Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλιμακωτές εκπτώσεις για τους επιστήμονες προτείνει η κυβέρνηση


george68

Recommended Posts

@ikaros13. Για πες πως φρενάρει την "πρόοδο" και τιμωρείς τον επιτυχημένο ???

Το ύψος των εισφορών για το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού καθοριζεται βάση ποσοστών του εισοδήματος.

Αν πιστεύεις ότι είναι υψηλο , όπως περιγράφεται στο νομοσχέδιο (??), να συμφωνήσω μαζί σου και να πω ότι πρέπει να είναι χαμηλότερο και να υπάρχει το αντίστοιχο όριο των μισθωτών στο ανώτερο ποσό (και όχι το 10πλάσιο του βασικού ) που αναφέρεται τώρα. Το θέμα είναι ότι επιβαρύνεσαι και με τον φόρο που είναι υψηλός για τους Ε.Ε. Και αυτό πρέπει να αλλάξει.

Κανείς δεν έχει ταβάνι. Δυστυχώς το ταβάνι δημιουργείται απο τις καταστάσεις και συνήθως το επηρεάζουν πολλοί παράγοντες.

Όπως και να έχει τα 10Κ είναι καλύτερα απο το καθόλου, όπως επίσης αν μπορούσαν οι άνθρωποι να δουλέψουν κάπου αλλού (πχ σαν μισθωτοί) θα το έκαναν έστω και με 10Κ, αλλά δυστυχώς είμαστε Ελλάδα και δεν υπάρχει το ίδιο μοντέλο που υπάρχει στις "προηγμένες" χώρες..... για να μπορέσουν αν απορροφήσουν τους Ε.Ε. που θα πάνε σε άλλο χώρο ή θα γίνουν μισθωτοί....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί σε όλη την υπόλοιπη ευρώπη οι ασφαλιστικές εισφορές για Ε.Ε. είναι συνδεδεμένες με το εισόδημα. Το ταβάνι δεν είναι για κανένα άτομο που δούλεψε σαν φοιτητής, μαθητής και προόδευσε ούτε 10 ούτε 20 k. Πιστεύω αντιλαμβάνεσαι ότι ότι όσοι δεν είναι όπως λές βίσματα να τους χώσει ο πατερούλης τους ότι και να κάνουν δεν αντέχει η οικονομία της χώρας τη παρούσα περίοδοςνα αποκτήσουν  μεγαλύτερα εισοδήματα. Οπότε άσε τις επαγγελματικές συμβουλές προς τους ¨αποτυχημένους"  γιατί γίνεσαι γραφικός

 

Καμία συμβουλή δεν έδωσα, ούτε με ενδιαφέρει να δώσω, αυτά τα καθορίζει η ζωή... Ούτε μπορεί να λες και εσύ ότι όλοι όσοι έχουν δουλειά της προκοπής είναι βίζματα. Υπάρχουν αλλά δεν είναι όλοι... Από την άλλη μεριά υπάρχουν "αποτυχημένοι" και αποτυχημένοι. Πιστεύω να καταλαβαίνεις

 

@ikaros13. Για πες πως φρενάρει την "πρόοδο" και τιμωρείς τον επιτυχημένο ???

Το ύψος των εισφορών για το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού καθοριζεται βάση ποσοστών του εισοδήματος.

Αν πιστεύεις ότι είναι υψηλο , όπως περιγράφεται στο νομοσχέδιο (??), να συμφωνήσω μαζί σου και να πω ότι πρέπει να είναι χαμηλότερο και να υπάρχει το αντίστοιχο όριο των μισθωτών στο ανώτερο ποσό (και όχι το 10πλάσιο του βασικού ) που αναφέρεται τώρα. Το θέμα είναι ότι επιβαρύνεσαι και με τον φόρο που είναι υψηλός για τους Ε.Ε. Και αυτό πρέπει να αλλάξει.

Κανείς δεν έχει ταβάνι. Δυστυχώς το ταβάνι δημιουργείται απο τις καταστάσεις και συνήθως το επηρεάζουν πολλοί παράγοντες.

Όπως και να έχει τα 10Κ είναι καλύτερα απο το καθόλου, όπως επίσης αν μπορούσαν οι άνθρωποι να δουλέψουν κάπου αλλού (πχ σαν μισθωτοί) θα το έκαναν έστω και με 10Κ, αλλά δυστυχώς είμαστε Ελλάδα και δεν υπάρχει το ίδιο μοντέλο που υπάρχει στις "προηγμένες" χώρες..... για να μπορέσουν αν απορροφήσουν τους Ε.Ε. που θα πάνε σε άλλο χώρο ή θα γίνουν μισθωτοί....

