Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπιβολές κυρώσεων σε 2 ενεργειακούς επιθεωρητές για σωρεία παραβάσεων


Engineer

Recommended Posts

Η λύση είναι μία και μπορεί να δοθεί μόνο από το υπουργείο. Βάζει μια αγγελιά ο υπουργός (ή καποιος  είδικός συνεργάτης με εξιδείκευση στην rap μουσική) για ένα υποτιθέμενο διαμέρισμα και δίνει την δουλειά σε όλους που του στέλνουν sms ή τον παίρνουν τηλέφωνο. Τους πληρώνει το 50άρικο (ή και λιγότερο χωρίς απόδειξη, μου έχει έρθει sms) και στην συνέχεια παίρνουν δουλειά οι ελεγκτικοί μηχανισμοί (εδώ γελάτε ελεύθερα).

Φοβάμε όμως οτι θα πέσει τηλέφωνο στους κολήτους για να απογύγουν την παγίδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον θα εννοεί οτι όταν θα φτάσει ο επιθεωρητής στο διαμέρισμα για την αυτοψία μπορεί να απουσιάζει ο διαχειριστής που έχει τα κλειδιά για το λεβητοστάσιο.

 

Οπότε βάζεις ότι νούμερο σου κατεβαίνει κατά βούληση.

Αντί να πες ότι >.

Δεν μπορεί να πει κανείς....

Είναι κι αυτό μια άποψη....

 

Και δηλαδή όποιος το κάνει αυτό μπορεί να ισχυρίζεται ότι δεν ξεφτιλίζει την διαδικασία και ότι αυτό εμπίπτει στις λεπομέρεις του ΚΕΝΑΚ που χρειάζεται την βοήθεια ενός έμπειρου.

 

Από την άλλη πως θα έβαζε τα πρόστιμα η ΕΥΕΠΕΝ αν δεν υπήρχαν κι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

το λεβητοστάσιο ανοίγει

 

το πρόβλημα είναι όταν έχει χρόνια να λειτουργήσει και δεν υπάρχει και πετρέλαιο να πεις ναρθει ο καυτηρατζης να βγει το φ.ελέγχου

έχουν γεμίσει ΠΕΑ με θεωρητικό σύστημα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές δεν χρειάζεται επίσκεψη στο λεβητοστάσιο.

Τα φύλλα ελέγχου λέβητα περίπου τα ίδια νούμερα έχουν.

Ολα τα ΗΜ συστήματα περίπου ίδια είναι.

Ούτε επίσκεψη χρειάζεται στο δώμα αν υπάρχει ηλιακός. Που να βρίσκεις τα κλειδιά. Περίπου 160 λίτρα έχουν όλοι.

Και η μελέτη θερμομόνωσης άχρηστη είναι. Βάλε τα μέγιστα. Κοντά θα είσαι.

Και στην τελική και η επίσκεψη στο διαμέρισμα περιττή είναι.

 

Αδικο έχει ο Παραδιάς που θέλει (με τους συμβούλους του) έκδοση ΠΕΑ από τον ιδιοκτήτη με βάση την χρονολογία κατασκευής;

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Μέγιστο μάθημα ενάρετης ανυπακοής από έναν ταπεινό λογιστή

 

Του Γιώργου Κωστούλα

Η ΕΡΤ πρόβαλε πρόσφατα την τηλεοπτική σειρά Mr. Selfridge, ένα δραματοποιημένο χρονικό της δημιουργίας του ομώνυμου λονδρέζικου πολυκαταστήματος και της ζωής του ιδρυτή του. Εκεί λοιπόν, κάπου στον 3ο κύκλο, ο Mr. Crabb, ο λογιστής της εταιρείας, όταν πληροφορείται ότι ο Mr. Selfridge, θέλοντας να τιμήσει τη μνήμη της χαμένης γυναίκας του σχεδιάζει να χρηματοδοτήσει, με κεφάλαια της εταιρείας, ένα συγκρότημα κατοικιών για τη στέγαση των βετεράνων του πολέμου, μετά από μια βασανιστική διεργασία αναστολών και ψυχικών συγκρούσεων θα βρει το κουράγιο να αναρριχηθεί σε δυσθεώρητο ηθικό ύψος, να κοιτάξει στα μάτια το μεγάλο αφεντικό και με απροσδόκητο θάρρος να εκστομίσει μια φράση που θα αφήσει άφωνο τον παντοδύναμο συνομιλητή του.  

Σ’ αυτό το σημείο, και προς χάριν όσων δεν έχουν δει τη σειρά, έτσι για να εισπραχθεί και απ’ αυτούς, όσο πιο δραματολογικά γίνεται, η αξία της φράσης, είναι απαραίτητο να περιγράψουμε εδώ την απόσταση που χωρίζει τους δύο άνδρες. 

