικά έχουν σφάλμα τότε αυτό μεταφέρεται και όσο απομακρύνεσαι μεγαλώνει η αβεβαιότητα.

Γενικά ότι δέκτη και να παρεις εγώ θα επέλεγα κάποιο απο τα τρία παραπάνω δίκτυα γιατι παρέχουν περισσότερες υπηρεσίες. Απο κει και πέρα αν κινείσαι σε μικρή ακτίνα μπορεί να σε καλύψουν και τα άλλα δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με τη μέτρηση:

Πήρα το αρχείο με τα raw data σε φ,λ γεωγραφικό μήκος και πλάτος τα οποία και παραθέτω αυτούσια:

π.χ.:

 

GPS,PNFIXXX8,LA41.113588105,LN26.180828451,EL70.887

--GS,PNFIXXX8,N 4562485.962076,E 692919.447726,EL19.334316,--
--HRMS:0.008, VRMS:0.018, STATUS:FIXED, SATS:8, PDOP:2.378
 
(Απ' ότι έχω καταλάβει το φ και λ φαίνεται σαν δεκαδικός αριθμός αλλά στην ουσία είναι μοίρες, πρώτα λεπτά κτλ, δηλ το 41.113588105 είναι 41 μοίρες, 11 πρώτα λεπτά και 35.88105 δεύτερα λεπτά???)
 
εδώ δίνει LA,LN στην πρώτη γραμμή αλλά και συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ '87 στη δεύτερη γραμμή.
 
Κάνοντας ο ίδιος μετασχηματισμό από το πρόγραμμα franson coordTrans παίρνω χ και ψ ώς εξής:
X:   692919.16
Y: 4562485.23
 
Οι διαφορές είναι 28.7εκ κατα Χ και 73.2εκ κατά Υ., δηλαδή αρκετά μεγάλη διαφορά.
Δυστυχώς δε γνωρίζω τη μεθοδολογία από το Franson.
 
Το coords δίνει (το οποίο όμως δίνει και σφάλμα +- 1.20μ):
Χ:  692919.88
Y: 4562485.57
 
Το ερώτημά μου είναι το εξής: Έστω ότι αποτυπώνω αυτό το φ και λ από διαφορετικά GNSS (όχι το ίδιο σημείο στο έδαφος αλλά έστω ότι όλα διαβάζουν το ίδιο φ και λ), 
θα έχω τις ίδιες συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ στο αρχείο εξαγωγής είτε από μηχάνημα-software Leica, είτε από Topcon, είτε από Stonex, είτε από κάποιο άλλο, αν όλα βρίσκονται σε διαφορετικό δίκτυο ιδιωτικό είτε HEPOS?
 
Ελπίζω να έγινα κατανοητός και συγγνώμη για το offtopic του θέματος...
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι έκανες...

σε τι σύστημα μέτρησες; σε WGS84? Τα GPS δουλεύουν σε αυτό το σύστημα και απο κει και πέρα υπάρχουν παράμετροι προσεγγιστικού μετασχηματισμού από το ένα σύστημα στο άλλο.

Για να πετύχεις καλή ακρίβεια πρέπει να έχει γνωστές συν/νες η βάση σου στο σύστημα αναφοράς που θέλεις να δουλέψεις.

Όλα αυτά όμως δεν σε απασχολούν εσένα. Ο δέκτης που θα πάρεις θα ρυθμιστεί κατάλληλα ανάλογα το δίκτυο που θα συνδεθείς (εκεί θα σε βοηθήσει ο πωλητής του μηχανήματος) και θα δουλεύεις απ'ευθείας σε ΕΓΣΑ87.

Το μόνο που θα πρέπει να ξέρεις ποιές είναι οι αποκλίσεις σε κάθε περίπτωση (και εκεί θα σε ενημερώσει κατάλληλα ο πωλητής).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Σχετικά με τη μέτρηση:

Πήρα το αρχείο με τα raw data σε φ,λ γεωγραφικό μήκος και πλάτος τα οποία και παραθέτω αυτούσια:

π.χ.:

 

GPS,PNFIXXX8,LA41.113588105,LN26.180828451,EL70.887

--GS,PNFIXXX8,N 4562485.962076,E 692919.447726,EL19.334316,--
--HRMS:0.008, VRMS:0.018, STATUS:FIXED, SATS:8, PDOP:2.378
 
(Απ' ότι έχω καταλάβει το φ και λ φαίνεται σαν δεκαδικός αριθμός αλλά στην ουσία είναι μοίρες, πρώτα λεπτά κτλ, δηλ το 41.113588105 είναι 41 μοίρες, 11 πρώτα λεπτά και 35.88105 δεύτερα λεπτά???)
 
εδώ δίνει LA,LN στην πρώτη γραμμή αλλά και συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ '87 στη δεύτερη γραμμή.
 
