Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καταγγελία αυθαιρέτου και Ν.4178


Paul_Mix

Recommended Posts

Να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το πως μπορεί να ανακατευτεί η ΥΔΟΜ με την τακτοποίηση 4178

 

1)Εαν γινει καταγγελια σε κτίριο στο οποίο δεν εχει γινει τακτοποιηση, θα ερθει η ΥΔΟΜ, θα αποτυπωσει τις αυθαιρεσιες και θα κοψει προστιμο.

Μετα εαν γινει τακτοποιηση με τον 4178 και πληρωθει το προστιμο του 4178, θα πρεπει επιπλεον να πληρωθει και το προστιμο που θα εχει ηδη βαλει η ΥΔΟΜ?

ή η τακτοποιηση με τον 4178, "αναιρει" το προστιμο της ΥΔΟΜ?

 

2)Εαν γινει καταγγελια σε κτιριο στο οποιο εχει γινει τακτοποιηση, θα ερθει η ΥΔΟΜ και ο ιδιοκτητης θα δειξει τα αποδεικτικα οτι εχει γινει υποβληθει στο συστημα των αυθαιρετων.

Η ΥΔΟΜ μετα θα ζητησει να δει τα σχεδια και τα φυλλα παραβασης του ηλεκτρονικου συστηματος ή δεν ανακατευεται με το ηλεκτρονικο σύστημα?

Στην περιπτωση που ακομα δεν εχουμε ετοιμασει τα σχεδια, θα πρεπει να τα ετοιμασουμε αμεσα και να τα υποβαλλουμε στην ΥΔΟΜ?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει πρόστιμο από την ΥΔΟΜ και δηλώσεις τα αυθαίρετα στο 4178, προσκομίζεις μετά σ αυτούς τη δήλωση 4178 μαζί με την έκθεση αυτόψίας της ΥΔΟΜ και μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη που λέει είχα αυτά κι αυτά τα αυθαίρετα για τα οποία μου βάλαν αυτά τα πρόστιμα αλλά μετά τα τακτοποίησα με την τάδε δήλωση οπότε ζητάω να διαγραφούν. Και μετά αυτοί ακολουθούν διαδικασία διαγραφής προστίμων. Προσοχή μου είπαν να γράψεις με μεγάλη ακρίβεια το ποσό του προστίμου που έχει βεβαιωθεί.

Αυτό ισχύει είτε έκανες ήδη δήλωση 4178 είτε γίνει τώρα καταγγελία και κάνεις μετά με την προϋπόθεση βέβαια ότι τα αυθαίρετά σου είναι πριν τις 28/7/11.

 

Σχέδια δεν μου έχουν ζητήσει αλλά δεν το θεωρό και απίθανο σε κάποια ΥΔΟΜ να ζητήσουν

Ίσως σε περίπτωση που είναι μπλεγμένα τα αυθαίρετα και δεν φαίνεται ξεκάθαρα το τί τακτοποιείς από τη δήλωση

Edited by danaikaterina
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη καλημέρα,

μερική απάντηση απάντηση στο ερώτημα σου:

Ν.4178/03, Αρθρο 24 σε συνδιασμό με τις Εγκ. 3/1.10.2013 & Εγκ. 4/3.12.2013 που ενημερώνουν-διευκρινίζουν σχετικά με το άρθρο.

post-2272-0-72984200-1454398995_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

......

Αυτό ισχύει είτε έκανες ήδη δήλωση 4178 είτε γίνει τώρα καταγγελία και κάνεις μετά με την προϋπόθεση βέβαια ότι τα αυθαίρετά σου είναι μετά το 2011.

....

 

Μάλλον εννοείς προ της 28.7.2011.

 

P.S. Οι πολεοδομίες έχουν πρόσβαση στο σύστημα δηλώσεων 4178 για τα ακίνητα της "περιοχής" τους, οπότε ανά πάσα στιγμή είναι σε θέση να ψάξουν και να ....δουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συναδελφοι,

 

Μετα απο καταγγελια του "καλου γειτονα" εναντιον Ιδιοκτητη ισογειου διαμερισματος η ΥΔΟΜ πραγματοποιησε  αυτοψια και διαπιστωσε αυθαιρετες κατασκευες (αποθηκη και στεγαστρο) στον πλαγιο ακαλυπτο χώρο (δ) της πολυκατοικιας 

Στη συνεχεια επεβαλε στον Ιδιοκτητη του ισογειου διαμερισματος προστιμο ανεγερσης και διατηρησης για 35 χρονια (απο το 1981)  :sad:

Ποιες ειναι οι δυνατοτητες μου για τακτοποιηση με 4178, αφου η συναινεση συνιδιοκτητων  ειναι πρακτικα αδυνατη?

 

Ευχαριστω

Edited by altinis
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει επιβληθεί πρόστιμο στο όνομά σου, μπορείς να κάνεις υπαγωγή χωρίς συναίνεση μόνο όμως προκειμένου να ακολουθήσεις τη διαδικασία διαγραφής προστίμων της ΥΔΟΜ

Όπερ σημαίνει καμία κυριότητα δεν αποκτάς πάνω στις αυθαίρετες κατασκευές και φυσικά αν οι συνιδιοκτήτες επιμείνουν μπορούν να σε αναγκάσουν να τα κατεδαφίσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δαναη,

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση 

Ετσι το κερδος ειναι οτι μπορω να κανω υπαγωγη στον 4178 και να πληρωσω πολυ λιγοτερα λογω της παλαιοτητας

 

Τη συνεχεια "αν οι συνιδιοκτήτες επιμείνουν μπορούν να σε αναγκάσουν να τα κατεδαφίσεις"  δεν την εχω υποψη μου, αλλα φανταζομαι οτι καπου τη στηριζεις

Τωρα για το στεγαστρο, ε δε νομιζω, αφου μπορω να βγαλω και ΟΑ

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τη συνεχεια "αν οι συνιδιοκτήτες επιμείνουν μπορούν να σε αναγκάσουν να τα κατεδαφίσεις"  δεν την εχω υποψη μου, αλλα φανταζομαι οτι καπου τη στηριζεις

 

εχτισε αυθαιρετο μεσα στον κοινοχρηστο ακαλυπτο.

Επομενως δικαιουνται οι συνιδιοκτητες να ζητησουν την κατεδαφιση

 

Τωρα για το στεγαστρο, ε δε νομιζω, αφου μπορω να βγαλω και ΟΑ

 

εχτισε αυθαιρετο μεσα στον κοινοχρηστο ακαλυπτο.

Επομενως για να βγαλει ΟΑ,  μονος του  δεν μπορει

 

συναινεση για τακτοποιηση  απο το 51% δεν μπορει να παρει???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συναινεση για τακτοποιηση  απο το 51% δεν μπορει να παρει???

Το  μειζον ειναι να διαγραφει το προστιμο της ΥΔΟΜ και αυτο μπορει να γινει με υπαγωγη και χωρις συναινεση, αν καταλαβα καλα

Στην υπαγωγη αυτη θα πρεπει να δηλωθουν ολα οσα διαπιστωσε και καταλογισε η ΥΔΟΜ

 

Η αποθηκη, που ενοχλει πολυ, μπορει στη συνεχεια και να κατεδαφιστει άμεσα

Συγχρονως θα εξετασω την περιπτωση να εκδοσω ΟΑ για επισκευη/κατασκευη στεγαστρου στο ακαλυπτο με συναινεση

Στο φιναλε το στεγαστρο βοηθαει ενεργειακα την κατοικια, την οργανωση των ομβριων, αλλα και την αναπτυξη των φυτων του κηπου  :|

Edited by altinis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.