 

Ο ένας, πανίσχυρος μεγαλομέτοχος-επιχειρηματίας, του οποίου όλα τα τολμηρά σχέδια έχουν πραγματοποιηθεί, κόντρα σε κάθε κύμα προκαταλήψεων, αναχρονιστικών πεποιθήσεων και άλλων αντιξοοτήτων. 

 

Ο άλλος, ένας ασήματος καταστιχογράφος, που με την ψυχή στο στόμα προσπαθεί να μαζέψει τις μικρές καταστροφές που αφήνουν πίσω τους οι συνεχείς και απρόβλεπτες αποφάσεις του άτσαλου, καινοτόμου ηγέτη. Μια καρικατούρα συντηρητισμού, που όλα τα χρόνια συρόταν να ικανοποιεί αμήχανα και αδέξια τα ανατρεπτικά σχέδια του "Μεγάλου”. 

Και το πιο σημαντικό: Όλα τα υπόλοιπα μέλη του Δ.Σ. δεν εξέφρασαν καμία αντίρρηση στην απόφαση του προέδρου, για εκταμίευση του ποσού.

Μόνος λοιπόν και μόνο αυτός, ο έως και γραφικός κομπάρσος, η επιτομή του αντιήρωα, έχοντας προφανώς κάνει όλους τους λογαριασμούς του, θα αντιπαρατεθεί, ως ίσος προς ίσον, θα εναντιωθεί στο συγκεκριμένο σχέδιο του Mr. Selfridge, και "σαν έτοιμος από καιρό” θα βροντοφωνάξει το μεγάλο όχι της ζωής του.

Μεταφέρω, λοιπόν από μνήμης, τη γενναία, επίμαχη φράση: "Mr. Selfridge, είμαι εδώ για να εκπληρώσω κάποια καθήκοντα που μου έχουν ανατεθεί, με τον καλύτερο τρόπο. Το ύψιστο απ’ αυτά τα καθήκοντα είναι να  προστατεύω και να υπερασπίζομαι τα συμφέροντα της εταιρείας, όταν αυτά κινδυνεύουν…” Και μετά από έναν σιωπηρό μετεωρισμό, θα  κάνει τα πράγματα πιο καθαρά, προσθέτοντας: "Ακόμα κι από εσάς…!”

 

Και χωρίς χρονοτριβή, που θα έδινε στον εμβρόντητο συνομιλητή του το χρόνο να βρει τον εαυτό του από το σοκ, σε μια κλιμάκωση της έντασης θα του εγχειρίσει την παραίτησή του λέγοντας: "Και για να σας απαλλάξω από τη δοκιμασία να με απολύσετε, ορίστε η παραίτησή μου…” 

 

Η ηθική μάς διδάσκει, ότι η Αρετή εμπεριέχει την αμοιβή της. Την "ηδονή της τιμιότητας”: Τη γλύκα τού να είσαι ενάρετος, όταν μπορείς να είσαι ανήθικος.

 

* O κ. Κωστούλας είναι τέως γενικός διευθυντής εταιρειών του ευρύτερου  χρηματοπιστωτικού τομέα

,

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Θα δώσω ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα που μου έτυχε σε ρύθμιση Ν.4178/13 με 1400 τ.μ. αυθαίρετα & Νομιμοποίηση 150 τ.μ. & με άδεια αποπεράτωσης 600 τ.μ. σε Ξενοδοχείο.

 

 - Κανονικό Πρόστιμο 190.000 Ευρώ + Αμοιβή Νομιμοποίησης + Αμοιβή Άδειας αποπεράτωσης + Αμοιβή ΕΣΛ ΕΟΤ

 

- Πελάτης: "Απαιτώ (μέσες άκρες) να μου δηλώσεις τις δήθεν σοφίτες με μειωτικό, να παραποιήσεις % Υ.Δ.και να κάνεις νομιμοποίηση με ΝΟΚ αφαιρώντας τα κλιμακοστάσια αν και δεν εχω υπόλοιπο δόμησης. Έχω προσφορά απο συνάδελφό σου. Το πρόστιμο το βγάζει 100.000 Ευρώ &  η ΥΔΟΜ είναι δική μας...αλλιώς χάνεις τη δουλειά"

 

- Απάντηση: Σύμφωνα με το τάδε κ τάδε άρθρο...μπλα μπλα....ποινές μηχανικού...μπλα μπλα....ανάκληση ρύθμισης....ποινικές ευθύνες...κλείσιμο επιχείρησης με ανάκληση ΕΛΣ.....

