Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ, ΕΟΠΠΥ, Συμβεβλημενοι Ιατροι


TolisDim

Recommended Posts

Γνωριζει καποιος συναδελφος ποια ειναι η διαδικασια πια με τους Ιατρους?

 

Καποτε ή πηγαιναμε σε συμβεβλημενο ιατρο και είτε δεν πληρωανμε τιποτα και τα επαιρνε αυτος απο το ταμειο αυτόματα ή πληρώναμε 20 ευρω για επίσκεψη και τα πέρναμε από το ταμείο κάτω στην Κολοκοτρώνη (που τωρα είναι Κλαθμώνος).

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, μου έδωσες ένα τόνο ευθυμίας σήμερα το πρωί, διαβάζοντας την απορία σου.

 

Σίγουρα, πρέπει να είσαι πολύ νέος, αφού δεν είχες ανάγκη τον τέως Κλάδο Υγείας τα τελευταία χρόνια και εύχομαι να μην έχεις ανάγκη και τον ΕΟΠΥΥ, στο μέλλον, αφού σ' αυτόν υπάγονται πλέον οι μηχανικοί αλλά και οι άλλοι επιστημονικοί κλάδοι (γιατροί, φαρμακοποιοί κλπ).

 

Για να μην γεμίζω κατεβατά, μπορείς να βρεις πληροφορίες είτε στο site του ΤΣΜΕΔΕ, είτε σε σχετικά νήματα σ' αυτή την ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Νεος δεν ειμαι, 8 χρονια ειμαι στο επαγγελμα αλλα ημουν 2 χρονια ακμαιος και δεν επισκευθηκα κανεναν ιατρο.

 

Απλα τωρα θελω να παω σε καποιον, και ρωταω το εξης απλο, αν παω σε συμβεβλημενο πληρωνω? και αν ποσο? μετα παω στην τοπικη υπηρεσια εοππυ και περιμενω 2 χρονια?

 

Ενας συναδελφος ας απαντησει παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε γιατρό της ειδικότητας του θέλεις είτε του τοπικού ΙΚΑ (έχοντας κλείσει ραντεβού σε ένα από τα 5ψήφια) είτε από τους συμβεβλημένους με τον ΕΟΠΥΥ της περιοχής σου.

 

Στους δεύτερους θα ζητήσεις δωρεάν ραντεβού και, αν είναι μέσα στο 1ο 15νθήμερο του μήνα, θεωρητικά, δεν πληρώνεις γιατί δεν θα έχει συμπληρώσει το όριο των ραντεβού αλλιώς θα σου πει ότι δεν έχει δωρεάν, οπότε αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά, από τους 5ψήφιους έχω καταλήξει στο φτηνότερο 14884 (0,95€/κλήση) και μπορείς να ζητήσεις ραντεβού για περισσότερους του ενός ΑΜΚΑ, αν χρειάζεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ψάχνομαι (είχα συμπληρωματική ασφάλεια μέχρι τώρα αλλά σκέφτομαι να τη διακόψω), έψαξα στο site του ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι επικαιροποιημένες οι πληροφορίες.

1. Ό,τι ισχύει για κάθε ασφαλισμένο στον ΕΟΠΥΥ ισχύει ακριβώς το ίδιο και για εμάς?

2. Συνοπτικά τι ισχύει?

    a. Για επίσκεψη σε γιατρούς - μη συμβεβλημένους? Παίρνουμε κάποια χρήματα πίσω;

    b. Για εξετάσεις (αίματος - ακτινογραφία - μαγνητική - υπέρηχο), πληρώνουμε και παίρνουμε κάποια (πόσα ? ) πίσω ? 
    c. Για εξετάσεις, μπορούμε μόνο σε δημόσια νοσοκομεία ή και σε ιδιωτικά?
  

Για τα παραπάνω τι διαδικασία απαιτείται?

Αν κάποιος μπορέσει να μου απαντήσει θα είμαι υπόχρεος. Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς (δυστυχώς) το site του ΤΣΜΕΔΕ και είτε επισκέπτεσαι γιατρούς του τέως ΙΚΑ στην περιοχή σου είτε ψάχνεις εδώ για συμβεβλημένους στην ειδικότητα που θέλεις και με διαθέσιμα δωρεάν ραντεβού (τέλος του μήνα δεν βρίσκεις δωρεάν).

 

Εάν πληρώσεις την επίσκεψη, δεν παίρνεις χρήματα από τον ΕΟΠΥΥ.

Εάν χρειάζεσαι εξετάσεις, θα σου δώσει παραπεμπτικό και μ' αυτό θα τις κάνεις, πληρώνοντας τη συμμετοχή σου, σε ένα διαγνωστικό κέντρο που δέχεται ΕΟΠΥΥ.

 

Δυστυχώς (και πάλι), πάνε οι καλές εποχές του Κλάδου Υγείας για τον οποίο πληρώναμε ένα σωρό λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.