Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Υπάρχει και η εξής ερμηνία μου:

Στην παρ. 5α του άρθρου 18 αναφέρει ότι "Για τις παραβάσεις , οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 εως 12 του παραρτήματος μπλα μπλα... πάνε με αναλυτικό"

 

Παραθέτω το άρθρο:

5.α. Για τις παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος Α΄ του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια

χώρου (τ.μ.), καθώς και για..

 

Φαντάζομαι μάλλον ότι τους ΒΧ τους ξεχάσαν μέσα στην φούρια τους (σιγά την παράλειψη).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5.α. ''Για τις παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος Α΄ του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.), ''

Οι αποθήκες αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου.

Μήπως πρέπει να γίνει αναγωγή στους χώρους βοηθητικής χρήσης σύμφωνα με τον Ν.Ο.Κ.??

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να τις ξέχασαν!!!

Άρα, θα το μάθουμε μέσω των εγκυκλίων και ή θα πάνε ως ΥΔΒΧ με έκπτωση 50% ή με αναλυτικό. Μέχρι τότε ουδείς γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το 18.5.α λεει για αντιστοιχιση σε επιφανεια χωρου (τμ) πως θα πας την αποθηκη με αναλυτικο?...

Η αποθηκη εχει τετραγωνικα μετρα.

Τωρα αν θα τη χειρουργησεις σε 15 τμ --> 500 ευρω και τα υπολοιπα με τμ και συντελεστες --> προστιμο

ή

θα την πας ολη με τμ και συντελεστες, ειναι θεμα του καθενος...

 

Οσο για το αν παιρνει 1/2 οπως ηταν με 4014, μεχρι τωρα (δυστυχως) αυτο δεν το κερδιζει ο ιδιοκτητης...

Link to comment
Share on other sites

Μα και ένα BBQ ή μια περίφραξη με τοιχίο οπλισμένου σκυροδέματος αντιστοιχίζεται σε τ.μ... ΟΛΑ αντιστοιχίζονται σε τ.μ.

 

Εγω εκτιμάω τελικά οτι ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΕΙ... 

 

Γιατί στο 5(1) λέει χώρους με ΚΥΡΙΑ ΧΡΗΣΗ για να κάνεις χρήση του συντελεστή 1.0.. 

και στο 5(2) λέει χώρους σε πατάρια κλπ.. ΠΟΥΘΕΝΑ για βοηθητικούς χώρους.. 

 

Στην τελική αν το πνεύμα του νόμου είναι ότι πληρώνεις το κλειστό γκαράζ ή μια αποθήκη με ίδιο πρόστιμο με το κυρίως σπίτι τότε γιατί να βάλουν αυτό το ρημάδι το "ΚΥΡΙΑ ΧΡΗΣΗ"????

 

Μας έχουν αποδείξει (από τον 4014) ότι ΜΠΟΡΕΙ να είναι ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΙ... ΩΣΤΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑΝ..

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

thankafe

Και τα υποστεγα, κιοσκια , η/χωροι που υπερβαινουν το ποσοστο τους,  βαση ΝΟΚ μερτουν στην δομηση, καλυψη , ογκο κτλ.

 

Αλλο ο 4178 συναδελφε και αλλο ηταν ο 4014 και αλλο ο ΝΟΚ οποτε μην συγχεουμε τι μετρα και τι οχι στην δομηση....

 

Κι εμενα μου φαινεται παραδοξο και περιεργο να δηλωσω μια αποθηκη με αναλυτικους αλλα ο νομος οσο και να τον διαβασεις, προς το παρον , σε οδηγει στον να την πας κατηγορια 3 και αν υπερβαινουν τα μεγεθη αυτα με ανναλυτικο. Εχω τρεις πελατες που καιγονται για την βεβαιωση να μεταβιβασουν απο το πρωι με εχουν φαει τα αυτια ο νομος ανοιξε αντε να τελειωνουμε, κι εγω δεν ξερω ακομα στα σιγουρα πως θα δηλωσω τις ισογειες αποθηκες τους.

