Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικίσκοι γεωτρήσεων & αντλητικών εγκαταστάσεων-Εγκύκλιος 771/24-1-1978 Υπ. Δημ. Έργων


IXE

Recommended Posts

Εγκύκλιος 6 (μή απαίτηση εκδόσεως οικοδομικής άδειας). Το άρθρο 7 του Ν651/77 αφορά την απαγόρευση παροχή ρεύματος και ύδατος χωρίς την προσκόμιση οικ. άδειας και καταργείται με το Ν 1512/1985, άρθρο 9, παράγραφο 6.

post-1616-0-87530100-1463476120_thumb.jpg

Edited by kasvan
  • Like 1
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έγγραφο 159641/18-11-1986 σχετικά με την έγκριση -  βεβαίωση της αναγκαιότητας κατασκευής κτισμάτων αντλητικών εγκαταστάσεων και υδατοδεξαμενών από τις Δ/νσεις Εγγείων Βελτιώσεων (το βρήκα σε κακή κατάσταση).

 

Ορίζει ότι το εμβαδόν των οικίσκων δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 9 τμ (εκτός εάν καθορίζεται μεγαλύτερο από σχετική μελέτη θεωρημένη από αρμόδια υπηρεσία) και το μέγιστο ύψος τα 2,5 μ.

post-1616-0-39266100-1463477711_thumb.jpg

post-1616-0-82398700-1463477818_thumb.jpg

  • Like 1
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, η δυνατότητα αναδρομικής αδειοδότησης υπαρχόντων οικίσκων γεωτρήσεων, όπως προβλεπόταν από τις εγκ. 7646/04 & 13/04 τις σχετικές με το ΦΕΚ 114Δ/04 (άδειες μικρής κλίμακας που σήμερα δεν ισχύει), εξακολουθεί να είναι σε ισχύ;
Συγκεκριμένα εκεί αναφέρεται ότι "η απόφαση, ως μεταγενέστερη ευνοϊκότερη διάταξη, ισχύει και για τις είδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφ' όσον προσκομισθούν τα σχετικά δικαιολογητικά".   

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι, η δυνατότητα αναδρομικής αδειοδότησης υπαρχόντων οικίσκων γεωτρήσεων, όπως προβλεπόταν από τις εγκ. 7646/04 & 13/04 τις σχετικές με το ΦΕΚ 114Δ/04 (άδειες μικρής κλίμακας που σήμερα δεν ισχύει), εξακολουθεί να είναι σε ισχύ;

Συγκεκριμένα εκεί αναφέρεται ότι "η απόφαση, ως μεταγενέστερη ευνοϊκότερη διάταξη, ισχύει και για τις είδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφ' όσον προσκομισθούν τα σχετικά δικαιολογητικά".   

 

Καλημέρα

sgp έμαθες τελικά αν βρίσκεται σε ισχύ;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα και από εμένα,

 

Αντιμετωπίζω και εγώ τα ίδιο πρόβλημα. Σε αγροτεμάχιο που έχω μετρήσει υπάρχει οικίσκος αντλητικών εγκαταστάσεων δίπλα από πηγάδι. Οι διαστάσεις είναι 2,50 x 2,50μ περίπου και 2,10μ ύψος.

 

Διαβάζοντας το θέμα εδώ προχώρισα σε αίτηση στην οικεία ΔΕΗ και πήρα βεβαίωση ότι η ρευματότηση έχει γίνει από το 1974.

 

Τώρα το ερώτημα είναι πρέπει να ανατρέξω και στην τότε υπηρεσία που έδινε τις εγκρίσεις;

 

Ο ιδιοκτήτης, βέβαια, κληρονόμος δεν είναι βέβαιος εάν υπάρχει έγκριση.

 

Εαν γνωρίζετε ποια υπηρεσία έδινε εγκρίσεις το 1974 για τετοιου είδους κατασκευές?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ζητάς την τεκμηρίωση της πολεοδομικής νομιμότητας του οικίσκου. Δεδομένου ότι έχεις παλαιότητα από το 1974, γιατί δεν στηρίζεσαι στην εγκύκλιο 6 του 1978 που αναφέρει ότι προ ΓΟΚ 85 δεν αδειοδοτούνταν οι γεωτρήσεις;

Edited by sgp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε sgp,

 

σύμφωνα με την απάντηση στην ερώτηση 195 στην 5η σειρά ερωτοαπαντήσεων Ν.4178/13 από το ΤΕΕ-Πελοποννήσου αναφέρει :

"Τι γίνεται για τους οικίσκους αντλιοστασίων που έχει κατασκευαστεί και ηλεκτροδοτηθεί πριν το 1983;

Οτιδήποτε έχει κατασκευαστεί χωρίς την απαιτούμενη από τον νόμο άδεια ή έγκριση, θεωρείται αυθαίρετο."

 

άρα θεωρώ ότι μέχρι να βρω την έγκριση, που θεωρώ απίθανο, από την αρμόδια υπηρεσία μάλλον δεν μπορώ να στηριχθώ στην εγκύκλιο .

 

Βέβαια δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω ακόμα και βοηθά πολύ να το συζητάς με συναδέλφους και σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που δαπάνησες για να απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, αντιλαμβάνομαι τη σκέψη σου pappas και ο καθένας βέβαια εκτιμά τα πράγματα όπως κρίνει καλύτερα. Όμως νομίζω πως δεν θα κατηγορούσε κανείς έναν μηχανικό που θα έδινε μεγαλύτερο βάρος σε μία εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ από ότι σε μια ερμηνεία του ΤΕΕ Πελοποννήσου (χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω την εργασία του ΤΕΕ Πελοποννήσου). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.