Κάνοντας ο ίδιος μετασχηματισμό από το πρόγραμμα franson coordTrans παίρνω χ και ψ ώς εξής:
X:   692919.16
Y: 4562485.23
 
Οι διαφορές είναι 28.7εκ κατα Χ και 73.2εκ κατά Υ., δηλαδή αρκετά μεγάλη διαφορά.
Δυστυχώς δε γνωρίζω τη μεθοδολογία από το Franson.
 
Το coords δίνει (το οποίο όμως δίνει και σφάλμα +- 1.20μ):
Χ:  692919.88
Y: 4562485.57
 
Το ερώτημά μου είναι το εξής: Έστω ότι αποτυπώνω αυτό το φ και λ από διαφορετικά GNSS (όχι το ίδιο σημείο στο έδαφος αλλά έστω ότι όλα διαβάζουν το ίδιο φ και λ), 
θα έχω τις ίδιες συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ στο αρχείο εξαγωγής είτε από μηχάνημα-software Leica, είτε από Topcon, είτε από Stonex, είτε από κάποιο άλλο, αν όλα βρίσκονται σε διαφορετικό δίκτυο ιδιωτικό είτε HEPOS?
 
Ελπίζω να έγινα κατανοητός και συγγνώμη για το offtopic του θέματος...

 

 

 

Συνάδελφε

 

Τα αποτελέσματα "δείχνουν" ότι οι συντεταγμένες πάρθηκαν με απλή μετάθεση αυτού που έβγαλε το τζι πι ες σύμφωνα με το μετασχηματισμό του ΟΚΧΕ...Είναι προσεγγιστικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σχετικά με τη δυνατότητα χρησιμοποίησης ως ζευγάρι, είτε με UHF είτε με long range bluetooth, όπως έχουν κάποιες εταιρείες:

Μπορώ π.χ. να στήσω 1 όργανο σε ένα οικόπεδο σε σημείο που έχω fixed λύση και να μετακινούμαι με το δεύτερο στα σημεία που θέλω να αποτυπώσω ακόμα και αν είναι κάτω από δέντρα κτλ?

Συγγνώμη για την πραγματικά γελοία απορία μου αλλά αν μπορεί ας εξηγήσει κάποιος τι μπορεί να κάνει κάποιος με δύο γεωδαιτικά gps ως ζευγάρι.

 

Ποιο θα διαλέγατε? Leica GS08plus ή Topcon Hiper SR αν δεν σας ενδιέφερε η τιμή?

Link to comment
Share on other sites

1) Εννοείται πως αυτό γίνεται. Μπορείς να στήσεις το base σε ένα σημείο άσχετα αν έχεις με hepos ή άλλο δίκτυο λύση στη στάση σου και να κάνεις αποτύπωση με τις προσεγγιστικές συντεταγμένες του base, με χρήση του UHF modem τροφοδοτόντας το rover GPS σου.

Στη συνέχεια και υπό τη προϋπόθεση ότι ο base σου καταγράφει raw δεδομένα μπορείς στο γραφείο να κάνεις επίλυση με δεδομένα raw που θα κατεβάσεις από ένα μόνιμο σταθμό αναφοράς (hepos ή αλλου δικτύου) ώστε να δώσεις τις σωστές συντεταγμένες στον base σου. Τοτε αυτόματα όλα τα σημεία που αποτύπωσες θα "ερθουν" δλδ θα μετατεθούν στις σωστές συντεταγμένες (μετάθεση κατά ΔΧ,ΔΥ,ΔΖ) όση είναι η μετάθεση (διάνυσμα) από τη παλιά (προσεγγιστική θέση) στη νέα (σωστή) θέση.

Ή αλλιώς δίνεις λύση με RTK στον base και μετά με τις συντεταγμένες αυτές συνεχίζεις την αποτύπωσή σου με UHF.

 

ΌΜΩΣ το μειονέκτημα πλέον του να δουλέυεις με UHF μόντεμ δηλ με δύο δέκτες είναι το κόστος απόκτησης του δεύτερου δέκτη!!! Μπορεί η αποτύπωση να είναι φθηνή μιας και κατεβάζεις είτε συντεταγμένες RTK στον Βase είτε πρωτογενή δεδομένα για μετεπεξεργασία και όλη σου την εργασία τη κάνεις με 1 rover στην ουσία χωρίς να χρεώνεσαι με χρονοχρέωση κλπ αλλά ΠΑΛΙ έχεις ένα δέκτη για αποτύπωση όπως με hepos ή άλλο δίκτυο!!! ΑΝ δεν είσαι τοπογράφος (που ΔΕΝ είσαι) ώστε να σου χρειάζεται σε κάποιες εργασίες να στήνεις δίκτυο στάσεων και να κάνεις στατικές παρατηρήσεις και ασχολείσαι με απλά τοπογραφικά ..... τότε η λύση του ζεύγους είναι κοστοβόρα για την απόκτηση του 2ου δέκτη. 