 

- Πελάτης: "Δε με ενδιαφέρει. Μείωσε το πρόστιμο αλλιώς τη χάνεις τη δουλειά"

 

-Απάντηση: Θέλω να κοιμάμαι τα βράδυα κ σέβομαι το επάγγελμά μου και τους πελάτες μου, άσχετα που αυτοί δε σέβονται τον εαυτό τους. Χαιρετίσματα στην ΥΔΟΜ και στο λαμόγιο το "συνάδελφο"

 

=> ο "συνάδελφος" πήρε σκοτωμένη αμοιβή 11.000 Ευρώ για όλα τα παραπάνω!?!?!? και ΜΑΚΑΡΙ όταν γίνουν οι έλεγχοι, να χάσει κ τη σφραγίδα του.... Ζείς όμως με την ηθική ικανοποίηση οτι έκανες το καθήκον σου... και αυτό είναι η ζωή....καθήκον στον εαυτό σου, την οικογένειά σου, τα παιδιά σου, τον πελάτη σου , .....τη χώρα σου.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Οπότε βάζεις ότι νούμερο σου κατεβαίνει κατά βούληση.

Αντί να πες ότι <<ΠΕΑ θα βγει μετά την αυτοψία και στο λεβητοστάσιο>>.

Δεν μπορεί να πει κανείς....

Είναι κι αυτό μια άποψη....

 

Και δηλαδή όποιος το κάνει αυτό μπορεί να ισχυρίζεται ότι δεν ξεφτιλίζει την διαδικασία και ότι αυτό εμπίπτει στις λεπομέρεις του ΚΕΝΑΚ που χρειάζεται την βοήθεια ενός έμπειρου.

 

Από την άλλη πως θα έβαζε τα πρόστιμα η ΕΥΕΠΕΝ αν δεν υπήρχαν κι αυτά.

 

Είπα εγώ να βάζει οτι νούμερο του κατεβαίνει επειδή δεν μπόρεσε να μπει στο λεβητοστάσιο; Ας αποχωρήσει ο μηχανικός και να ενημερώσει τον ιδιοκτήτη οτι αν δεν πάρει τα κλειδιά για να εισέλθει μέσα στο λεβητοστάσιο δεν θα μπορέσει να προχωρήσει στην εκδόση του ΠΕΑ.

Εγώ ανέφερα μια αιτία για την οποία μπορεί να αναφέρει ο ιδιοκτήτης οτι η πρόσβαση στο λεβητοστάσιο δεν είναι εφικτή και η πιθανότερη είναι αυτή της απουσίας του διαχειριστή.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα είναι γνωστό πως φτιάχναμε νόμους που δεν τους εφαρμόζαμε ποτέ. Πίστευα όμως, κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι, ότι μετά από μία τέτοιου μεγέθους οικονομική καταστροφή που έζησε και ζει η χώρα μας κάποια πράγματα θα άλλαζαν. Έστω, βρε παιδί μου,  σιγά σιγά... Ξεγελάστηκα οικτρά αφού επιβεβαιώνω για ακόμα μια φορά ότι αυτός που φέρεται με επαγγελματισμό, έχει αρχές και σέβεται τον εαυτό του και τις γνώσεις του είναι ο μ@λ@κ@ς της υπόθεσης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και ο ιδιοκτήτης θα πάρει τον επόμενο από τα sms..

 

Το πιθανότερο είναι αυτό. Ο καθένας ας κάνει αυτό που νομίζει και να αναλάβει και τυχόν συνέπειες, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε πλέον.

 

Πάντως η απαξίωση του ΠΕΑ πολύ δύσκολα θα αντιστραφεί, έπρεπε να υπήρχαν οι κατάλληλες συνθήκες εξ' αρχής για να μην συμβεί η απαξίωση. Γενικότερα το επάγγελμα του μηχανικού έχει αρχίσει την κατιούσα, με εξαίρεση τους ηλ.μηχ. που μπορούν να ασχοληθούν με την πληροφορική και τους υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι αυτό. Ο καθένας ας κάνει αυτό που νομίζει και να αναλάβει και τυχόν συνέπειες, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε πλέον.

 

Πάντως η απαξίωση του ΠΕΑ πολύ δύσκολα θα αντιστραφεί, έπρεπε να υπήρχαν οι κατάλληλες συνθήκες εξ' αρχής για να μην συμβεί η απαξίωση. Γενικότερα το επάγγελμα του μηχανικού έχει αρχίσει την κατιούσα, με εξαίρεση τους ηλ.μηχ. που μπορούν να ασχοληθούν με την πληροφορική και τους υπολογιστές.

 

Οτιδήποτε και οποιοσδήποτε σχετίζεται με τον οικοδομικό χώρο γενικώς έχει πάρει την κατιούσα τα τελευταία χρόνια 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.