Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα σενάρια για τις εισφορές των μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το ρεαλιστικό για μένα είναι

1.να μπορούν οι μηχανικοί να διαγραφούν ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ από ΤΕΕ και να ξαναγυρίζουν όπως οι ΙΑΤΡΟΙ σε Ι..Σ.Α  και ΤΣΑΥ

 

2.κατώτατες εισφορές για κλάδο υγείας  ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ από κλάδο σύνταξης να μην μένει ανασφάλιστος κάποιος χωρίς υγεία

3.κατώτατες συνολικές εισφορές 2000-2500  στα  10,000 ΚΑΘΑΡΑ

4.ανώτατες  6000  για κλάδο σύνταξης στα 30,000  ΔΛΔ 20%

5.και ο κλάδος υγείας όπως σε ολους τους υπόλοιπους το 6-7%  σε όσα βγάζεις

 

6.επικουρικό κλάδο και λοιπούς εκτός ότι δεν θα υπάρχουν ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ  είναι  μεγάλο βάρος γιαυτό προαιρετικά

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

το ρεαλιστικό για μένα είναι

1.να μπορούν οι μηχανικοί να διαγραφούν ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ από ΤΕΕ και να ξαναγυρίζουν όπως οι ΙΑΤΡΟΙ σε Ι..Σ.Α  και ΤΣΑΥ

 

Αυτό δεν είναι θέμα Κατρούγκαλου. Είναι θέμα ΤΕΕ : Σπίρτζης παλιά , Στασινός σήμερα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

avgoust

 

είπα τη συνολική λύση για μένα  για ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ....το  1 αφού είναι θέμα ΤΕΕ πρέπει να πιέσουμε ΕΜΕΙΣ  ΣΤΑΣΙΝΟΣ...  (προσωπικά  μετά 10/2 πουχω χρόνο θα κάνω έγγραφο αίτημα στο ΤΕΕ)

 

τα υπόλοιπα πιστευω είναι σε μια λογική γραμμή και σε ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με το 1 που όπως λες είναι θέμα ΤΕΕ  λύνουν αρκετά από τα θέματα μας...

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Εχουν φάει κόλλημα με τους νέους.. Σαν να σου λενε δούλεψε 5 χρονια να παρεις και εμπειρια και μετα ...κανε κατι αλλο γιατι θα σου τα φάμε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το ρεαλιστικό για μένα είναι

1.να μπορούν οι μηχανικοί να διαγραφούν ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ από ΤΕΕ και να ξαναγυρίζουν όπως οι ΙΑΤΡΟΙ σε Ι..Σ.Α  και ΤΣΑΥ

 

2.κατώτατες εισφορές για κλάδο υγείας  ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ από κλάδο σύνταξης να μην μένει ανασφάλιστος κάποιος χωρίς υγεία

3.κατώτατες συνολικές εισφορές 2000-2500  στα  10,000 ΚΑΘΑΡΑ

4.ανώτατες  6000  για κλάδο σύνταξης στα 30,000  ΔΛΔ 20%

5.και ο κλάδος υγείας όπως σε ολους τους υπόλοιπους το 6-7%  σε όσα βγάζεις

 

6.επικουρικό κλάδο και λοιπούς εκτός ότι δεν θα υπάρχουν ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ  είναι  μεγάλο βάρος γιαυτό προαιρετικά

καλό και απλό και +1

 

δυστυχώς όμως τα ταμεία είναι σχεδόν άδεια (τα φάγανε οι προηγούμενες κυβερνήσεις και διοικήσεις) και θα παραμείνουν άδεια (θα τα φάνε οι παρόντες & οι επόμενοι)

ενώ οι τράπεζες θα ανακεφαλαιοποιούνται κάθε τόσο εις υγείαν των κορόιδων μέχρι να σπάσουν σε καλές (με τα καλά δάνεια) και κακές με τα "κακά" δάνεια και τις καταθέσεις)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ στεναχωριέμαι όταν ακούω κάτι τέτοια.  Και αν κρίνω από το 1987 είσαι και μικρός. Τουλάχιστον εμείς οι νεότεροι  θα έπρεπε να τα καταδικάζουμε όλα αυτά έστω και τώρα, καθυστερημένα που είδαμε που μας έχουν οδηγήσει.

Δεν θα πρέπει να κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.  Ακόμη δεν σημαίνει ότι επειδή η πλειοψηφία επιλέγει τον εύκολο δρόμο, αυτό είναι και το σωστό και το ηθικό.  Ούτε σημαίνει ότι η πλειοψηφία είναι όλοι. Κάποιοι έχουν την δύναμη να αντισταθούν σε αυτό.  

Είτε σε αρέσει είτε όχι , κάποιοι  επέλεξαν να μην χρησιμοποιήσουν τις γνωριμίες  τους για να αυξήσουν τις πιθανότητες να προσληφθούν σε περιζήτητες δουλειές ή ακόμη να μην χρησιμοποιήσουν μέσο για να πάρουν μετάθεση στο στρατό για παράδειγμα, η μετάθεση σε κάποια θέση του δημοσίου (ενώ θα μπορούσαν).

Θα μου πεις είναι μειοψηφία. Το ξέρω. Αλλά τουλάχιστον θα έπρεπε να τους επικροτήσουμε και όχι να βρούμε την εύκολη λύση  ότι και εσείς αν μπορούσατε θα το κάνατε.