Η λύση του να δουλεύεις με base είναι ενδεδειγμένη με 2 rover...... ΔΗΛΑΔΗ να έχεις 3 δεκτες (1 βάση και 2 κινητούς)......... εγώ έχω 4 ..... και στην ουσία βάζω 1+2 σε ΣΠΑΝΙΕΣ πλέον περιπτώσεις..... όλες τις συνήθεις εργασίες τις βγάζω με τον ένα που έχει hepos!!!!!!!!!!!!

 

2) Eγώ θα συνιστούσα τον leica αυτόν ή καλύτερο μοντέλο που να έχει τη δυνατότητα καταγραφής πρωτογενών δεδομένων, αλλά αυτό είναι η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ μου άποψη και μόνο!!! Αλλά εγώ είμαι τοπογράφος και έχω άλλες ανάγκες από σένα και εγώ θα κληθώ να κάνω εργασίες που σίγουρα εσύ δε πρόκειται και λόγω ειδικότητας και γνώσεων να αντιμετωπίσεις!!!

Δες τους, σύγκρινέ τους, δες τη τσέπη σου .... κι αποφάσισε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση...όχι σε δέντρα απο κάτω δεν μπορείς να αποτυπώνεις με ακρίβεια. Μπορεί να πάρεις λύση float ή και σε κάποιες περιπτώσεις fixed αλλά δεν είσαι καθόλου σίγουρος ότι είναι σωστές οι συν/νες.

Γενικά το GPS θέλει προσοχή, δεν είναι πανάκεια και πρέπει κανείς να γνωρίζει τα όρια του γιατί αλλιώς μπορεί να πέσει σε σφάλματα και να μην το πάρει καν χαμπάρι.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση...όχι σε δέντρα απο κάτω δεν μπορείς να αποτυπώνεις με ακρίβεια. Μπορεί να πάρεις λύση float ή και σε κάποιες περιπτώσεις fixed αλλά δεν είσαι καθόλου σίγουρος ότι είναι σωστές οι συν/νες.

Γενικά το GPS θέλει προσοχή, δεν είναι πανάκεια και πρέπει κανείς να γνωρίζει τα όρια του γιατί αλλιώς μπορεί να πέσει σε σφάλματα και να μην το πάρει καν χαμπάρι.

Αυτό .... ξαναπες το!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και ειδικά από ΜΗ τοπογράφους που δεν έχουν και το υπόβαθρο να αξιολογήσουν το αποτέλεσμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα παιδια θέλω την αποψη σας στο εξής ερώτημα , εχω μια προσφορα στα 5500 για τον topcon hiper sr με gps + glonass.το ότι δεν παίρνει galileo θεωρείται σημαντικό μειονεκτημα ή όχι. Στα οικονομικά δεδομένα μου και απο τις προσφορές που είχα το θεωρώ την ποιο προσιτή λύση και για τις δουλειές που κάνω (κυρίως τοπογραφικά-οριοθετήσεις κλπ μικρότερου ευρους. έχει καποιος να μου προτείνει κάτι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θέλω την αποψη σας στο εξής ερώτημα , εχω μια προσφορα στα 5500 για τον topcon hiper sr με gps + glonass.το ότι δεν παίρνει galileo θεωρείται σημαντικό μειονεκτημα ή όχι. Στα οικονομικά δεδομένα μου και απο τις προσφορές που είχα το θεωρώ την ποιο προσιτή λύση και για τις δουλειές που κάνω (κυρίως τοπογραφικά-οριοθετήσεις κλπ μικρότερου ευρους. έχει καποιος να μου προτείνει κάτι άλλο ?

 

Καλημέρα.

 

1ον σήμερα ο Galileo δεν νομίζω να χρησιμοποιείται από κανένα GPS. Απλά όσοι το έχουν είναι έτοιμοι να το χρησιμοποιήσουν όταν τεθεί σε λειτουργία. 

2ον Από το site της Treecomp για το Hiper sr λέει ότι έχει όλα τα συστήματα, μαζί και το Galileo. Προφανώς στην προσφορά που πήρες, για να γίνει όσο το δυνατόν πιο φτηνή, μάλλον σου λένε (έτσι πιστεύω δηλαδή) ότι όταν ενεργοποιηθεί το Galileo (και τα άλλα μαζι), θα πληρώσεις το κατιτίς σου για να στο ενεργοποιήσουμε στο μηχάνημα.

 

Τώρα, για τις δυνατότητές του και τα προβλήματα, δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να σου δώσω τη γνώμη μου... Αλλά πριν αγοράσεις κάτι, ζήτα να σου κάνουν μια επίδειξη πρώτα οι ίδιοι ή και ακόμα καλύτερα, νοίκιασέ το για 1-2 ημέρες και πήγαινε μέτρα μόνος σου σε κάποιο χωριό, μακριά από αστικά κέντρα, και τότε θα δεις πραγματικές δυνατότητες και προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.