Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αύξηση διατμητικής αντοχής με περίσφυγξη/αξονικό φορτίο


 

Recommended Posts

Αυξηση της διατμητικής αντοχής υποστυλωμάτων και δοκών με την μέθοδο των περιμετρικών συρματόσχοινων

Η μέθοδος που παρουσιάζεται, εφαρμόζεται σε πολλά μέρη του κόσμου. Για πρώτη φορά παρουσιάστηκε στο ετήσιο συνέδριο του ACI το 1989.

 

Μπορείτε να βρείτε τις εξισώσεις υπολογισμού στο

 

Tests of reinforced concrete short columns laterally strengthened with wire rope units and steel elements

 

Η μέθοδος παρέχει την δυνατότητα ελάχιστη όχλισης, κόστους και δυνατοτήτων (σε σχέση με μανδύες ή FRPs) και τα υλικά που χρησιμοποιούνται φέρουν σήμανση CE για τις μηχανικές ιδιότητες.

 

 

ashour3.pdf

Link to comment
Share on other sites

Για δοκούς δεν νομίζω ότι μπορεί να εφαρμοστεί, ούτε αναφέρεται στο επισυναπτόμενο Paper.

Επίσης δεν αφορά διατμητική ενίσχυση αλλά αύξηση πλαστιμότητας μέσω περίσφυγξης.

 

Τέλος, η μέθοδος καλή και επιστημονική αλλά η λειτουργία της σε βάθος χρόνου θα είναι προβληματική, ειδικά για την κάλυψη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος, η μέθοδος καλή και επιστημονική αλλά η λειτουργία της σε βάθος χρόνου θα είναι προβληματική, ειδικά για την κάλυψη.

 

Γιατί το λες αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Το πως θα καλύψεις την επέμβαση στο στοιχείο. 

 

Σοβάς θα σπάει με το παραμικρό κούνημα λόγω των καλωδίων

 

Γυψοσανίδα, χάνεις επαφή με το ενισχυμένο στοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύπτεις εύκολα με ελαστικό τσιμεντοειδές τύπου 1Κ

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί όλα αυτά αφού υπάρχουν τα FRP ; Και αν δεν θέλει κάποιος οι μανδύες ή η κοινή περίσφιξη με ελάσματα ;

 

Εμένα περισσότερη εντύπωση μου έκανε αυτό στο τέλος :

This work was supported by the Korea Research Foundation Grant funded by the Korean Government (MOEHRD).

Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που κανει εντυπωση ειναι πως η μεθοδος αυτη δεν εχει παρουσιαστει σε κανενα ελληνικο συνεδριο σκυροδεματος (2009 το 16ο και τελευταιο )

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί όλα αυτά αφού υπάρχουν τα FRP ; Και αν δεν θέλει κάποιος οι μανδύες ή η κοινή περίσφιξη με ελάσματα ;

 

Εμένα περισσότερη εντύπωση μου έκανε αυτό στο τέλος :

This work was supported by the Korea Research Foundation Grant funded by the Korean Government (MOEHRD).

 

Διότι τα FRPs έχουν σοβαρούς περιορισμούς εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μέθοδοι ενίσχυσης έχουν περιορισμούς ...

Όπως και να είναι όμως η προτεινόμενη μέθοδος απέχει πολύ σε επιστημονική τεκμηρίωση πχ. των ελασμάτων περίσφιξης που είναι και οικονομικότερη.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μέθοδοι ενίσχυσης έχουν περιορισμούς ...

Όπως και να είναι όμως η προτεινόμενη μέθοδος απέχει πολύ σε επιστημονική τεκμηρίωση πχ. των ελασμάτων περίσφιξης που είναι και οικονομικότερη.

 

η μέθοδος έχει και ACI και είναι πολυ πιο φθηνή και με λιγότερους περιορισμούς απο τα FRPs

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.