Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή για μη κατοχύρωση πατέντας


Ioannis Vasileiou

Recommended Posts

Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Όταν φτιάχνεις μια κατασκευή και δεν σε ενδιαφέρει η κατοχύρωσή της,πως μπορείς να ξέρεις ότι δεν είναι ήδη ''πατενταρισμένο''ώστε να έχεις πιθανά νομικά μπλεξίματα στο μέλλον από την εμπορική εκμετάλλευση της?Με άλλα λόγια πως μπορείς να δει αν αυτό που έφτιαξες είναι κατοχυρωμένο από άλλο και σε εμποδίζει να το πουλήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν καταλαβαινω στο σκεπτικο

 

Αν δεν ενδιαφερεσαι να κατοχυρωσεις πατεντα και ξεκινησεις να πουλας, θα εχεις προβλημα ειτε υπαρχει πατεντα ειτε δεν υπαρχει, γιατι αν δεν υπαρχει θα το αντιγραψει καποιος και θα το κατοχυρωσει.....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οι άδειες creative commons, δεν ξέρω όμως αν καλύπτουν αυτό που θες.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις μία ιδέα από τον παρακάτω σύνδεσμο για το open harware

 

http://www.open-electronics.org/how-to-choose-your-open-source-hardware-license/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Όταν φτιάχνεις μια κατασκευή και δεν σε ενδιαφέρει η κατοχύρωσή της,πως μπορείς να ξέρεις ότι δεν είναι ήδη ''πατενταρισμένο''ώστε να έχεις πιθανά νομικά μπλεξίματα στο μέλλον από την εμπορική εκμετάλλευση της?Με άλλα λόγια πως μπορείς να δει αν αυτό που έφτιαξες είναι κατοχυρωμένο από άλλο και σε εμποδίζει να το πουλήσεις?

 

Απευθύνεσαι στον ΟΒΙ - www.obi.gr

Πάρε τηλέφωνο και θα σου πουν τι να κάνεις. Είναι πολύ φιλικοί.

 

(Ναι, είναι αυτοί που είχε σκάσει η είδηση πριν 2-3 μήνες ότι παίρνουν μισθούς ως 7.500€)

Link to comment
Share on other sites

Εν προκειμένο, δεν καταλαβαίνω, αν μελλοντικά σε ενδιαφέρει να πουλάς. Γιατί δεν πας κάπου σήμερα, να δεις αν είναι κατοχυρωμένη?

Τζάμπα κόπος, να φτιάχνεις κάτι, που μπορεί να έχει φτιαχτεί?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν,σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Θεωρώ ότι έχει κόστος η όλη διαδικασία,απαιτεί χρόνο ώστε να βγει κάποιο πόρισμα και επίσης απ'όσο έχω καταλάβει εύκολα μπορεί κάποιος να φτιάξει κάτι παραπλήσιο και να το κατοχυρώσει και αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις μία ιδέα από τον παρακάτω σύνδεσμο για το open harware

 

http://www.open-electronics.org/how-to-choose-your-open-source-hardware-license/

 

Τι είναι το open harware?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε πολύ γενικές γραμμές, καταθέσεις τα σχέδια μιας κατασκευής σου, τα οποία μπορεί μετά να πάρει ο καθένας, αλλά δεν μπορεί να πάρει κανείς άδεια πατέντας και να απαγορεύσει σε άλλους να τα χρησιμοποιούν. Δεν το έχω ψάξει για Ελλάδα, πώς λειτουργεί.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ένα παράδειγμα είναι ο 3d εκτυπωτής rep-rap

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.