Θυμάμαι πόσο μεγάλη εντύπωση μου έκανε από φοιτήτρια ακόμη, όταν τύχαινε να πίνουμε καφεδάκι για παράδειγμα και να αναφέρει κάποιος: ‘’Να μωρέ οι γονείς μου ξέρουν τον τάδε  και μπήκα με 9μηνη σύμβαση στην τάδε υπηρεσία. Καλά τίποτα δεν κάνουμε και πηγαίνουμε και όποτε θέλουμε.’’ Το δυστύχημα είναι ότι δεν βρισκότανε ούτε ένας να του πει: Καλά δεν ντρέπεσαι και μας το λες κιόλας. Το κακό είναι ότι οι προηγούμενοι μας το περάσανε σαν φυσιολογικό αυτό. Οι πελατειακές σχέσεις όμως οφείλονται σε μεγάλο βαθμό για την κατάντια της χώρας . Μου κάνει εντύπωση που δεν το έχουμε καταλάβει ακόμη.

Και επειδή σε βλέπω ότι μπερδεύεις τις γνωριμίες  με το μέσον. Δεν μιλάει κανείς για την περίπτωση του ψάχνω για εργαζόμενο, το κοινοποιώ στον κύκλο μου, μου προτείνουν κάποιους και επιλέγω.

 

Αγαπητή, δεν κατέκρινα ούτε είπα τι εστί κακό και καλόν. Απλά δεν θέλουν να το καταλάβουν κάποιοι και νομίζουν οτι μπορούμε να ζήσουμε σε ιδανική κοινωνία. Εγώ εξήγησα με έναν διαφορετικό τρόπο αυτό που είπε ο ikaros λίγο μετά:

 

 

Μάλλον δεν έχετε καταλάβει πως λειτουργεί η ζωή... Ιδανικές κοινωνίες δεν υπήρχαν ποτέ ούτε πρόκειται να υπάρξουν.. Οπότε η θα γίνετε ονειροπόλοι η θα κάνετε τα κουμαντα σας.. Η επιλογή δική σας. Προσωπικά αν έχω την ευκαιρία να αρπαξω κάτι θα το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη.. Από ποτέ οι γνωριμίες δεν είναι ηθικές;

 

Επιπροσθέτως, για εμένα είτε γνωριμία είτε μέσον το θεωρώ ακριβώς το ίδιο, εγώ κρίνω εκ του αποτελέσματος αυτό το θέμα. Και στις 2 περιπτώσεις βρίσκεις μια δουλειά ευκολότερα. Αν σε μια κοινωνία η πλειοψηφία επιλέγει τον εύκολο δρόμο τότε η μειοψηφία θα έχει νομοτελειακά δυσκολότερο δρόμο, δεν ξέρω αν θα είναι πολύ δυσκολότερος ή λίγο δυσκολότερος σε σχέση με τους άλλους αλλά σίγουρα θα είναι δυσκολότερος, αυτό είναι που δεν θέλει να το αποδεχτεί ο συνάδελφος.

Και σε εμένα μια φορά μου προτάθηκε κατά τύχη από γνωστό μας να στείλω βιογραφικό κάπου και αυτός να συνεννοηθεί με τον διευθυντή της εταιρείας, εγώ δεν ασχολήθηκα τότε για κάποιους λόγους, ε μετά δεν μου φταίει ο άλλος επειδή βρήκε κάπου δουλειά με γνωστό/μέσον. Δεν θα κοκορευτώ ούτε θα υπερηφανευτώ σε άλλους αν βολευόμουν κάπου ή τουλάχιστον δεν θα έλεγα πως βρήκα την δουλειά και πως βολεύτηκα.

Το οτι είμαι του '87 δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, απλά κοιτάω γύρω μου τον κόσμο και ερμηνεύω οτι βλέπω και οχι οτι θα ήθελα να βλέπω ή ονειρευόμουν όταν ήμουν στα 18.

 

Αυτά, πιο απλά δεν μπορώ να το πω.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν φάει κόλλημα με τους νέους.. Σαν να σου λενε δούλεψε 5 χρονια να παρεις και εμπειρια και μετα ...κανε κατι αλλο γιατι θα σου τα φάμε

 

 

 

Σαν τους παπατζηδες. Σε αφηνουν στην αρχη να κερδιζεις για να γλυκαθεις. Μετα ομως...

Link to comment
Share on other sites

το ρεαλιστικό για μένα είναι

1.να μπορούν οι μηχανικοί να διαγραφούν ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ από ΤΕΕ και να ξαναγυρίζουν όπως οι ΙΑΤΡΟΙ σε Ι..Σ.Α  και ΤΣΑΥ

 

Αυτό μάλλον υπονοείται με το ''Τη μη υποχρέωση καταβολής εισφορών για όσους έχουν αναστείλει την επαγγελματική τους δραστηριότητα"

 

Πολύ σημαντικό εάν γίνει για αρκετούς συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά πού έχει κάτσει η μπίλια; 

 

Πώς μπορεί κανείς να υπολογίσει εισφορές και φόρους ώστε να κάνει μια διαπραγμάτευση με έναν πιθανό εργοδότη; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.