Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΣΑΥ σε εργασίες διασύνδεσης σε δίκτυο ατμού.


Evgnom

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Για εργασίες διασύνδεσης σε δίκτυο ατμού, κολλήσεις κτλ. σε ένα εργοστάσιο, μου ζήτησαν ΣΑΥ για την προστασία των εργαζομένων στη φάση εκτέλεσης του έργου. 

Μήπως έχει κανείς κάτι υπόψη του;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε έναν κόπο και συμπλήρωσε την ιδιότητά σου στο προφίλ σου.

Θα βοηθήσει γενικότερα στο να λάβεις απαντήσεις .... και στο παρόν θέμα σου.

 

Εντελώς πληροφοριακά και αν θες φυσικά απαντάς. Εχεις ξαναασχοληθεί με ΣΑΥ, ΦΑΥ κλπ. ;

Το ερώτημά μου προκύπτει κυρίως από την έλλειψη αναγραφής της ιδιότητάς σου.

 

Μη γνωρίζοντας τον όγκο του έργου που έχεις, επισυνάπτω τα παρακάτω αρχεία:
Τα δύο word τα προσαρμόζεις ανάλογα. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ γενικά και θεωρώ ότι μπορείς να καλύψεις μεγάλο φάσμα έργων.
Το excel το συμπληρώνεις με τις ενδείξεις 1, 2 & 3 στις διάφορες φάσεις του έργου σου ανάλογα με την εκτίμηση κινδύνου που εσύ νομίζεις ότι έχεις σύμφωνα με τις διάφορες πηγές κινδύνου (δες το 1ο word για το τι σημαίνουν οι ενδείξεις).

Παρεπιπτόντως το ΣΑΥ δεν πάει μόνο του θέλει και τον ΦΑΥ. Δεν σου ζήτησαν τον ΦΑΥ ?

1.ΣΑΥ.doc

2.ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΙΝΑΚΑ ΣΑΥ.doc

3.ΠΙΝΑΚΕΣ ΣΑΥ.xlsx

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι,

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Συμπλήρωσα και την ειδικότητα. Έχω ασχοληθεί μόνο σε κτίρια, όπου ΣΑΥ ΦΑΥ τα καταθέτουμε στην πολεοδομία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο τεχνικός ασφαλείας του εργοστασίου μου ζήτησε ΣΑΥ και μου ζήτησε να κοιτάξω αν χρειάζεται και ΦΑΥ. Αυτό ή αυτά τα κοινοποιούμε κάπου;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το δίνεις στον εργοδότη σου (το εργοστάσιο) και πάρε υπογραφή ότι το παρέλαβε.

Χρήση του θα γίνει σε πιθανό έλεγχο από την επιθεώρηση εργασίας ή  το χειρότερο αν συμβεί κάποιο ατύχημα, γι' αυτό πρόσεξε τι θα γράψεις μέσα και κυρίως να περιλάβεις όλους τους πιθανούς κινδύνους.

Προσοχή είναι σοβαρή δουλειά και πιο "δύσκολη" από τα αντίστοιχα "οικοδομικά". Δυστυχώς αυτό γίνεται κατανοητό μόνο αν συμβεί κάτι .... Ο συνάδελφος georgegaleos σου έδωσε αποφασιστική βοήθεια. Καλή δουλειά ...και όχι "βιασύνες"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.