Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Meremeti ποιο σύστημα χρησιμοποιείς, viva? είσαι ευχαριστημένος?

 

Ναι, αλλά έχω πολύ καιρό να το χρησιμοποιήσω και απ' ό,τι διαβάζω έχουν αλλάξει πολλά. Μπορώ να σου πω για την τηλεφωνία της Viva, όπου έκαναν αιφνιδιαστικά αυξήσεις 300% και βάλε (δες π.χ. εδώ τη συζήτηση στο adslgr). Προσωπικά, αν χρειαστώ ξανά POS, θα πάω στην Εθνική να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φιλος που το χει, κράζει πάντως. Και λεει πως μετάνιωσε που το βαλε. Λεπτομέρειες δε θυμάμαι.

 

Αλλος πάλι, το βαλε και δε το χρησιμοποιεί, απλά για να γλυτώσει ενδεχόμενο πρόστιμο (οπως και μεις να φανταστώ).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να συνδέεται ασύρματα, όχι mobile δηλ με κάρτα sim  (διότι στις τράπεζες δε κατανοούν τι ειναι το ενα και τι το άλλο).

 

Εαν εχει καποιος ερωτώ: συνδέεται σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ρούτερ;  δηλ αγοράζω ενα ασύρματο POS και ειμαι στο γραφείο Α. Πηγαίνω γραφείο Β και το συνδέω σε κείνο το ρούτερ, λειτουργεί κανονικά;

 

Κατ'επεκταση το παίρνω μαζί μου, κανω hot spot το κιν και το συνδέω εκεί, σωστά;

 

Από την Εθνική πως και δεν σου είπαν για το μικρό το ασύρματο που βλέπω στο site τους; [99€ αγορά + 30€/ 6μηνο συντήρηση + ΦΠΑ]

Συνδέεσαι με bluetooth σε κινητό που είναι στο internet. Δέχεται και ανέπαφες συναλλαγές (nfc), εκτός από έξυπνες και μαγνητικές κάρτες. Χρειάζεται πάντοτε κινητό όμως.

 

Το αντίστοιχο η Alpha το δίνει τα 129€ + 30€/6μηνο.

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτό θελει και μια εφαρμογή στο κιν (δε μας πειράζει) και δε τυπώνει απόδειξη.

 

Αντε πες συ το πελάτη οτι πληρωσε κεινη την ωρα με τη καρτα του και για να του δειξεις τη χρέωση πρεπει να σου δώσει μαιλ να τη στείλεις.

 

Αστο, ειναι για μοντέρνα άτομα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η δυνατοτητα της αποστολης απόδειξης, απο το pos τετοιου τυπου, απευθείας στο κινητο του πελάτη, καθώς επισης και η χειρόγραφη αποδειξη είσπραξης απο εμας προς τον πελάτη (με αναγραφή επι της αποδειξης εισπραξης οτι εισπραχθηκε το ταδε ποσο με χρεωση της ταδε πιστωτικής ή χρεωστικης καρτας)

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

.... καθώς επισης και η χειρόγραφη αποδειξη είσπραξης απο εμας προς τον πελάτη (με αναγραφή επι της αποδειξης εισπραξης οτι εισπραχθηκε το ταδε ποσο με χρεωση της ταδε πιστωτικής ή χρεωστικης καρτας)

 

Μανάβηδες θα καταντήσουμε !!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η δυνατοτητα της αποστολης απόδειξης, απο το pos τετοιου τυπου, απευθείας στο κινητο του πελάτη, καθώς επισης και η χειρόγραφη αποδειξη είσπραξης απο εμας προς τον πελάτη (με αναγραφή επι της αποδειξης εισπραξης οτι εισπραχθηκε το ταδε ποσο με χρεωση της ταδε πιστωτικής ή χρεωστικης καρτας)

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

 

Γιώργο μ'αρέσει ο τροπος που σκέφτεσαι. Να πληρώσει ο αγρόταρος πελάτης μου με καρτα κι εγώ να κοψω απόδειξη απλη που θα μνημονεύει τη ψηφιακή;  πολύ θα θελα να δω την αντίδραση των.

 

Απο την εμπειρία μου, άστο...δε θα παίξει. Τουλάχιστο με τους ουγκαμαο που χουμε να κανουμε μεις στην αμιγώς επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να περιμένουμε να δούμε τι θα ορίζει , γιατί να βάλουμε μηχανάκια όλοι  μας δεν παίζει γιατί έχεις μόνο κόστος και κανένα όφελος . 

 

Ηλεκτρονικές πληρωμές είναι και το web banking  οπότε μπορούμε να δούμε τι ακριβώς θα ισχύσει .

Link to comment
Share on other sites

To μόνο-ίσως-όφελος (τ'ανέφερε ο terry) ειναι να πληρώνει ο πελάτης σε άτοκες δόσεις.  Ναι μεν χάνουμε μεις 7% προμήθεια ως προεξόφληση, αλλά γλυτώνεις το κυνήγι του πελάτη. 100ε σήμερα, 100ε τον άλλον μήνα. Η 500 προκαταβολή και ψάξε να τον βρείς και πάει λέγοντας.

Ετσι τουλάχιστο δε θα χει δικαιολογία. Ας φορολογηθώ εγώ, αλλα κι εσύ κουφαλίτσα θα πληρώσεις με τη κάρτα και χρώστα μετά στη τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Με τις αμοιβές για άδειες τι θα γίνει? Που πρέπει να κατατίθενται στην ΕΤΕ και οι ΥΔΟΜ ζητάνε ακόμα παραστατικά της ΕΤΕ? 

Εγώ έχω 99% των εσόδων μου από αμοιβές αδειών. Πως θα χρησιμοποιώ το POS? Τι νόημα θα έχει για εμένα και αντίστοιχες περιπτώσεις?  :shock:

 

Δε μπορεί να μας υποχρεώσουν να έχουμε POS. Nαι μεν ηλεκτρονικά, αλλά μέσω ebanking αν είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.