 

Οταν αυξάνεις κατακόρυφα τις εισφορές σε αυτόν που βγάζει 5 δεκάρες παραπάνω θα έχεις τα εξής αποτελέσματα...Δεν θα επενδύσει όπως υπολόγιζε ή θα έκανε. Αν έχει προσωπικό θα το απολύσει ή θα του μειώσει το μισθό για να ισοφαρίσει. Θα φοροδιαφεύγει πολύ περισσότερο από σήμερα για τον ίδιο λόγο. Θα έχει το αίσθημα της αδικίας γιατί ούτε ανταποδοτικά στη σύνταξη θα δει όφελος, ούτε καλύτερες παροχές πχ υγείας θα έχει..

Edited by ikaros13
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

10.000/14 = 714,28 ευρώ το μήνα.

 

(Αν υποθεσουμε πως εννοείς 10.000 ευρώ καθαρά μετά φορων, δλδ καθαρό φορολογητέο εισόδημα 14.400 ευρώ..... )

 

Προτιμώ να πάω στο Σ/Μ της γειτονιάς μου... στανταρ θα με προσλάβουν αν τους πω πως δεχομαι με 714 καθαρά... και θα εχω και το κεφαλι μου ησυχο. Δεν εχω κομπλεξ να δηλώννω μηχανικός.

 

Αυτο που λέει ο Ικαρος και δεν εννοειται να το καταλάβετε/η δεν θέλετε να καταλάβετε, ειναι πως αυτες οι ρυθμίσεις εινναι βαθιά λαϊκίστικες και πραγματικά θέλουν ιδεοληπτικά να τσακίσουν όποιον πάει αν βγάλει ια δεκάρα παραπάνω. Υπάρχει φορολογία για αυτο το λογο. Ας πουν ευθαρσως πως θέλουν 50-60-70% να τελειώνουμε με το παραμυθάκι....

 

Παρακολουθώ τις εξελίξεις, και προτοιμάζομαι για κλεισιμο βιβλίων 31.12.2016. Και να πάνε να αυτοσυνουσιαστούνε όλοι τους.

 

Για Παπαγαλάκια που λένε "δικαιο να υπα΄ρχουν ίδιες εισφορές ΕΕ-μισθωτών', αυτο σημαίνει πως για τους μισθωτούς α. Πρέπει να καταργηθεί το επίδομα ανεργίας β. Να καταργηθει η αποζημιωση γ. Να καταργηθεί η παροχή ασθενείας δ. Να πληρώνουν "τελος εργασιας 650 ευρώ" ε. Να μην πληρώνονται Υπερωρίες στ. ΠΟλλά άλλα που βαριέαι να γραψω.

 

Το παραμύθι συντομα θα τελειώσει...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

Οταν αυξάνεις κατακόρυφα τις εισφορές σε αυτόν που βγάζει 5 δεκάρες παραπάνω θα έχεις τα εξής αποτελέσματα...Δεν θα επενδύσει όπως υπολόγιζε ή θα έκανε. Αν έχει προσωπικό θα το απολύσει ή θα του μειώσει το μισθό για να ισοφαρίσει. Θα φοροδιαφεύγει πολύ περισσότερο από σήμερα για τον ίδιο λόγο. Θα έχει το αίσθημα της αδικίας γιατί ούτε ανταποδοτικά στη σύνταξη θα δει όφελος, ούτε καλύτερες παροχές πχ υγείας θα έχει..

 

Τα περι κατακόρυφα , το έχω ξαναγράψει , θέλει κοίταγμα (σοβαρο) το ποσοστό για ασφαλιστικές και φόρο (μαζί) - Εδώ έρχεται και το αίσθημα αδικίας.

Το 5 δεκάρες παραπάνω έχει σημασία πως τις βγάζει..... Γιατί μπορεί ήδη να κλέβει , αλλα τώρα να φωνάζει ότι του αυξάνουν τις εισφορές . αλλά μπορεί να είναι τίμιος και να δηλώνει τα πάντα.

Καλα μην τρελαθούμε ότι όλοι που βγάζουν 5 δεκάρες παραπάνω επενδύουν !!!! Γιατί είδος (έμμεσης και άμεσης) επένδυσης κάνει όλος ο κόσμος και σε πολλούς έχει γίνει μείωση μισθού 30-40% και αυτό το έχει καταλάβει η τσέπη των Ε.Ε. που "επενδύει"....

Το περι φοροδιαφυγής να δω τώρα , αν ισχύσουν αυτά που λένε, ποιους τρόπους θα σκαρφιστούν για να πέρνουν τα μαύρα.... (στις χαμηλές και μεσαίες κατηγορίες φοροδιαφυγής)

Edited by jobous
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο ζεφυρος "δεν εχω κομπλεξ να δηλωνω μηχανικος".

