Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοίγματα σε κοινό όριο κτηρίου πρό του 1955


pierius

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Έχω την περίπτωση προσθήκης κατ'επέκταση σε κτίριο προυφιστάμενο του 1955. Η προσθήκη δεν επικοινωνεί με το παλιό κτίριο ενώ στατικά λειτουργεί ανεξάρτητα (παρεμβάλεται αντισεισμικός αρμός). Κάνω λοιπόν πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος για το παλιό ενώ η προσθήκη αντιμετωπίζεται σαν οποιδήποτε νεόδμητο, απλά οι έλεγχοι μου ώς πρός την κάλυψη και την δόμηση γίνονται συνολικά και για τα δύο κτίρια προφανώς.

 

Στο θέμα μας λοιπόν. Η μία πλευρά του παλιού κτιρίου απέχει 30 cm από το κοινό όριο οικοπέδου (η περίφημη αστρέχα που ανήκει παρεπιπτόντως με παλιό συμφωνητικό στην εν λόγω ιδιοκτησία). Κατά μήκος αυτής της πλευράς του παλιού σπιτιού υπάρχουν τρία ανοίγματα που όπως φαίνεται και από τις φωτογραφίες είναι παλιά (βγάζει μάτια ότι είναι κουφώματα 50 ετών).

 

Η πολεοδομία μου ζητά αυτά τα ανοίγματα να κλείσουν!!!!

 

Ρωτώ λοιπόν κτίριο προυφιστάμενο του 1955 το οποίο πιστοποιείται ώς πρός την παλαιότητα του με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, υπόκειται σε διατάξεις του νέου ΓΟΚ στην περίπτωση μου? Είναι δυνατόν να μήν ελέγχονται π.χ. οι αποστάσεις από τα όρια αλλά να μου ζητούν να κλείσω ανοίγματα που βρίσκονται κοντά στο κοινό όριο.

 

Από παλιότερες περιπτώσεις είχα καταλάβει ότι κτίριο που πιστοποιείται ότι προυπάρχει του 1955 χαρακτηρίζεται νόμιμο ώς έχει.

 

Πρέπει να ψάξω τον ΓΟΚ του 1923 να δώ άν το παλιό κτίριο ακολουθεί τις τότε διατάξεις?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η λογική με τα προ55 είναι αυτή που λες.

 

Κοίτα όντως στον 23 να δεις τι επιτρέπονταν.

 

Με την ίδια λογική αν είχες κάλυψη>70% (τα περισσότερα προ 55) δεν θα έπρεπε να το δέχονται.

 

Σε ποια πολεοδομία συνάδελφε ?

 

 

Καλώς ήρθες και συγχαρητήρια για το 1ο σου άψογο, σε σχέση με τους κανόνες, πόστ !!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση.

 

Το θέμα προέκυψε στην Πολεοδομία Κοζάνης (πολεοδομικό γραφείο νομαρχίας - υπεύθυνη για τα χωριά)

 

Άν πρέπει να ψάξω τον ΓΟΚ του 1923 ξέρειι κανείς που μπορώ να βρώ τις διατάξεις??

Link to comment
Share on other sites

Απ' οσο γνωρίζω υπάρχει διάταξη για δουλεία φωτός που επιτρέπει την υπάρξη αυτών των ανοιγμάτων , εφ' οσον ειναι υφιστάμενα πρό του 1955. Δεν σου επιτρέπεται βέβαια να τα τροποποιήσεις ή να τα μεταφέρεις σε παραπλήσια θέση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ο ορος "δουλεία φωτός" βρίσκεται στο εμπράγματο δίκαιο. Οι δικηγόροι το γνωρίζουν καλύτερα απο εμάς οπότε : "σερσέ λα δικηγόρ"

Link to comment
Share on other sites

Nαι υπήρχε, έχει δίκιο ο maik, αλλά έχει καταργηθεί όπως και όλες οι δουλείες εκτός της διόδου. Δεν ξέρω αν ισχύει για τις ήδη υπάρχουσες περιπτώσεις και αν αλλάζει κάτι για τα προ 55.

Link to comment
Share on other sites

pierius

Τα ανοίγματα σε οικοδομές προ του 1973 κλείνουν μόνο με δικαστική απόφαση και μόνο

anka (συζητήθηκε το θέμα πρόσφατα)

Οι συσταθείσες προ του ΓΟΚ/85 οποιεσδήποτε δουλείες ισχύουν

Μετά το ΓΟΚ/85 με το άρθρο 25 αν θυμάμαι καλά καταργήθηκαν και ισχύει μόνο της διόδου (υπό προϋποθέσεις)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, TheoTDM900,maik, anka και KANA.

Μόλις βγάλω άκρη θα σας ανημερώσω για το αποτέλεσμα.

 

-----------

Τελικά στην πολεοδομία λόγω του ότι δεν μπόρεσαν να βγάλουνε άκρη από τον ΓΟΚ του '55 και του '23 στην περίπτωση μου, μου ζήτησαν να μην πιστοποιηθεί καν ώς πρός το νόμιμο του περιγράμματος. Μου ζητήθηκε απλά μία δήλωση του ιδιοκτήτη ότι προυφίσταται του 1923 (δεν ισχύει βέβαια το σπίτι χτίστηκε το '40 με '45 - αλλά αυτό είναι δευτερεύων) και δέχονται το παλιό ώς έχει (ανοίγματα κ.λ.π.). Η λύση μου φαίνεται "μεσοβέζικη" το ζήτημα όμως είναι ότι το πρόβλημα ξεπεράστηκε.

Link to comment
Share on other sites

pierius

Τα ανοίγματα σε οικοδομές προ του 1973 κλείνουν μόνο με δικαστική απόφαση και μόνο

anka (συζητήθηκε το θέμα πρόσφατα)

σε αυτό το θέμα

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=4734

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.