Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Kατασκευή ταβανιού με ξύλινο ραμποτέ


dimitriosnas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum.Θα ήθελα να φτιάξω ένα ταβάνι με ξύλινο ραμποτέ και με εμφανή ξύλινα δοκάρια.Το δωμάτιο είναι περίπου 4*4 m Μπορείτε να μου πείτε τι δοκάρια να χρησιμοποιήσω,σε τι διαστάσεις και ανα πόσα cm θα βάλω δοκάρι με δοκάρι;το σπίτι είναι παλιό του50 και το ταβάνι είναι με πηχάκια και πεταχτό σοβά δεν έχει πλάκα απο επάνω,οπότε σκέφτομαι να βάλω δοκάρια απο τοίχο σε τοίχο σε δοκοθήκες και απο επάνω θα βάλω το ραμποτε.Θα ήθελα λίγο την γνώμη σας !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum.Θα ήθελα να φτιάξω ένα ταβάνι με ξύλινο ραμποτέ και με εμφανή ξύλινα δοκάρια.Το δωμάτιο είναι περίπου 4*4 m Μπορείτε να μου πείτε τι δοκάρια να χρησιμοποιήσω,σε τι διαστάσεις και ανα πόσα cm θα βάλω δοκάρι με δοκάρι;το σπίτι είναι παλιό του50 και το ταβάνι είναι με πηχάκια και πεταχτό σοβά δεν έχει πλάκα απο επάνω,οπότε σκέφτομαι να βάλω δοκάρια απο τοίχο σε τοίχο σε δοκοθήκες και απο επάνω θα βάλω το ραμποτε.Θα ήθελα λίγο την γνώμη σας !

 

Είναι πλάκα ορόφου ή πλάκα δώματος?

Link to comment
Share on other sites

είναι πλάκα δώματος, θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη ευχαριστώ!

 

η πλάκα έχει υγρο-θερμομόνωση?  

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει υγρο-θερμομόνωση

 

Μην το κάνεις. Καθόλου!!!!!! θα κάνεις τα πράγματα χειρότερα. Του πότε είναι το σπίτι? Βάλε και μερικές φωτογραφίες απο το ταβάνι διότι έχω υποψίες. 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.