Link to comment
Share on other sites

 

ποντιφικα

 

Αυτο εγω να σου πω την αληθεια δεν το βλεπω. Επαναλαμβανω οτι αφου υπαρχουν τμ σου λεει πανε με συντελεστες, αν οχι (μονωσεις, χωματουργικα, μεταλλικες, ημι/θριοι, ανοιχτα υποστεγα, κιοσκια (αρθρο 18) και αλλα που δεν κατωχυρωνουν τμ ή, να το πω διαφορετικα, δεν δημιουργουν ΄''δωματια - χωρους'' τοτε θα πας με αναλυτικο...Οπως εγραψα και πιο πανω εχεις δυο επιλογες αναλογα ποια ειναι φθηνοτερη.

 

* Επισης σε θεματα υπολογισμου του προστιμου, οτι δεν διευκρινιζεται καλο θα ηταν να το υπολογιζουμε οπως με 4014. Γιατι να χαλαμε τη ζωη μας,ε?

 

 

Edited by thankafe
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα και ένα BBQ ή μια περίφραξη με τοιχίο οπλισμένου σκυροδέματος αντιστοιχίζεται σε τ.μ... ΟΛΑ αντιστοιχίζονται σε τ.μ.

 

Εγω εκτιμάω τελικά οτι ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΕΙ... 

 

Γιατί στο 5(1) λέει χώρους με ΚΥΡΙΑ ΧΡΗΣΗ για να κάνεις χρήση του συντελεστή 1.0.. 

και στο 5(2) λέει χώρους σε πατάρια κλπ.. ΠΟΥΘΕΝΑ για βοηθητικούς χώρους.. 

 

Στην τελική αν το πνεύμα του νόμου είναι ότι πληρώνεις το κλειστό γκαράζ ή μια αποθήκη με ίδιο πρόστιμο με το κυρίως σπίτι τότε γιατί να βάλουν αυτό το ρημάδι το "ΚΥΡΙΑ ΧΡΗΣΗ"????

 

Μας έχουν αποδείξει (από τον 4014) ότι ΜΠΟΡΕΙ να είναι ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΙ... ΩΣΤΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑΝ..

 

 

 

 

Μπορεις να μας πεις ποσα τμ εχει μια περιφραξη?? 

Το θεμα των βοηθητικων χωρων ειναι μια πληγη, αλλα υπαρχουν τα παταρια, τα υπογεια και οι σοφιτες (κατα Λεμπεση) τα οποια παιρνουν 1/2.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις ποσα τμ εχει μια περιφραξη?? 

Το θεμα των βοηθητικων χωρων ειναι μια πληγη, αλλα υπαρχουν τα παταρια, τα υπογεια και οι σοφιτες (κατα Λεμπεση) τα οποια παιρνουν 1/2.

 

Μπορείς να μας πεις πως θα κάνεις αναλυτικό προϋπολογισμό της περίφραξης εαν όχι σε τ.μ.??

 

Σε κάτοψη ένα τοιχείο οπλισμένου σκυροδέματος 20 εκ. και μήκους 20 μέτρων έχεις 0,2*20= 4 τ.μ.

 

Ή σε τομή αν έχεις περίφραξη μόνο πασάλων και κοτετσοσύρματος, ύψους 1,00 μέτρο και 20 μέτρα περίφραξη έχεις 1*20=20 τ.μ. περίφραξης!!

 

Ξαναδιάβασε το ποστ μου που παραθέτεις μαζί με το # 6 : http://www.michanikos.gr/topic/35846-Α18-Αποθήκες-διάφορες-περιπτώσεις-και-αυθαιρεσί/?p=592617

 

για να καταλάβεις τι ενοοώ όταν λέω ότι ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΛΑ ΞΕΧΑΣΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

α...

το τοιχιο το υπολογιζεις σε κατοψη και την περιφραξη σε τομη...μηπως το μπαρμπεκιου το υπολογιζεις το 3D αναπτυγμα και το απλωνεις σε τμ???

Και αν εχεις περιφραξη πανω σε τοιχιο???

αστεια πραματα....

ο αναλυτικος ειναι ορθοτερος

Edited by thankafe
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.