Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενεργειακό τζάκι αερόθερμο


giannist

Recommended Posts

Θα ήθελα να συζητήσουμε για τζάκια τέτοιου τύπου και συγκεκριμένα αυτά που λειτουργούν και σαν αερόθερμα..

Πέρα από αυτά που γράφουν και λένε οι πωλητές, ποιος το έχει για να μας πει περισσότερες λεπτομέρειες όσο αφορά την χρήση τους, τα μειονεκτήματά τους και τυχόν άλλα προβλήματα που δημιουργούνται.

 

Ισχύει η οικονομία σε ξύλο που λένε οι κατασκευαστές που φτάνει και στο 60-70 %?

Είναι εύκολη η τοποθέτηση?

Υπάρχουν απώλειες σε καπνό εσωτερικά του σπιτιού?

Θέλει κάποια άλλη ιδιαίτερη εγκατάσταση που δεν μας λένε?

Είναι αξιόπιστο το όλο σύστημα και σε περίπτωση ζημιάς τι χρειάζεται να ξηλώσεις?

Πόσο περίπου φτάνει το τελικό κόστος αγοράς και εγκατάστασης χωρίς την επένδυση?

 

Και ότι άλλο νομίζεται ότι είναι άξιο αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη,επειδή το χα ψάξει τώρα τελευταία,

 

ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΤΖΑΚΙΑ

 

 

Τα ενεργειακά τζάκια είναι εστίες κλειστού τύπου κατασκευασμένες από πυρότουβλα ή μαντέμι με κατάλληλο πυρίμαχο τζάμι. Ο βαθμός απόδοσης των εστιών αυτών είναι εξαιρετικά υψηλός (70–75 %) χάρις στην ελεγχόμενη καύση τους.

Τα ενεργειακά τζάκια επομένως εξοικονομούν σημαντικά ποσά θερμικής ενέργειας και αποδεικνύονται ιδιαίτερα οικονομικά ως προς τη λειτουργία τους, ενώ παράλληλα είναι φιλικά προς το περιβάλλον.

Ανάλογα με τον τρόπο λειτουργίας, διακρίνονται σε:

• Συνεχούς καύσης με αεροστεγή θάλαμο, για μεγάλη διάρκεια καύσης συγκεκριμένης ποσότητος ξύλων, πού υπερβαίνει τις 10 ώρες.

• Διακεκομμένης καύσης, χωρίς αεροστεγές σφράγισμα, με διάρκεια καύσης μικρότερη των 10 ωρών για συγκεκριμένη ποσότητα ξύλων.

• Με επανάκαυση καπναερίων (οικολογικά) Τα καπναέρια της πρωτογενούς καύσης καίγονται με δευτερεύουσα φλόγα πριν εισαχθούν στη χοάνη απαγωγής, χαρίζοντας έτσι το εντυπωσιακό θέαμα της διπλής φλόγας.

Τα ενεργειακά τζάκια είναι απόλυτα ασφαλή και χάρις στο πυρίμαχο τζάμι τους, μπορούμε άνετα να αφήσουμε τη φωτιά να καίει και να απομακρυνθούμε άφοβα από το χώρο.

 

 

Αλήθεια,αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το τζάκι κλειστού τύπου , ανοίγοντας το πορτάκι(π.χ. για bbq),υπάρχει τρόπος να κλείσουμε τα στόμια οπου εξέρχεται ο ζεστός αέρας μεσα στο χώρο μας?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ψάξει και εγώ, αλλά ήθελα γνώμες απο ανθρώπους που έχουν τέτοια τζάκια.

Ολα τα παραπάνω που έγραψες κυκλοφορούν στις ιστοσελίδες αυτων που τα πουλάνε.

ψάχνουμε αυτο το κάτι παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω τέτοιο τζάκι στο σπίτι μου στην Eλλάδα.

 

Το τζάκι δουλεύει μια χαρά αλλα δεν κάνει για bbq και τέτοια.

 

Τα κανονικά τzακια κρυώνουν το σπίτι όταν ανάβουν γιατί τραβάνε αέρα από το σπίτι για να γίνει η καύση.

Με αποτελεσμα ο αέρας που τραβάει το τζάκι να ανανεώνεται με αέρα από έξω.

 

Τα τζάκια με αερόθερμο έχουν δικια τους παροχή αέρα οποτε και τραβάνε όσο πρέπει και το σπίτι δεν κρυώνει.

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο που έχεις είναι με μοτέρ που κυκλοφορεί τον αέρα ή χωρίς?

Και αυτό το μοτέρ πόσο θόρυβο κάνει ?

Επίσης αν θές πές μας και ένα συνολικό κόστος αγοράς και εγκατάστασης στο περίπου χωρίς την επένδυση. Ανεξαρτήτως μάρκας γιατί κυκλοφορούνε αρκετές.

Ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι μαντεμένιο με μοτέρ και απόδοση γύρω στα 15κW.

 

Το τζάκι αυτό θερμαίνει έναν ανοιχτό χώρο γύρω στα 80m2 (σαλόνι κουζίνα τραπεζαρια σκάλα)

 

Από τιμή δεν θυμάμαι γιατί το πλήρωσα μαζί με αλλα πράγματα εδώ και 3-4 χρονια θα σε γελάσω.

Link to comment
Share on other sites

Το τζάκι αυτό θερμαίνει έναν ανοιχτό χώρο γύρω στα 80m2 (σαλόνι κουζίνα "τρεπεζαρια" σκάλα)

Δηλαδή για ένα τέτοιο χώρο λειτουργεί σαν αυτόνομη θέρμανση και μπορεί αν είναι επαρκής χωρίς τη συνδρομή άλλου μέσου?

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα το τζάκι αυτό δούλεψε τα περασμένα χριστούγεννα. Με εξωτερική θερμοκρασία 14-15 βαθμούς ένας από τους ποιο κρύους χειμώνες στην Κεφαλλονιά. Όπως περιέγραψα και πριν γύρω στα 60m2 είναι ανοιχτός χώρο κουζίνα σαλόνι τραπεζαρία και 20m2 σκάλα και ένα μικρό wc.Το σπίτι είναι καινούργια κατασκευή με τριπλά τζαμια και καλή μόνωση.

Για ένα τέτοια χώρο χρειάζεσαι γύρω στα 7,5 kW φορτίο το τζάκι πρέπει να δίνει γύρω στα 12 kW υπό κανονικές συνθήκες. Οποτε είναι λογικό να υπερκαλύπτει τον χώρο.

 

Εάν σχεδίαζα σπίτι τώρα θα είχα ένα κοινό σύστημα

Ηλιακός τζάκι boiler. Έτσι θα πετύχαινα την τέλεια χρήση ενέργειας χωρίς καθόλου σπαταλη.

Link to comment
Share on other sites

γυρω στις 5000 κανει κομπλε το τζακι.

αυτο που λες μιχαλη για τον συνδιασμο με τον ηλιακο το εχεις ψαξει??

με στοιχεια δηλαδη?? θελω να πω αν βαζοντας π.χ. 6 ηλιακους συλεκτες στην οροφη και τους

συνδεσω με τον λεβητα με εναν κυκλοφορητη τι ωφελος θα εχω??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.