 

Ασε που την ιδιοτητα δεν την χανεις, αν πχ δουλευεις σε Σ/Μ, παλι μηχανικος εισαι.

 

Προσωπικα, τα βγαζω περα και με το παραπανω, αλλα σχετικα δυσκολα και με 15+ ωρες δουλεια τη μερα, χωρις να μετραω τις ωρες για διαβασμα, επικοδομητικη κουβεντα στο φορουμ κτλ.

Αλλα ειμαι μονος μου (ανυπαντρος και χωρις παιδια) και δεν εχω ιδιοκτησια στο ονομα μου.

Αν τα παραπανω αλλαξουν, μαλλον δεν θα τα βγαζω περα.

Μενω στο επαγγελμα επειδη ειμαι ευχαριστημενος, το γουσταρω (οχι αυθαιρετα, ΠΕΑ κτλ) και σεβομαι τον κοπο και τις δαπανες που εχω κανει για το επαγγελμα μου.

Αλλα δεν εχω κανενα κολλημα, αν δεν τα βγαζω πια περα, να κανω ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

 

Καταληγω να πω, οτι οι συντελεστες που εχουμε δει μεχρι τωρα σε ΩΘΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΥΡΑ.

Ισως και γιαυτο ειναι τοσο υψηλοι, διοτι ξερουν οτι δεν θα παρουν ουτε τα μισα απο αυτα που υπολογιζουν.

Αν δεν μπορεις να φοροδιαφυγεις (πχ ολες οι συναλλαγες με καρτα), τοτε, απλα πας για λουκετο.

Για να βγαζεις 800Ε/μηνα πρεπει να εισπρατεις  2500Ε (καθαρα), δηλαδη 30.000Ε το χρονο.

Χαιρετισματα....

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

πχ για εισόδημα 20.000€  ---- 20.000Χ38,5% = 7.700€ - 40% = 4.620€.

 

Αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Αυτό που δεν λένε αν στα 25.000€ τα πρώτα 20.000 έχουν αυτή την έκπτωση. Σημαντικό κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

 

 

20.000Χ38,5% = 7.700€ - 40% = 4.620€.

 

Ενώ με τον ν.2011 θέλεις 6.000 ευρώ το χρόνο ανεξαρτήτως εισοδήματος

 

Επίσης 10.000Χ38,5% = 3.850€ - 40% = 2.310€ δηλ. 192,5€ το μήνα (ίσως όμως πάμε κατευθείαν στην ελάχιστη τιμή που είναι τα 583Χ38,5%=224€ το μήνα)

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ . Συνάδελφος  ,φανατικός ΑΝΤΙΣΥΡΙΖΑ , με εισόδημα <10.000 κατέβηκε στην διαδήλωση. Καλά του λέω , βλαμμένος είσαι ? Αφού σε συμφέρει.  Και μου απαντά , "κατέβηκα να διαμαρτυρηθώ για την πολιτική της κυβέρνησης...." 

 

Βλέπω πάντως ότι υπάρχει τεράστια διαφορά εισοδημάτων εντός των μελών του ΤΕΕ άρα και εντελώς διαφορετικά συμφέροντα.

 

Γι αυτό οι φτιαγμένοι και οι ασφαλισμένοι προ 93  τόσα χρόνια δεν έκαναν τίποτα απολύτως για τους νέους , ανέργους και αδύναμους οικονομικά συναδέλφους.

Τώρα όμως που το φύλλο γύρισε προς την "κάτω" τάξη του ΤΕΕ βγήκαν όλοι στο δρόμο , πετώντας ταυτόχρονα τις μάσκες.

 

Παρακολουθούμε λοιπόν live το κοινωνικό striptease του ΤΕΕ.

 

Συναδελφε με λιγα λογια λες ολη την ουσια. Οι τοποθετησεις σου ειναι πολυ ευστοχες. 

Εγω παντως ξερω και συναδελφους προ 93 που ειναι συμφωνοι με την συσχετιση εισοδηματος και εισφορων αρκει βεβαια να διορθωθει το 38.5 % επι του εισοδηματος που κατα γενικη ομολογια ειναι παρα πολυ .Με καποιες τροποποιησεις παντως το συγκεριμενο προσχεδιο ειναι στο σωστο δρομο. 

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Ενώ με τον ν.2011 θέλεις 6.000 ευρώ το χρόνο ανεξαρτήτως εισοδήματος

 

Επίσης 10.000Χ38,5% = 3.850€ - 40% = 2.310€ δηλ. 192,5€ το μήνα (ίσως όμως πάμε κατευθείαν στην ελάχιστη τιμή που είναι τα 583Χ38,5%=224€ το μήνα)

 

Έτσι είναι, τα ελάχιστα που είναι τα 224€.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.