Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά ακινήτου μέσω ενοικίου


Dimitris_81

Recommended Posts

καλησπέρα και καλή χρονιά. Γνωρίζει κανεις για αγορα ακινητου μεσω ενοικιων (let to buy)? Ειτε απο κατασκευαστη είτε απο ιδιώτη κτλ

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

(“Αγορά εν… οίκω©») που βασίζεται στο μοντέλο “Let to Buy” που εφαρμόζεται εδώ και χρόνια στη Δυτική Ευρώπη.

 

δξ λεπτομερειες
 

και, μεσα σε αυτον τον χαμο που γινεται με τα ακινητα,  δξ αν τελικα εχει εφαρμοστει...

Link to comment
Share on other sites

είχε ακούσει πριν χρόνια την Βόρεια Ευρώπη , οτι ίσχυε, έπαιρνε Αγγλία ιδιοκτήτης σπίτι, το "αγόραζε" πληρώνοντας δόση ίση με το ενοίκιο. Δεν ξέρω ποιός "πουλούσε" και καθόλου το νομικό '' Ακουσα μάλιστα, πως αν αυτός ο ιδιοκτήτης κάποια στιγμή πουλούσε, πήγαινε στον επόμενο, που υπολόγιζε'' την αξία που είχε εξοφλήσει ο πρωην και ξεκινούσε αυτός την αποπληρωμή

Link to comment
Share on other sites

και τι ισχυει εδω. Παντως θα ηταν μια λυση για καποιον θα ηθελε ενα σπιτι. Μαλλον θα περιμενουν να μαζεψουν πολλα ακινητα και μετα. Παντως οπως ειπε και ο Arche στην Αγγλια εφαρμοζεται τουλαχιστον εδω και 15 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία η ιδιοκτησία είναι για 99 χρόνια. Είναι αλλιώς εκεί. Αγοράζεις χρόνια χρήσης και όχι ιδιοκτησία και αν φύγεις σε άνοδο έχει καλά αλλιώς την έβαψες. Είναι τζόγος

Link to comment
Share on other sites

και τι ισχυει εδω. Παντως θα ηταν μια λυση για καποιον θα ηθελε ενα σπιτι. Μαλλον θα περιμενουν να μαζεψουν πολλα ακινητα και μετα. Παντως οπως ειπε και ο Arche στην Αγγλια εφαρμοζεται τουλαχιστον εδω και 15 χρονια.

Δεν είναι απλό Δημήτρη.... πρέπει να βρεις τον ιδιοκτήτη που θα έχει τα 1000 ακίνητα, που δεν θα έχει το πρόβλημα, δεν θα χρωστάει, δεν θα έχει πρόβλημα, να σου δώσει και να του εξοφλείς με το νοίκι.

Αν το έκανε τράπεζα, ενδεχομένος κάποια στιγμή να το κάνει...

οι ιδιοκτήτες που ξέρω εγώ είναι τόσο φεσωμένοι, που πιο πιθανόν να σου το δώσουν στην μισή τιμή, παρά να σου δώσουν με νοίκι.

Ισως αν πετύχεις την περίπτωση, προσωπικά δεν ξέρω, εγώ αν έβρισκα θα έδινα το δικό μου. Μονοκοπανιάς όμως

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία η ιδιοκτησία είναι για 99 χρόνια. Είναι αλλιώς εκεί. Αγοράζεις χρόνια χρήσης και όχι ιδιοκτησία και αν φύγεις σε άνοδο έχει καλά αλλιώς την έβαψες. Είναι τζόγος

 

Αλήθεια ειναι αλλα δεδομένου οτι κάνεις δε ζει τόσο, όταν μεταβιβάζεται στον κληρονόμο ειναι άλλα 99. Ουσιαστικά 99 ο καθένας.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το σχόλιο το έγραψα από το κινητό , να γίνω λίγο πιό αναλυτικός .

 

1. Αγγλία . Αγοράζεις το στεγαστικό του σπιτιού που ανήκει σε κάποιον , ιδιοκτήτη , εταιρεία , τράπεζα , φάντ κλπ 

Το σπίτι αποτιμάται σήμερα Α λίρες . Πληρώνεις δόση και μένεις εκεί 5-10-20 χρόνια , όσα σε βολεύει από δουλειά και από οικογενειακή κατάσταση . Στο τέλος της περιόδου το σπίτι κάνει Β . Αν το Α και οι δόσεις είναι μεγαλύτερες από το Β , παίρνεις λεφτά στο χέρι . Αν είναι μικρότερο χρωστάς λεφτά . 

 

Τα σπίτια εκεί έχουν οικονομικό κύκλο στις τιμές τους , ενώ είναι παλιά και δεν χτίζονται καινούργια .

Αν είσαι μπαταχτζής και δεν πληρώνεις δόση η ενοίκιο , μαύρο φίδι που σε έφαγε .

 

2. Ελλάδα . Αν είσαι μπαταχτζής , δεν τρέχει κάστανο . Ακόμα και διαλυτική αίρεση να έχεις στο συμβόλαιο , αν μένεις μέσα , ο πωλητής την πάτησε .

 

Αρα με το ισχύον καθεστώς , τέτοιες λογικές δεν παίζουν . 

 

Μέχρι τώρα ισχύει το στεγαστικό δάνειο . Και σε πολλές περιπτώσεις η δόση είναι χαμηλότερη από το ενοίκιο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.