Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι χρειάζεται ένα τοπογραφικό για να το καταθέσουμε σε μια υπηρεσία;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα! 

Θα ήθελα να ρωτήσω για ενα τοπογραφικό τι πρέπει να περιλαμβάνει το σχέδιο εκτός από την εμβαδομέτρηση με ΕΣΓΑ87.

Πρόκειται για μια βιομηχανική μονάδα.

Χρειάζεται ΓΥΣ και οδοιπορικό σκαρίφιμα; Χρειάζεται δήλωση ιδιοκτήτη; Δήλωση ΔΕΗ - Ρεύματος;; Τι άλλα;;; 

 

SOS SOS

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Να ρωτήσω και κάτι ακόμα;

Δεν ισχύουν όλα αυτά στην κατηγορία μου σωστά;

Θέλω να καταθέσω στην ΠΕΧΩ.

Link to comment
Share on other sites

...

Χρειάζεται ...

SOS SOS

και συνεργασία με ειδικότητα μηχανικού που έχει δικαίωμα υπογραφής για αυτό. (ΤΜ, ΠΜ, ΤΜ.ΤΕΙ) για να μη έχεις SOS SOS.

 

Αλλά βασικά να γνωρίζειι απο τοπογραφικά που δεν είναι μόνο μία αποτύπωση. 

Edited by Didonis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το SOS SOS πάει οτι θέλω γρήγορη απάντηση! 

 

:smile:

και συνεργασία με ειδικότητα μηχανικού που έχει δικαίωμα υπογραφής για αυτό. (ΤΜ, ΠΜ, ΤΜ.ΤΕΙ) για να μη έχεις SOS SOS 

Edited by Dimitris Lamas
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Να ρωτήσω και κάτι ακόμα;

Δεν ισχύουν όλα αυτά στην κατηγορία μου σωστά;

Θέλω να καταθέσω στην ΠΕΧΩ.

 

To "δεν μου τα κάνει σωστά" είναι πολύ υποκειμενικό.

 

Οπως επίσης ειναι πολυ υποκειμενικό το λινκ περί "τοπογραφικο για έγκριση δομησης".

 

Για ΠΕΧΩ (προφανώς κάποιας μορφής αδειοδότηση;) έγω θα έβαζα, το αγροτεμάχιο, τα ομορα ως διανομή, αποτύπωση φυσικα ότι έχει το δικό σου, δε θα αποτύπωνα τίποτα απο τα όμορα (ανάλογα για τι δουλειά επαναλαμβάνω το θελεις) θα έβαζα τους γενικους όρους δόμησης, αποσπασμα απο χάρτη ΓΥΣ 1:5000, απόσπασμα διανομής, οδοιπορικό ΓΥΣ 1:50.000, απόσπασμα ΓΠΣ αν υπάρχει.

Επίσης υψόμετρα στις κορυφές, ισοϋψείς, πιανκάκια με συν/νες, απόσπασμα γραμμών κτλ γνωστά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για μια Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων για ένα λατομείο το θέλω το τοπογραφικό για να πάρω έγκριση ανανέωσης περιβαλλοντικών όρων.

Χρήσης γης να βάλω;

 

To "δεν μου τα κάνει σωστά" είναι πολύ υποκειμενικό.

 

Οπως επίσης ειναι πολυ υποκειμενικό το λινκ περί "τοπογραφικο για έγκριση δομησης".

 

Για ΠΕΧΩ (προφανώς κάποιας μορφής αδειοδότηση ;) έγω θα έβαζα, το αγροτεμάχιο, τα ομορα ως διανομή, αποτύπωση φυσικα ότι έχει το δικό σου, δε θα αποτύπωνα τίποτα απο τα όμορα (ανάλογα για τι δουλειά επαναλαμβάνω το θελεις) θα έβαζα τους γενικους όρους δόμησης, αποσπασμα απο χάρτη ΓΥΣ 1:5000, απόσπασμα διανομής, οδοιπορικό ΓΥΣ 1:50.000, απόσπασμα ΓΠΣ αν υπάρχει.

Επίσης υψόμετρα στις κορυφές, ισοϋψείς, πιανκάκια με συν/νες, απόσπασμα γραμμών κτλ γνωστά.

Edited by Dimitris Lamas
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έλεγα να ζητήσω τα παρακάτω να μου βάλει στο τοπογραφικό :

                        ·  Οδοιπορικό σκαρίφημα της θέσης του ακινήτου με απεικόνιση χαρακτηριστικών – αναγνωρίσιμων σημείων ή απεικόνιση της θέσης του ακινήτου επί αποσπάσματος Φύλλου Χάρτη Γ.Υ.Σ. κλίμακας 1:5000.

·  Δήλωση Ιδιοκτήτη

·  Δήλωση Μηχανικού

·  Προσανατολισμός (Βορράς)

·  Πλήρη υψομετρική αποτύπωση του γεωτεμαχίου

·  Χαρακτηρισμός και πλάτος οδών

                         ·  Ισχύοντες όροι δόμησης με τις παρεκκλίσεις τους στην περιοχή, διατάγματα όρων δόμησης και χρήσεων γης.

Τι λετε;;; Θα είμαι καλυμμένος;;;;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε συμμετέχεις στο φόρουμ με ονοματεπώνυμο και φωτογραφία, μιλάς για εξειδικευμένη εργασία (λατομείο) και λες ότι ένας άλλος συνάδελφος δεν κάνει καλά τη δουλειά του. Δεν τον φωτογραφίζεις απλά, αλλά κάτι παραπάνω... θα πρότεινα να τροποποιήσεις το post σου παραπάνω για λόγους δεοντολογίας... φιλικά...

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πέρα απ'αυτό που ειπώθηκε ανωθεν (που ναι ολοσωστο) το πράγμα μιλάει απο μόνο του συνάδελφε.

 

Μιλάμε για λατομείο...Το Α και το Ω είναι φυσικά η πλήρης αποτύπωση οριζοντιογραφική και υψομετρική. 

 

Οτι γράφεις είναι αυτονόητο. Αν και δήλωση ιδιοκτήτη δε χρειάζεται, αλλά καλό ειναι να μπεί. Επίσης αποτυπώνεις τις εγκαταστάσεις. Οροι δόμησης κατ'εμέ δε χρειάζονται, για λατομείο μιλάμε. Μάλλον κάνεις πλάκα οτι ο συνάδελφος δε σου βαλε καν βορρα. Οχι οτι εχει σημασία, βάλτον εσύ...

 

Οπως και να εχει, απαιτείται ένα πληρες τοπογραφικό. Ολα τα παρεμφερή μπλιμπλίκια, ειναι ευκολα να μπουν. Το δύσκολο ειναι η αποτύπωση (λόγω μεγέθους) και οι σωστές ισοϋψείς.

 

Μήπως...δεν πληρώνεις καλά το συνάδελφο;;;

 

Συνοψίζω:

 

1) αποτύπωση του περιγράμματος του λατομείου

2) ισοϋψείς

3) αποτύπωση χαρακτηριστικών σημείων, πρανή, δέντρα, αναβαθμοί, μπλα μπλα μπλα

4) αποσπασμα 1:5000, απόσπασμα 1:50.000, διανομή Υπ.Γ. αν ανήκει

5) ας μπεί και μια δήλωση μηχανικού 

 

Αυτά απο μένα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.